Nigérie žaluje Cheneyho v korupčním případu společnosti Halliburton

African Update – 22/12/10

Bývalý viceprezident byl v úterý 7. prosince spolu s osmi dalšími bývalými i současnými vysokými činiteli obžalován nigerijskou Komisí pro hospodářské a finanční zločiny, která tvrdí, že zatímco byl výkonným ředitelem společnosti Halliburton, hrál roli v korupčním plánu nigerijských vládních úředníků tak, aby mohla společnost získat lukrativní zakázku na stavbu zařízení pro zkapalněný zemní plyn v zemi.

Halliburton a její někdejší dceřiná společnost, Kellogg, Brown & Root (KBR) byly také obviněny. KBR, která také obstarávala lukrativní smlouvy americké vlády pro její jednotky v Iráku a jinde, se od společnosti Haliburton odloučila v roce 2007.

Obvinění se týká 180 milionů dolarů na úplatky údajně věnované nigerijským vládním úředníkům v letech 1994 a 2004 k získání 6 miliard dolarů pro stavební smlouvy na přírodní zkapalňování zemního plynu na ostrově Bonny. Úplatky údajně dostal nechvalně známý zkorumpovaný nigerijský diktátor Sani Abacha a někteří jeho podřízení.

„Zahrnuje to Dicka Cheneyho,“ říká nigerijský žalobce Godwin Obla, v téměř 16ti obviněních podaných u nejvyššího soudu v Abuji, nigerijském hlavním městě. „Existují konspirační obvinění k uspokojení veřejných činitelů. Je zde také obvinění ze zabraňování spravedlnosti... Je důležité zdůraznit, že podání žaloby je pouze jedním z mnoha kroků, které budou žalující stranou podniknuty.“

„Byly lokalizovány nedovolené výnosy z tohoto podniku. Majetky získané tímto způsobem byly sledovány a zastaveny a organizace spojené s tímto zločinným podnikem mohou být zodpovědné za ztrátu nigerijského majetku,“ dodává Obla.

Peněžní úplatky byly údajně prané skrze britského právníka Jeffreyho Teslera, který sloužil jako konzultant KBR poté, co v roce 1998 vznikla fúzí mezi společností Halliburton a Dresser Industries, kterou zařídil Cheney. Tesler byl najat v roce 1995 jako agent společného podniku čtyř společností, který získal čtyři inženýrské, dodavatelské a stavební (EPC) smlouvy s nigerijskou LNG Ltd., (NLNG). Tesler byl obžalován minulý rok a bojuje o to, aby byl vydán do USA.

Ve čtvrtletních záznamech pro americkou Komisi pro cenné papíry (SEC) v říjnu 2007 tvrdí společnost Halliburton, že byla předvolána americkým Ministerstvem spravedlnosti a Komisí SEC za používání – konsorciem vedeným KBR známém jako TSKJ- „poskytovatele imigračních služeb, kterým byl zřejmě nigerijský imigrační úředník, na které bylo údajně vynaloženo 1,8 milionů dolarů záloh na víza mezi lety 1997, a ukončením poskytovatele v prosinci roku 2004...“

Nigerijský žalobce také v úterý zažaloval konsorcium TSKJ.

Ačkoliv nigerijští vládní úředníci nakonec požadovali Cheneyho vydání v reakci na obvinění, nevezme zřejmě americká vláda tento požadavek v potaz. Každé obvinění v obžalobě znamená tříletý trest odnětí svobody.

Cheneyho právník, Terrence O’Donell, řekl, že vyšetřování vedené federálními žalobci ve Spojených státech, „nenašlo žádný náznak jakékoliv nepatřičnosti v roli Dicka Cheneyho jako generálního ředitele společnosti Halliburton.“

„Jakýkoliv náznak pochybení na jeho straně je dnes, po pár letech, zcela nepodložený,“ říká O’Donell.

Tara Mullee, mluvčí společnosti Halliburton říká, „Stále si stojíme za tím, že Halliburton nebyla součástí projektu, kterého se týká korupční vyšetřování a neexistuje žádný legální důvod pro obvinění.“

V pondělí prohlásilo Ministerstvo spravedlnosti (DOJ) že Teslerův společník, Wojciech J. Chodan, bývalý viceprezident britské pobočky KBR, se přiznal k porušování Zákona o korupčních praktikách v zahraničí (FCPA) v korupčním skandálu.

Chodan byl minulý týden vydán z Anglie do USA. Má být odsouzen v únoru a čeká ho maximálně pět let ve federálním vězení.

Obvinění Cheneyho a dalších přichází v době, kdy se Nigérie, jejíž vláda je nechvalně známá svou korupcí, chystá na dubnové prezidentské volby. Ve snaze dokázat svým občanům, že to myslí vážně s vymýcením vládní korupce, udělali nigerijští úředníci razii v kanceláří nigerijské pobočky společnosti Halliburton v Lagosu a zatkli 23 lidí, včetně deseti, kteří pracovali pro tuto společnost, a zabavili dokumenty. Zatčení již byli propuštěni.

Francouzské odhalení

Vyšetřování korupce bylo zahájeno v roce 2003, kdy Georges Krammer, bývalý vedoucí pracovník francouzské firmy Technip (taktéž obviněné v úterý), člena konsorcia projektu na ostrově Bonny, informoval francouzského policejního soudce Renauda Van Ruymbekea, že smlouvy, které jeho skupina obdržela, byly výsledkem plateb, které dal Tesler nigerijským úředníkům z korupčního fondu.

V červnu podalo Ministerstvo spravedlnosti stíhání pro odloženou smlouvu a trestní oznámení na Technip. Společnost souhlasila, že zaplatí jako trestní občanskoprávní pokutu celkově 338 milionů dolarů a nechá se dva roky nezávisle sledovat.

Více než rok shromažďoval francouzský soudce důkazy pro stanovení, jestli mohl být Cheney podle francouzského zákona odpovědným za alespoň jednu ze čtyř korupčních plateb nigerijským úředníkům.

Podle francouzského zákona, „může být ředitel společnosti obviněn ze ‚zneužití majetku společnosti‘ pro úplatky zaplacené jednotlivému zaměstnanci – i když o těchto podvodných platbách nevěděl.“

Během Cheneyho funkčního období rozšířila Halliburton své operace v Nigérii, navzdory porušování lidských práv režimem generála Saniho Abacha a ničení životního prostředí v Deltě Nigeru způsobeného mezinárodními ropnými společnostmi, Shellem a Chevronem, které obě podepsali smlouvy s dceřinými společnostmi Halliburtonu.

Shell a někteří z jeho vysokých činitelů jsou také předmětem odděleného korupčního vyšetřování v Nigérii. Společnost zaplatila za pokuty 48 milionů dolarů americké vládě minulý měsíc, aby tak pozastavila obvinění, že porušovala v tomto případě Zákon o korupčních praktikách v zahraničí.

V dubnu 2000 byla Brown & Root Energy Services, obchodní jednotka společnosti Halliburton, vybrána nigerijským Shell Petroleum Development Co., aby pracovala na rozvoji zařízení pro těžbu ropy a zemního plynu, první svého druhu.

Dohoda v hodnotě 300 milionů dolarů byla zpochybněna aktivisty, kteří se snaží udělat Shell zodpovědným za znečištění a porušování lidských práv, které poškodily nigerijské etnické skupiny v částech Delty Nigeru známých jako Ogoniland.

V jeho ropném průzkumu v Nigérii, který trvá více než čtyři desetiletí, je Shell zodpovědným za opakované kalamity životního prostředí, které zahrnují úniky ropy, škodlivé spalování zemního plynu, kácení lesů, vypleňování zemědělské půdy a hašení ropného potrubí.

Smysl generála Abachy pro peníze, které Shell vložil do jeho pokladnice, z něho udělal dychtivým spojencem v době, kdy ropný průmysl čelil lidovým protestům, které byly rozdrceny diktátorovou armádou a bezpečnostními silami.

V roce 1995, kdy se Cheney připojil ke společnosti Halliburton, byli známý spisovatel a obhájce životního prostředí Ken Saro-Wiwa a jeho osm spolupracovníků pověšeni Abachovou vládou za jejich snahy zabránit Shellu v dalším znečišťováním životního prostředí Delty Nigeru.

Odhaduje se, že více než 2000 lidí bylo zavražděno za svou účast na protestech proti aktivitám Shellu v Deltě. Mnoho z těch, co byli zavražděni, byli Ogoniové, kteří stáli za Saro-Wiwou v 90. letech.

V roce 1998 zemřel generál Abacha na srdeční infarkt.

Doznání viny

Minulý rok se KBR přiznala k porušování Zákona o korupčních praktikách v zahraničí a doznala, že zaplatila 180 milionů dolarů za „konzultační poplatky“ Teslerovi a japonské obchodní společnosti, aby je použila na úplatky nigerijských vládních úředníků. KBR zaplatila pokutu 402 milionů dolarů na pozastavení žaloby.

Podle požadavků obžaloby KBR souhlasila, že se tři roky nechá nezávisle sledovat, aby ukázala, že se drží amerických zákonů, omezila působnost svých zahraničních agentů a slíbila podávat pravidelné zprávy o sledovacím programu Ministerstvu spravedlnosti.

Přesto ale KBR ve svých deseti tisícových záznamech pro americkou Komisi pro cenné papíry tvrdí, že „omezení zahraničních agentů jako součásti našich snah řídit se platnými zákony, zahrnující FCPA, by nás mohlo znevýhodnit v soutěži o dosažení širokých mezinárodních projektů.“

Záležitost obžaloby však neovlivnila schopnost KBR zajistit lukrativní vládní smlouvy.

Podle záznamů pro SEC, společnost tvrdí, že obdržela psané vyrozumění z USA. Ministerstvo armády „prohlašuje, že nemá v úmyslu pozastavit nebo zabránit KBR uzavírání smluv v důsledku přiznání její viny.“

Navíc KBR ve stejných záznamech odhalila, že odkryté „informace“ společnosti, které ukazují její bývalé vedoucí činitele, by také mohli být součástí nabízeného schématu konkurentům, ale Ministerstvo spravedlnosti souhlasilo, že se tímto případem nebude zabývat výměnou za přiznání viny v korupčním případu.

Podle záznamů pro SEC byli „v souvislosti s vyšetřováním plateb na projekt na ostrově Bonny v Nigérii odhaleny informace naznačující (bývalý ředitel KBR Albert „Jack“), že Stanley a další bývalí zaměstnanci mohli být zapojeni v koordinaci nabídek jednomu nebo více konkurentům na určité zahraniční stavební projekty a že tato koordinace zřejmě začala v polovině 80.let.“ V souvislosti se souhlasem KBR uznat vinu souhlasilo Ministerstvo spravedlnosti, že nebude dále provádět další vyšetřování nebo ho v rámci těchto obviněních penalizovat.“

Stanley byl blízkým společníkem Chaneyeho. Bývalý viceprezident ho povýšil v roce 1998 na vedoucího KBR a řekl v roce 1999 Middle East Economic Digest, že mít Stanleyho u kormidla v dceřiné společnosti Halliburton „nám nesmírně pomohlo.“

Podle Ministerstva spravedlnosti „se Stanley a ostatní v kritické chvíli před tím, než byly získány plánovací, zprostředkovací a stavební smlouvy, údajně postupně sešli s třemi bývalými držiteli z nejvyššího úřadu ve výkonném odboru nigerijské vlády a poprosili je, aby určili zástupce, se kterým by se v rámci společného podniku daly vyjednat úplatky pro nigerijské vládní úředníky.“

V září 2008 se Stanley přiznal k zosnování telegramního a poštovního podvodu, aby zastavil obvinění týkajících se schématu úplatků a k porušování FCPA v souvislosti s korupčním případem.

Podle obžaloby Ministerstva spravedlnosti začal Stanley uplácet v roce 1995, kdy byl Cheney jmenován ředitelem korporace, a skončil, když byl v roce 2004 vyhozen. Stanleymu hrozí sedm let vězení a pokuta 11 milionů dolarů odškodnění. Stále je na svobodě díky kauci a čeká na slyšení rozsudku naplánovaného na leden.

Stanley, současný ředitel KBR William Utt a ředitel společnoti Halliburton David Lesar byli také v úterý obviněni nigerijskými činiteli.

Agresivní účetní praktiky

Ačkoliv z Cheneyeho pětileté období ve vedoucí pozici společnosti Halliburton udělalo bohatého muže, kontroverze týkající se houstonské společnosti jej provázejí od doby, kdy se stal viceprezidentem.

Během prezidentské kampaně v roce 2004, souhlasila společnost Halliburton se zaplacením 7,5 milionů dolarů americké Komisi pro cenné papíry za podezření z účetních praktik, které se děly během Cheneyeho spojení s touto společností.

Komise pro cenné papíry tvrdí, že společnost Halliburton změnila způsob účetnictví ze stavebních výnosů v roce 1998 a nenahlásila tuto změnu investorům po více než rok, což je porušování bezpečnostních pravidel.

Účetnické čachry Halliburtonu způsobily, že veřejná prohlášení společnosti týkající se jejích příjmů v letech 1998 a1999 jsou falešná a zvedají tak zisk z cenných papírů o 120 milionů dolarů.

„Bez jakéhokoliv odhalení byla investující veřejnost zcela zbavena příležitosti konkrétnějšího určení oznámených příjmů Halliburtonu, přesnou povahu těchto příjmů a srovnání s příjmy z předcházejících let,“ tvrdí SEC.

Změny v účetních praktikách vedly k „významnému rozdílu v jejich vlastních účincích na to, jak se Halliburton finančně prezentoval: nová praktika snížila ztráty v několika velkých stavebních projektech,“ a umožnila společnosti oznamovat větší zisky, říká SEC.

Účetní praktiky, díky kterým se Wall Street mylně domnívala, že společnost poskytující ropné služby byla v letech 1998 a 1999 výdělečná, navýšily cenu akcií Halliburtonu a pomohly Cheneyemu vydělat více než 35 milionů dolarů, když svůj podíl v roce 2000 prodal.

New York Times 22. května 2002 citoval dva bývalé ředitele Dresser Industries, kteří tvrdili, že poté, co Cheney ovlivnil fúzi mezi Dresser Industries a Halliburtonem v roce 1998, „zavedl Halliburton agresivní účetní praktiky pro zamlžení svých ztrát.“

Změny v účetnictví upravily způsob, jakým si Halliburton předem zajišťoval výnosy z překročení nákladů na stavební projekty. Předtím společnost čekala dokud nebyla odsouhlasena částka s klientem. Po roce 1998 si však Halliburton zajistil výnosy, které předpokládaly, že zákazník zaplatí i přesto, že odsouhlasená částka bude nakonec nižší.

Mluvčí Halliburtonu Wendy Hall tehdy řekla, že si Cheneye „uvědomoval, že jsme navýšili výnosy neschválených požadavků podle obecně přijímaných účetnických principů.“

Tato lest, podepsaná nyní zaniklou účetnickou firmou Arthur Andersen, umožnila Halliburtonu si v roce 1998 připsat 89 milionů dolarů do svých účetnických knih, a tak jí pomohla překonat výdělečné cíle o 2 centy cenných papírů na onen rok a zvýšit jejich hodnotu.

Kdyby se tato účetnická změna nezavedla, říká analytik z Wall Street, přišla by společnost o výdělky o 11 centů v cenných papírech, což by určitě stlačilo cenu akcií.

Podle dokumentů získaných pozorovací skupinou Center for Public Integrity, přesáhly během Cheneyeho funkčního období účetnické nekalé praktiky 234 milionů dolarů.

Halliburton také čelil obviněním, že pod Cheneyho dohledem přefakturoval práci ve Fort Ord v Kalifornii, což je žaloba, která je podobná nedávným obviněním, že se Halliburton snažil ututlat svoji armádní smlouvu v Iráku.

Další odhalení, že Cheney vydělal 35 milionů dolarů za prodej akcií Halliburtonu předtím než akcie této společnosti spadly v roce 2000, shrnul Washington Post 16. července 2002 Cheneyho funkční období v Halliburton takto:

Vývoj ve společnosti Halliburton od Cheneyeho odchodu má dvě možnosti: buď viceprezident nevěděl o závažnosti problémů firmy, kterou pět let vedl nebo věděl, že se společnost řítí do propasti a prodal své akcie v srpnu 2000.

Jako ředitel Halliburtonu byl Cheney odpovědný za účetnické knihy. Snažil se chválit práci, kterou pro Halliburton udělal Arthur Andersen, účetní firma, která se v roce 2002 rozpadla poté, co byla shledána vinou z maření spravedlnosti zničením dokumentů pro jiného klienta, Enron.

V propagačním videu pro Athur Andersen z roku 1996 vychvaloval Cheney tuto firmu pro její obchodní rady:

Jedna z věcí, kterou pro nás dělají a která se mi líbí je, že v podstatě od nich dostanu dobrou radu založenou na tom, jak děláme obchod a jak operujeme, zkrátka ten normální účetnický audit.

SEC vyslýchala Cheneyeho během dvouletého šetření účetnických nekalých praktik společnosti Halliburton a usoudila, že by neměl být činěn zodpovědným za to, co se dělo v pozadí společnosti.

Zdroj: truth-out.org

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz