Zambijská pohádka na Africkém poháru národů 2012 v Gabonu a Rovníkové Guinei

African Update – 28/02/12

12. února byl v gabonském hlavním městě Libreville slavnostně zakončen Africký pohár národů 2012. A byla to vskutku nezapomenutelná tečka! Pestrá slavnost byla mimořádnou přehlídkou toho nejlepšího z africké kultury a příhodnou chválou třítýdenního maratonu afrického fotbalu a soutěžního klání. Co však vskutku vejde do dějin kontinentu, je impozantní penalta ve finále, po které Sloni z Pobřeží slonoviny podlehli střelbě zambijských “Měděných kulek”, kterým se jinak také říká Chipolopolo. Bylo to pohádkové vítězství s velkým třeskem.

Na začátku utkání si jen těžko někdo dokázal představit, že by se Měděné kulky mohly “prostřílet” do čtvrtfinále, semifinále, nebo dokonce do finále. A už vůbec ne, že by mohly pozvednout vítězný pohár. Nikdy se v žádné soutěži neprofilovaly jako tým, který dokáže překvapit, natož aby excelovaly. Není těžké si domyslet proč. Zambie nikdy v minulosti na tomto turnaji nevyhrála a pouze dvakrát se dostala do finále. Kromě toho neměla hráče světového jména. Proto je pochopitelné, že všechny okolnosti byly proti nim, zatímco Pobřeží slonoviny a Ghana byli nejvíce tipovanými favority. Někteří očekávali, že pokud by k nějakému překvapení mělo dojít, připravili by ho spíše hráči Senegalu. Měděné kulky ale na své cestě k vrcholu všechny tři, pěkně jednoho po druhém, sestřelily.

Tato úžasná pohádka začala 21. ledna, kdy Zambie rozdrtila senegalský tým v úvodním utkání s výsledkem 2-1. Přestože je Libye přimáčkla k zemi v nerozhodném zápase, jež skončil za stavu 2-2, houževnatí Zambijci zase povstali v zápase proti hostující Rovníkové Guinei, který skončil 1-0. To vyslalo jasný signál, že tým Chipolopolo přijel, aby domnělým velikánům afrického fotbalu zkazil večírek a z předpovědi odborníků učinil pouhý spekulativní žert.

Po zápasech ve skupinách se do palby Měděných kulek dostali Nilští krokodýli ze Súdánu. Bylo to ve čtvrtfinále, které se ukázalo nejpohodovějším utkáním turnaje. Snadno se prostřílely slabou obranou Krokodýlů a propluly zápasem až k pohodlnému vítězství 3-0. Někteří odborníci v této fázi však právem začali předpovídat konec zambijské pohádky. Znovu se ale jejich očekávání nenaplnila.

Úspěch v utkání se Súdánem tým Chipolopolo dobře připravil na semifinále proti Černým hvězdám z Ghany, čtyřnásobným vítězům v Africkém poháru, čtvrtfinalistům na Mistrovství světa v roce 2010 a druhému nejlepšímu africkému týmu podle žebříčku FIFA. Proti Zambii Ghana skutečně zvýšila své úsilí a odehrála jedno z nejlepších utkání mistrovství. I přes převahu ve všech pozicích jim to ale nebylo nic platné. Získali penaltu, ledabyle vykopnutý míč však skončil v rukou hbitého zambijského brankáře. Měděné kulky vskutku předvedly svou bojovnost, počkaly si na příležitost a po jediném gólu si nakonec zasloužily vítězství.

Po té, co Ghana odešla ze scény, bylo vše připraveno na rozhodující zápas se Sloni z Pobřeží slonoviny, největším favoritem mistrovství a nejlepším africkým týmem podle hodnocení FIFA. Do té doby tým Pobřeží slonoviny dokazoval, že jim žádný tým nepřejde přes cestu bez toho, aby byl udupán a utlučen silou slonů. Když však Didier Drogba, jeden z prvotřídních útočníků Afriky, neproměnil penaltu v řádném čase, bylo jasné, že i Sloni mohou být vyvedeni z míry nezastavitelnou dravostí Měděných kulek.

Libreville byl pro Zambijce do finále ideální motivací. V roce 1993 právě tady, na pobřeží Gabonu, přišli při letecké havárii o své životy hráči zambijského národního týmu, který byl toho času nejslibnějším týmem Afriky. Souvislost mezi Měděnými kulkami na hřišti a dušemi jejich heroických předchůdců byla nasnadě a mnohé inspirovala. Zambijci pohlédli výš nad zraky hráčů Pobřeží slonoviny a skolili je v závěrečných impozantních penaltách, které následovaly poté, co utkání skončilo nerozhodně 0-0. Výsledek penaltových kopů byl 8-7 a zbytek už známe.

Zbývá tedy jen vyslovit uznání a chválu Měděným kulkám za jejich historický triumf. Byl to zambijský Africký pohár – pohádka s nádherným koncem. Trenér Herve Renard o nich řekl, že možná nebyly nejlepšími na kontinentě, ale měly sílu a odhodlání, jimiž oživovaly hru až do chvíle vítězství. S sebou si domů odvezly i celou řadu ocenění: Kapitán Christopher Katongo získal ocenění Nejlepšího hráče soutěže, útočník Emmanuel Mayuka si odvezl cenu Nejlepšího střelce a čtyři Zambijci se objevili v Týmu turnaje.

Zatímco se mužstva Černých hvězd a zejména Sloni z Pobřeží slonoviny pravděpodobně stále svíjí v agonii a nemohou uvěřit tomu, že prohráli, Měděné kulky a s nimi celý zambijský národ se budou roky “vzpamatovávat” z euforie, která nastala po té, co poprvé v historii získali vytouženou cenu. A co je důležitější: duše těch, kteří zahynuli při tragické letecké nehodě ve jménu zambijského či afrického fotbalu v roce 1993, mohou konečně odpočívat v pokoji, jelikož vítězný pohár byl právem s upřímnou africkou důstojností k předkům věnován jim. Africký pohár národů tak 12. února posloužil procesu zahojení starých ran.

Blahopřejeme Zambii! Blahopřejeme Afconu! Blahopřejeme Africe! Blahopřejeme světovému fotbalu.

Samwin Banienuba

Mluvčí pro zahraničí

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz