Projekt využívající karbonového financování pomáhá v Etiopii zalesňovat

African Update – 15/12/10

Obyvatelé oblasti Humbo nejsou již celé desítky let schopni zajistit si potravinovou soběstačnost. Projekt Clean Development Mechanism, který je v Etiopii první svého druhu, přispívá k ozdravení životní prostředí a zároveň napomáhá místnímu obyvatelstvu zajistit obživu.

Náhorní plošina Humbo, asi 400 kilometrů jižně od etiopského hlavního města, se nachází v nejhustěji obydlené části Etiopie. Je to suchá a prašná oblast, která často zažívá období velkého sucha: průměrné roční srážky jsou 800-900 mm a teplota se běžně vyšplhává na 40 stupňů. Kácení stromů způsobilo, že oblasti v nízkých polohách jsou náchylné k povodním. Projekt Clean Development Mechanism iniciovaný mezinárodní rozvojovou organizací World Vision však dokázal zmobilizovat 40 000 lidí v nejhůře postižených oblastech pro regeneraci a ochranu 2 700 hektarů zalesněných oblastí. Projekt CDM tam během příštích deseti let přinese minimálně 726 000 USD a navíc povolí udržitelné kácení stromů od roku 2020.

Ničení lesů

„Neustálé kácení pro palivové dříví, dřevné uhlí, spásání a mýcení stromů pro zemědělskou půdu naprosto ničí les,“ říká Beyene Adebo, farmář z Humbo. To proměnilo kdysi hustý les oblasti Humbo ve vyprahlou, holou krajinu, především po hladomoru v roce 1984, kdy lidé káceli lesy jako zdroj příjmů poté, co jejich farmy nebyly schopné produkovat.

„Z toho vyplývá, že se sucha a hladomory staly běžnými. Déšť se vypařil a my jsme toho nemohli z naší půdy sklidit tolik, kolik jsme byli zvyklí,“ dodává Beyene.

Již dvě dekády se World Vision Ethiopia (WVE) snaží o rehabilitaci- dodávky vody, jídla a další pomoci, zdravotnické a zemědělské projekty a projekty ochrany životního prostředí – ale selhává v zásadním pojmenovávání problémů v regionu, kde jsou tak často období sucha.

Sedm nejpostiženějších kebelů (nejmenší etiopská administrativní jednotka) trpí suchem, erozí, neplodností půdy a ztenčující se hladinou podzemních vod. „Největší výzvou byly nakonec ony investice, neviděli jsme markantní změny v těchto vesnicích náchylných k suchům,“ řekl Hailu Tefera, ředitel oddělení Programů klimatických změn WVE.

Obnova podpory

Spolu s kolegy Assefa Tofu a Australanem Tonym Rinaudem rozvinul Hailu projekt „Humbo Community-based Natural Regeneration“. Technika známá jako Farmer-Managed Natural Regeneration, vylepšená v Nigeru v 80. letech, je v centru regeneračního projektu. FMNR se, kde to jen lze, spoléhá na pěstování výhonků, které vyrážejí z pařezů poté, co byl původní porost vykácen. Typicky se tyto pařezy objeví po vykácení od 10 až 50 kmenů farmáři, kteří si tak připravují svá pole. Pěstování těchto výhonků rychle a levně obnovilo lesní porost v Humbo. Pouze desetina náhorní plošiny byla tak poničená, že se semenáčky museli přivézt odjinud.

Od založení projektu v roce 2006 podpořily finanční zdroje z World Vision snahy farmářů uživit se bez toho, aniž by museli poškozovat stromy. Farmáři chovají hospodářská zvířata a drůbež a produkují zeleninu a obilí. Ti, kteří nemají živnou půdu, se mohou vyučit krejčími.

Poptávka po dřevěném uhlí a palivovém dříví klesla díky používání tisícům úsporných sporáků, které poskytla WVE.

Před zahájením projetu nepatřila formálně náhorní plošina nikomu a to přispívalo k její degradaci. „Proto jsme s vesničany stejně jako s místními a regionálními správami diskutovaly o rozdělení náhorní plošiny mezi sedm kebelů, které ji obklopují a znovu ji zalesnit tím, co vlastní komunita,“ řekl Hailu IPS.

4200 rodin závislých na pomoci, které jsou registrovány pod družstvy Forestry Development and Protection Coperatives, jsou oprávněny sklízet trávu jako zvířecí krmivo ze znovu zalesněných oblastí, stejně jako palivové dřevo z usušených větví v komunitou nově chráněném lese.

Dramatický úspěch

Náhorní plošina je nyní zcela pokryta původními stromy, z nichž některé dorůstají výšky 1,5 metru. Rehabilitovaný les byl v prosinci 2009 zaregistrován jako projekt zalesňování a znovuzalesňování poté, co byl uznaný akreditovanou organizací JACO CDM.

Její karbonové zásoby byly odhadnuty na 7000 tun a Světová banka zakoupila první karbonové kredity v říjnu 2010 za 34 000 dolarů. Beyene je koordinátorem jednoho ze sedmi družstev. Jeho skupina má 839 členů a je zodpovědná za 1000 hektarů lesa. „Viděli jsme skvělé výsledky a doufáme, že uvidíme víc,“ říká. Tvrdí, že po desetiletích zklamání, začaly farmy v Humbo lépe produkovat. „To vedlo ke změně přístupu k lesu a přineslo zpět kulturu ochrany stromů našich předků,“ dodává Beyene.

Návrat výhod do projektu

Peníze z programu karbonových kreditů budou přerozděleny mezi družstva přímo úměrně podílu lesa, o který se starají. Budou utraceny na projekt a rozvojové priority komunity.

Světová banka se zavázala k nákupu karbonových kreditů v hodnotě 726 000 dolarů v příštích deseti letech za fixní cenu čtyř dolarů za tunu CO2.

„Toto je část naší snahy jako mezinárodní rozvojové organizace snížit uhlíkovou stopu ve světě,“ řekl IPS Edward Dwumfour, vrchní specialista přírodních zdrojů a managementu přírodního prostředí ve Světové bance. „Peníze, které jsme dostali z rozvinutých zemí a od soukromých firem v těchto zemích, které jsou také emitory, využijeme k nákupu karbonových kreditů.“

World Vision hledá další nákupčí na dobrovolném karbonovém trhu, aby měla další příjem.

Zdroj: IPS News

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz