Katastrofou postižené Japonsko nesníží pomoc Africe
African Update – 13/05/11
Zdroj: africasia.com
Podle vyjádřejní mluvčího japonské vlády při nedávném setkání s ministry vlád afrických zemí v Dakaru bude Tokyo i přes neodkladné výdaje na rekonstrukci země pokračovat v rozvojové pomoci Africe ve stejném rozsahu. Přestože podle vyjádření Satoru Satoh japonská vláda původně plánovala krácení zahraniční pomoci, byla tak „hluboce zasažena“ obrovskou podporou přicházející z afrických zemí, že se rozhodla v ní pokračovat.
„Po zemětřesení a tsunami jsme obdrželi tolik vřelých a srdečných vyjádření soucitu a podpory z celého světa včetně Afriky. Podporovali jsme rozvoj Afriky a tentokrát Afrika podpořila nás.“
Mnoho afrických zemí zaslalo Japonsku peněžité dary. Byly mezi nimi země jako např. Alžírsko, Gabon, Súdán, Rovníková Guinea, Eritrea, Namíbie, Botswana, Madagascar, Rwanda, Niger, Senegal, Mali a Demokratická republika Kongo. Jihoafrická republika zaslala záchranné týmy.
„Navzdory katastrofě se Japonsko zavázalo nadále přispívat v rámci mezinárodního společenství a také nadále přispívat k míru, prosperitě a rozvoji v Africe“, řekl Satoh.
Podle Akčního plánu z Yokohamy Japonsko slíbilo zdvojnásobit celkovou částku rozvojové pomoci Africe na 1,8 miliard USD (1,2 miliardy euro) do roku 2012. Tato částka však byla překročena již v roce 2009, kdy bylo na kontinentě vyplaceno celkem 2,05 miliard USD.
Cílem japonské vlády je také podpořit zdvojnásobení japonských soukromých investic do výše 3,4 miliardy USD do roku 2012, během následujícího desetiletí zvojnásobit produkci rýže v Africe a v následujících pěti letech utratit až 10 miliard USD na boj s klimatickými změnami.
Přes 13 tisíc lidí zemřelo a dalších 14 tisíc zůstává po katastrofě nezvěstných. Japonský parlament v současné době uvažuje o dalším rozpoču 49 miliard dolarů na financování rekonstrukce země. Senegalský premiér Souleymane Ndiaye řekl, že rozhodnutí pokračovat v dvoudenním jednání TICAD jasně ukazuje „pevné odhodlání Japonska dostát svých závazků vůči Africe.“
Očekává se, že afričtí ministři na setkání zhodnotí výsledky Yokohamského akčního plánu a prodiskutují výzvy spojené s ekonomickým růstem, zachováním míru a bezpečnosti a klimatickými změnami na kontinentě.
Japonsko finančně přispělo k budování devíti trans-afrických dálnic, po celém kontinentě organizuje projekty na zvýšení produkce rýže, buduje školy, školí učitele a zlepšuje podmínky v nemocnicích a zdravotnických zařízeních.