Senegal: příklad demokracie v Africe

African Update – 09/04/12

V pondělí 2. dubna 2012 se Senegal probudil do dne, kdy padesátník Macky Sall složil prezidentskou přísahu jako čtvrtý prezident od vyhlášení senegalské nezávislosti. Týden před tím porazil dosud úřadujícího osmdesátníka Abdoulaye Wadea ve volebním kole, v němž získal masivní podporu opozice, která se sjednotila pod heslem „kdokoliv, jen ne Wade“. Za takových okolností jen málo lidí očekávalo vítězství současného prezidenta a ještě méně jich čekalo, že by mohl uznat porážku.

Avšak sotva co byly zveřejněny první výsledky naznačující porážku, Wade zvednul telefon a zavolal svému protikandidátovi a osobně mu pogratuloval. Do historie se to zapíše jako ojedinělý příklad jednání státníků a vlastenců, kteří povýšili prospěch vlastní země nad své osobní ambice. Dokonce ještě během sčítání hlasů Wade prohlásil: „Moji drazí krajané, výsledky z druhého kola voleb ukazují, že Macky Sall zvítězil….. a nezvítězil pouze on, ale celá naše země….. toto je velká chvíle pro naši demokracii.“

V západní Africe, kde povolební rozhořčení zapříčinilo hlubokou krizi a rozdělilo národ, jako například v Libérii a Nigérii, nebo jej vážně poškodilo, jako v Pobřeží Slonoviny, je to vskutku velmi pozoruhodný ústupek.  Prezident Wade ohromil nejen své oponenty, ale i skeptický svět, neboť přestože samotné volby proběhly převážně klidně, předvolební kampaň se neobešla bez incidentů. Provázely jí násilné protesty, při nichž bylo v hlavním městě Dakaru zapáleno několik budov. Stejnou mírou násilí odpověděla i police, která neváhala použít slzný plyn. Při incidentech údajně zemřelo šest lidí a nespočet byl zraněn.

Nepokoje vypukly před prvním kolem voleb 26. února 2012, kdy prezident Wade oznámil svůj úmysl ucházet se o třetí volební období. Opozice toto rozhodnutí napadla jako protiústavní. Senegalská ústava umožňuje prezidentovi setrvat v úřadu pouze po dvě volební období a je ironické, že tato legislativa byla zavedena samotným Wadem. Jeho účast ve volbách by tedy porušovala tu samou ústavu, kterou se sám v přísaze zavázal dodržovat. Mnozí jeho rozhodnutí interpretovali jako snahu o zachování autokracie a následné předání moci svému synovi. Kritizovali ho, že to podkopává pověst Senegalu jako demokratické země.

Jiní obviňovali Wadea z toho, že jen přihlíží ekonomickým strastem země, v níž prudce vzrostly životní náklady, kde se uspokojení základních potřeb stalo nedosažitelným a kde zároveň stoupá nezaměstnanost a dochází k častým výpadkům elektrického proudu. Ať už byla či nebyla tato obvinění podložená, dostatečně přispěla k pevnému sjednocení opozice proti společnému nepříteli, pětaosmdesátiletému Wadeovi.

Když se navzdory tomu všemu přesto rozhodl kandidovat, zdálo se, že je zaděláno na další africkou volební fraškou. V sázce byla demokracie. Kdyby Wade prohrál volby a následně odmítl odstoupit, celý Senegal by se zhroutil. Vyjednavači proto předem začali navrhovat dohodu o dělbě moci po vzoru Keni nebo Zimbabwe.

Senegal však není žádná křehká ani rodící se demokracie. Od získání nezávislosti v roce 1960 Senegalci znají jen jeden způsob, jak vyměnit lídry své země, a to v klidu u volebních uren a bez významnějších povolebních potíží.

Co více, Senegal se může pyšnit tím, že je jedinou zemí v západní Africe, kde nikdy neproběhl vojenský převrat. Je vzorem stability v jinak nestabilním regionu a letošní volby odstranily jakékoliv další pochybnosti o vyspělosti demokracie v této západoafrické zemi.

Pokud je něco, na co jsou Senegalci hrdí, pak je to jejich láska k demokracii ve všech jejich podobách, včetně aktivní role občanské společnosti. Samotnému Wademu není tato láska cizí. Sám těžil z podpory občanské společnosti v každém důležitém momentě své politické kariéry, tedy samozřejmě až doposud.

Wade sám zakusil několik porážek ještě před tím, než se v roce 2000 stal prezidentem a byl znovu zvolen v roce 2007. Dokonce byl za svůj aktivismus proti tehdejšímu establishmentu uvězněn a neschvaloval nic jiného než dodržování demokratických postupů při výkonu moci. Možná je neústupný, ale jeho duše je stejně jako duše jeho krajanů zakořeněna v demokracii.

Neprodleným a zdvořilým uznáním své porážky se Wade nejen podvolil kolektivní vůli Senegalců, dokonce se s nimi nakonec sjednotil za účelem potvrzení demokracie jako možné reality v Africe. Tento krok téměř zastínil vítězství jeho protikandidáta Macky Salla a jeho rozhodnutí dobrovolně se vzdát moci si budou Senegalci ještě dlouho připomínat, bez ohledu na předvolební násilí.

Mnozí budou nyní s velkým očekáváním obracet pozornost k novému prezidentovi Sallovi. On sám si musí být vědom toho, že k dalším možným úspěchům v jeho politické kariéře mu nepomůže nic jiného, než oddanost demokratickým hodnotám a úcta k právnímu státu. Senegal tedy nadále zůstává hrdým příkladem demokracie v Africe a senegalský lid hrdiny. Gratulujeme!

Samwin Banienuba 

Mluvčí pro zahraničí

Humanitas Afrika

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz