Ženy podporují ženy a funguje to!
African Update – 17/11/10
Rozvojový fond afrických žen (African Women’s Development Fund- AWDF) letos oslavuje desetiletí své průkopnické činnosti v oblasti posilování postavení žen na kontinentě. Co je náplní AWDF a proč je tato organizace považována za jedinečný symbol zlepšení postavení afrických žen? Časopis New African Woman přinesl ve svém posledním čísle její profil.
Je to již deset let, co Bisi Adeleye-Fayemi z Nigérie, Joanna Foster z Ghany a Hilda Tadria z Ugandy založily Rozvojový fond afrických žen (AWDF). AWDF oslavuje první dekáku své existence a jeho vize – tedy myšlenka, že „africké ženy budou žít ve světě, ve kterém existuje sociální spravedlnost, rovnost a respekt pro ženská práva“, zůstává nadále odvážná a neochvějná. AWDF je první grantový fond, který je založen, veden a instruován africkými ženami. Slouží jako strategický filantropický zdroj podporující lidská práva a rozvojové iniciativy zaměřené na podporu rovnosti žen, a to tím, že mobilizuje finanční zdroje na podporu místních, národních a regionálních iniciativ vedených ženami. Od svého založení v roce 2001, AWDF poskytl granty v hodnotě 14,7 milionů dolarů více než 800 organizacím působícím v oblasti ženských práv ve 42 zemích kontinentu. Bisi Adeleye-FAyemi říká: „Všechny tři jsme se rozhodly spojit své síly a dát dohromady léta zkušeností v rámci hnutí afrických žen, abychom pro ně vytvořily nový typ nadačního fondu. Fondu, který by podporoval jejich činnost; který by upřednostňoval problémy týkající se afrických žen a který by byl flexibilní, inovační a který by poskytoval tolik potřebnou podporu budování kapacit pro organizace ženských práv v rámci kontinentu.“ Za posledních deset let AWDF poskytl granty, technickou podporu a a podporu pro budování kapacit mnohým ženským organizacím, které pracují v oblasti reproduktivních práv, lidských práv, politické participace a reprezentace, HIV/Aids, budování míru a ekonomického posilování.
„Tato témata byla vybrána, protože shrnují problémy, které jsou pro hnutí afrických žen důležitá. Problémy ženských práv je často opovrhováno i přesto, že africké vlády podepsaly mezinárodní a regionální konvence, které ochraňují práva afrických žen a dívek,“ říká AWDF. Samozřejmě, že škála problémů týkajících se africké ženské populace je velice široká. Například, s mírou HIV/Aids, která je vyšší u žen, je tato epidemie v Africe velmi feminizována. Podobně je tomu u mateřské úmrtnosti a chorobnosti. V konfliktních zemích, jako je jižní Súdán/Dárfúr nebo východní Kongo, trpí ženy ještě mnohem více. Přes všechen tento smutný vývoj, který je zdvojnásoben nedostatkem přístupu ke zdrojům včetně půdy, kapitálu a technologií, jsou africké ženy opakovaně vylučovány nebo nedostatečně zastupovány v politickém, veřejném, společenském a ekonomickém rozhodování, stejně jako při budování míru.
Za posledních deset let AWDF neúnavně pracoval, aby pomohl tyto kritické problémy pojmenovat a aby umožnil grantovým příjemcům zapůsobit na životy jednotlivců v rámci jejich komunit. AWDF může vyprávět mnoho dojímavých příběhů. Jedním z nich je institucionální a finanční podpora poskytnutá ghanské Koalici domácího násilí, která lobovala za přijetí návrhu Zákona proti domácímu násilí. Ten byl nakonec v roce 2007 schválen. Mezitím v Ugandě pan-afrikanistická nevládní organizace, Akina Mama wa Afrika, poskytuje od roku 1997 ženám mezi 25-45 lety manažerský trénink prostřednictvím svého vlajkového programu African Women’s Leadership Institute- AWLI. Během této doby program úspěšně vyškolil přes 5000 afrických žen. Mnohé z AWLI absolventek dnes zastávají vlivné vedoucí pozice a jsou ministryně států, výkonnými ředitelkami a aktivistkami v oblasti práva. Jednou z takových žen je i Varbah Gayflor, liberijská ministryně pro gender a rozvoj, která říká: „Patřím k ženskému hnutí, vlastně jsem prošla organizací Akina Mama; byla jsem součástí jejich tréninkového programu v roce 1999 a myslím, že se právě tam ve mně zažehnul oheň...něco se ve mně na jednom tréninkovém setkání zlomilo a já jsem najednou ve své zemi viděla nespravedlnost a chtěla jsem to změnit.“
V Jižní Africe je AWDF součástí Ženské positivní sítě (Positive Women’s Network- PWN) a vášnivým obhájcem práv pro ženy s HIV/Aids. Díky svému neutuchajícímu boji za prosazování jejich práv a podpoře žen nakažených HIV, získala PWN v roce 2010 ocenění Red Ribbon Award UNAIDS na letošní Mezinárodní konferenci Aids, která se konala ve Vídni, v Rakousku.
New African Woman/ podzim 2010