Lipsko uctilo památku Lumumby
African Update – 17/05/11
V německém městě byla odhalena bysta vůdce konžského boje za nezávislost padesát let po jeho zavraždění.
V Lipsku nedávno proběhlo kolokvium, které připomělo 50. výročí zavraždění afrického patriota Patrice Lumumby. Odhalení bysty se konalo v zahradách Studien College Sachsen, které jsou součástí Univerzity Lipsko. Tato škola byla dříve známá jako Herdrův institut a zahraniční studenti si zde před zahájením samotného studia na univerzitě osvojovali německý jazyk. Jejími branami prošla řada afrických politiků, např. jihoafrický ministr spravedlnosti Jeff Radebe či současný premiér Keni Raila Odinga.
Při této příležitosti organizované nadací Rosy Luxemburkové, organizacemi Solidarity International a Darfig či nadací Haralda Breuera, velvyslankyně Demokratické republiky Kongo Clémentine Shakembo Kamanga uvedla: „Důležité je, že tuto akci nezorganizovali Afričané. Jsem pyšná, že cizinci – občané Německa – v Lumubovi nachází někoho, kdo se zasazoval za svobodu a důstojnost svého lidu. Člověka, který věřil ve využití přírodních zdrojů země pro její rozvoj a ku prospěchu jejích obyvatel.
Patricé Émery Lumumba se v červnu 1960 stal prvním demokraticky zvoleným premiérem nezávislého Konga, aby byl jen deset týdnů na to sesazen při puči sponzorovaném Belgií a USA. Následně byl spolu se dvěma svými ministry 17. ledna 1961 popraven.
Nad celou špinavou záležitostí dohlížela CIA; dokonce i OSN před tehdejšími událostmi zavírala oči. Konžské nerostné bohactví mělo příliš vysokou hodnotu a nemohlo se dostat do rukou nikomu jinému než Belgičanům a jejich západním partnerům. S Lumumbou by to nebylo zaručené, tak musel místo uvolnit někomu, kdo by to zajistil. Touto nastrčenou figurkou se posléze stal Moise Tshombe.
Kvůli zavraždění Lumumby nebyl do dnešního dne nikdo zatčen, přestože identita jeho vrahů není tajemstvím. Bývalý belgický policejní komisař Gerard Soete neměl kvůli své účasti na vraždě žádné výčitky. V dokumentu, který odvysílala německá televizní stanice 3SAT v roce 2004 se pyšnil prohlášením: „Rozsekali jsme ho na kusy. Velká část byla rozpuštěna v kyselině, zbytek spálen.“
Tehdejší Herdrův institut instaloval bystu Lumumby již v roce 1961, později po pádu berlínské zdi byla však odstraněna a v roce 1997 se definitivně ztratila.
Dr. Hans Wienhold, člen správní rady africko-německé organizace Darfig, se posledních šest let za znovuodhalení bysty neúnavně zasazoval. Dlouho nebylo jeho naléhání vyslyšeno, nicméně letos při příležitosti 50. výročí zavraždění Lumumby představitelé univerzity změnili názor a výsledkem je, že Lumumbova bysta stojí znovu přesně tam, kde stávala po 36 let. Dílo je replikou originálu, jenž v roce 1961 vytvořila Jenny Mucchi-Wiegman na základě fotografie zpoutaného Lumumby, která tehdy obletěla svět.
Zdroj: The African Courier
Také na ihned: Kongo slaví nezávislost - chce soudit bývalé vládce Belgičany.