JAR: Afričtí lídři vychvalovali roli, kterou Africký národní kongres sehrál v boji za svobodu

African Update – 20/01/12

Jihoafrická republika: Afričtí lídři provolávali slávu vládnoucímu Africkému národnímu kongresu (ANC) při oslavách svého výročí založení tohoto nejstaršího osvobozeneckého hnutí kontinentu, jež inspirovalo regionální boje za svobodu.

Během druhého dne oslav bylo slyšet africké bubny a k vidění byla i rituální porážka býka. Gala večeře se zúčastnilo více než tucet afrických současných i bývalých lídrů.

"Pokud jde o ANC, je významnou součástí Afriky, zejména jižní Afriky," řekl mozambický prezident Armando Guebuza během večeře, jež se táhla až do nedělních ranních hodin.

"To, co jste dokázali, z nás dělá hrdé Afričany," dodal.

Fyzicky slábnoucí hvězda Afrického národního kongresu Nelson Mandela, jež se stal prvním černým jihoafrickým prezidentem v roce 1994 a přivedl tuto stranu po pádu apartheidu k moci, se oslav nezúčastnil.

Předsedkyně ANC Baleka Mbete v pátek uvedla, že 93letý držitel Nobelovy ceny za mír je sice v dobré náladě, ale už je velmi starý.

Současný prezident JAR Jacob Zuma, jež o půlnoci zapálil výroční oheň a ráno vedl rituální porážku černého býka, zažívá období, kdy je bohaté dědictví strany z dob boje proti apartheidu zpochybňováno skandály a frustracemi z přervávající chudoby.

Zuma se ujal vůdčí role při rituálu: ve stoupajícím dýmu z tradiční byliny sám do býka zapíchl kopí. "Dnes naši lídři, tradiční vůdci a tradiční léčitelé museli vykonat jisté rituály, než jsme mohli začít řádně oslavovat," prohlásil Zuma v kostele, v němž byla ANC v roce 1912 založena. "Jinými slovy, měli bychom si tradičním způsobem připomínat naše předky a mít na paměti naše vlastní bohy."

Při večeři byly předneseny projevy na počest ANC, jež vznikl ještě před ostatními osvobozeneckými hnutími v Africe. Tanzánský prezident  Ben Mkapa sdělil, že se nechaly ANC inspirovat. "Moje vlastní strana byla ANC zcela jistě inspirována; výrazně a pokrokově.“

Veterán a ikona boje proti apartheidu Ahmed Kathrada, který byl vězněn spolu s Nelsonem Mandelou, poděkoval zahraničním příznivcům strany a vyjádřil se, že nejdůležitějším úspěchem demokracie je důstojnost.

"V jižní Africe už nenajdete značení: Vstup povolen jen Evropanům, pouze pro ne-Evropany, ne-Evropanům a psům vstup zakázán. Celá jižní Afrika je nyní svobodná. Získali jsme zpět svou lidskou důstojnost."

V Londýně se k výročí ANC vyjádřil i britský premiér David Cameron, který o ANC mluvil jako o „zdroji inspirace pro svět“ v boji proti diskriminaci a útisku.

V dopise adresovaném prezidentovi Zumovi napsal: "V den tohoto výjimečného výročí jménem britského lidu blahopřeji Vám a všem, kdo se na úspěchu Afrického národního kongresu podíleli.“ Dále dodal, že „je neuvěřitelné vidět změny, kterým ANC v Jihoafrické republice napomohl."

Na kongresu ovšem zazněla též volání po řešení současných afrických problémů.

"Musíme bojovat proti chudobě a všem jejím projevům: hladu, nevědomosti, nemocem, kriminalitě, korupci a především zneužíváním jedné mysli druhou," řekl hrdina nezávislosti Zambie Kenneth Kaunda.

Strana byla založena 8.ledna roku 1912 jako Jihoafrický domorodý kongres, ale v roce 1960 ji vládci apartheidu zakázali a čtyři roky na to její lídry uvěznili.

Téměř o třicet let později mezinárodně izolovaný a rozpadající se režim apartheidu propustil Mandelu, který po té dohlížel na mírumilovné předání moci. Strana od té chvíle dominovala tamní politické scéně a v každých volbách si vedla velmi úspěšně.

Jihoafričané jsou ale stále více frustrováni kvůli obviněním z korupce a neschopnosti vlády více využít výhod plynoucích z jejich politického vítězství: 38 procent národa stále žije v chudobě. Sám Zuma musel těsně před převzetím úřadu v roce 2009 čelit obviněním z korupce. I když byl nakonec očištěn, jen těžko nyní dostává pod kontrolu znepřátelené frakce uvnitř strany.

Strana sklízí chválu za hospodaření v zemi: nové projekty pro zajištění dodávek elektřiny a vody, bydlení a za to, že nechali vzniknout nové střední třídě černošského obyvatelstva. Selhala ovšem, když v době ekonomického rozmachu po ukončení apartheidu nebyla schopná poskytnout chudým lidem výhody, které jim náležely.

Kritici zdůrazňují, že se příliš mnoho lidí musí spokojit s velmi špatnými veřejnými nemocnicemi a školami, je zde nebezpečně vysoká nezaměstnanost do výše až 25 procent, velký počet násilných trestných činů a mnoho lidí musí snášet neutěšený život v chudinských čtvrtích.

Zdroj: www.africasia.com

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz