Lipsko uctilo památku Lumumby

African Update – 17/05/11

V německém městě byla odhalena bysta vůdce konžského boje za nezávislost padesát let po jeho zavraždění.

V Lipsku nedávno proběhlo kolokvium, které připomělo 50. výročí zavraždění afrického patriota Patrice Lumumby. Odhalení bysty se konalo v zahradách Studien College Sachsen, které jsou součástí Univerzity Lipsko. Tato škola byla dříve známá jako Herdrův institut a zahraniční studenti si zde před zahájením samotného studia na univerzitě osvojovali německý jazyk. Jejími branami prošla řada afrických politiků, např. jihoafrický ministr spravedlnosti Jeff Radebe či současný premiér Keni Raila Odinga.

Při této příležitosti organizované nadací Rosy Luxemburkové, organizacemi Solidarity International a Darfig či nadací Haralda Breuera, velvyslankyně Demokratické republiky Kongo Clémentine Shakembo Kamanga uvedla: „Důležité je, že tuto akci nezorganizovali Afričané. Jsem pyšná, že cizinci – občané Německa – v Lumubovi nachází někoho, kdo se zasazoval za svobodu a důstojnost svého lidu. Člověka, který věřil ve využití přírodních zdrojů země pro její rozvoj a ku prospěchu jejích obyvatel.

Patricé Émery Lumumba se v červnu 1960 stal prvním demokraticky zvoleným premiérem nezávislého Konga, aby byl jen deset týdnů na to sesazen při puči sponzorovaném Belgií a USA. Následně byl spolu se dvěma svými ministry 17. ledna 1961 popraven.

Nad celou špinavou záležitostí dohlížela CIA; dokonce i OSN před tehdejšími událostmi zavírala oči. Konžské nerostné bohactví mělo příliš vysokou hodnotu a nemohlo se dostat do rukou nikomu jinému než Belgičanům a jejich západním partnerům. S Lumumbou by to nebylo zaručené, tak musel místo uvolnit někomu, kdo by to zajistil. Touto nastrčenou figurkou se posléze stal Moise Tshombe.

Kvůli zavraždění Lumumby nebyl do dnešního dne nikdo zatčen, přestože identita jeho vrahů není tajemstvím. Bývalý belgický policejní komisař Gerard Soete neměl kvůli své účasti na vraždě žádné výčitky. V dokumentu, který odvysílala německá televizní stanice 3SAT v roce 2004 se pyšnil prohlášením: „Rozsekali jsme ho na kusy. Velká část byla rozpuštěna v kyselině, zbytek spálen.“

Tehdejší Herdrův institut instaloval bystu Lumumby již v roce 1961, později po pádu berlínské zdi byla však odstraněna a v roce 1997 se definitivně ztratila.

Dr. Hans Wienhold, člen správní rady africko-německé organizace Darfig, se posledních šest let za znovuodhalení bysty neúnavně zasazoval. Dlouho nebylo jeho naléhání vyslyšeno, nicméně letos při příležitosti 50. výročí zavraždění Lumumby představitelé univerzity změnili názor a výsledkem je, že Lumumbova bysta stojí znovu přesně tam, kde stávala po 36 let. Dílo je replikou originálu, jenž v roce 1961 vytvořila Jenny Mucchi-Wiegman na základě fotografie zpoutaného Lumumby, která tehdy obletěla svět.

Zdroj: The African Courier

Také na ihned:  Kongo slaví nezávislost - chce soudit bývalé vládce Belgičany.

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz