Katastrofou postižené Japonsko nesníží pomoc Africe

African Update – 13/05/11

Zdroj: africasia.com

Podle vyjádřejní mluvčího japonské vlády při nedávném setkání s ministry vlád afrických zemí v Dakaru bude Tokyo i přes neodkladné výdaje na rekonstrukci země pokračovat v rozvojové pomoci Africe ve stejném rozsahu. Přestože podle vyjádření Satoru Satoh japonská vláda původně plánovala krácení zahraniční pomoci, byla tak „hluboce zasažena“ obrovskou podporou přicházející z afrických zemí, že se rozhodla v ní pokračovat.

„Po zemětřesení a tsunami jsme obdrželi tolik vřelých a srdečných vyjádření soucitu a podpory z celého světa včetně Afriky. Podporovali jsme rozvoj Afriky a tentokrát Afrika podpořila nás.“

Mnoho afrických zemí zaslalo Japonsku peněžité dary. Byly mezi nimi země jako např. Alžírsko, Gabon, Súdán, Rovníková Guinea, Eritrea, Namíbie, Botswana, Madagascar, Rwanda, Niger, Senegal, Mali a Demokratická republika Kongo. Jihoafrická republika zaslala záchranné týmy.

„Navzdory katastrofě se Japonsko zavázalo nadále přispívat v rámci mezinárodního společenství a také nadále přispívat k míru, prosperitě a rozvoji v Africe“, řekl Satoh.

Podle Akčního plánu z Yokohamy Japonsko slíbilo zdvojnásobit celkovou částku rozvojové pomoci Africe na 1,8 miliard USD (1,2 miliardy euro) do roku 2012. Tato částka však byla překročena již v roce 2009, kdy bylo na kontinentě vyplaceno celkem 2,05 miliard USD.

Cílem japonské vlády je také podpořit zdvojnásobení japonských soukromých investic do výše 3,4 miliardy USD do roku 2012, během následujícího desetiletí zvojnásobit produkci rýže v Africe a v následujících pěti letech utratit až 10 miliard USD na boj s klimatickými změnami.

Přes 13 tisíc lidí zemřelo a dalších 14 tisíc zůstává po katastrofě nezvěstných. Japonský parlament v současné době uvažuje o dalším rozpoču 49 miliard dolarů na financování rekonstrukce země. Senegalský premiér Souleymane Ndiaye řekl, že rozhodnutí pokračovat v dvoudenním jednání TICAD jasně ukazuje „pevné odhodlání Japonska dostát svých závazků vůči Africe.“

Očekává se, že afričtí ministři na setkání zhodnotí výsledky Yokohamského akčního plánu a prodiskutují výzvy spojené s ekonomickým růstem, zachováním míru a bezpečnosti a klimatickými změnami na kontinentě.

Japonsko finančně přispělo k budování devíti trans-afrických dálnic, po celém kontinentě organizuje projekty na zvýšení produkce rýže, buduje školy, školí učitele a zlepšuje podmínky v nemocnicích a zdravotnických zařízeních.

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz