Politická krize v Mali: Rozhořčení, jež je třeba brát vážně

African Update – 10/04/12

Když 30. ledna vypukly protesty žen v malijském městě Kati, jen málokdo tomu věnoval pozornost. Většina žen byly vdovy malijských vojáků zabitých v boji proti Národnímu hnutí za osvobození Azawadu (MNLA). Tyto ženy se bouřily kvůli nedostatečné podpoře malijské vlády, zejména co se týče počtu zbraní a potravin pro vojáky. Rozlítily je hlavně zprávy o tom, že jednotky MNLA jejich manžele, syny a bratry masakrují tím nejhanebnějším způsobem.

Protesty se postupně šířily a ženy se daly na pochod do Bamaka. Během dvanáctikilometrové cesty pálily pneumatiky a v Bamaku si to namířily do prezidentského paláce, jež se tyčí na „vrcholku moci“ nad městem. V hlavním městě se za několik dní hnutí změnilo v širší protestní pochody, jež se brzy rozšířily do druhého největšího města Segou.

Tisíce lidí začaly stavět barikády, pálily pneumatiky a v podstatě uzavřely hlavní město, zatímco se prezident Amadou Toumani Touré zoufale snažil obnovit pořádek. Byly nasazeny vládní bezpečnostní jednoty vybavené slzným plynem a slepými náboji. Toto byl začátek, jež později vyvolal vzpouru v Kati, a ta se pak vyvinula v převrat a svržení prezidenta. Vzhledem k tomuto vývoji událostí považují mnozí převrat za „náhodu“ a „improvizaci“. Tato improvizovaná verze vývoje protestů však vyvolává jisté otázky: Do jaké míry je chunta odrazem či vyjádřením vůle lidí v ulicích? Překrývá se populistická rétorika chunty s rozhořčením obyčejných Malijců ve městech in na vesnici? Při hodnocení krize malijské demokracie se světové společenství musí vážně zabývat tím, co štve obyčejné lidi. Mám na mysli problémy, jež sahají hloub než nespokojenost s tím, jak malijská vláda řeší anti-separatistickou válku na severu země.  

Vzhledem k tomu, že k převratu již došlo, není na místě diskutovat o tom, zda jsme „pro“ či „proti“. Autor tohoto článku každopádně považuje převrat za krok zpět v politickém vývoji a za nešťastnou chybu: za něco, co malijský lid a jejich vládní instituce velmi poškozuje. Převrat navíc přišel těsně před volbami, v nichž Touré ani nekandidoval. Mezinárodní společenství tedy správně převrat odsoudilo. Mainstreamová média převrat reflektují jako souboj „demokracie“ s „vojenskou tyranií“, aniž by se hlouběji zabývala tím, co stojí za součastnou politickou krizí: totiž strukturami, jež jsou ve hře, či převládajícím neoliberálním uspořádáním v zemi.

O nechtěných důsledcích a rozšíření války z Lybie do sahelského regionu toho bylo řečeno již mnoho. Hned po svržení Kaddáfího začaly do severního Mali proudit zbraně a žoldáci, což rozdmýchalo nespokojenost Tuaregů. Tito dříve hrdí pouštní bojovníci však byly odnepaměti proti státu. Od šedesátých let minulého století proběhlo několik povstání proti post-koloniální malijské vládě. Ještě před obdobím kolonialismu i během něho nebyly tyto kočovné skupiny součástí žádného státu. Základní příčinou proto nadále zůstávají nedořešená napětí na severu a neschopnost Tuaregy přesvědčit o tom, že příslušnost k malijskému státu je v jejich zájmu. Ti v poslední době, díky dostatečnému počtu zbraní, vozidel a vycvičených bojovníků šokovali malijskou armádu rychlým dobitím území na severu země. Nyní, v době kdy tento článek vznikal, jsou jen krůček od zabrání města Kidal a Timbuktu. Jsou to většinou separatistické skupiny, avšak ne nutně všechny.

MNLA chce vytvořit nezávislý stát Azawad, osvobozený od malijské vlády sídlící v Bamaku, kterou považuje za despotickou a necitlivou k problémům na severu. Dále je tu další skupina - Al-Qaeda v islámském Maghrebu (AQIM) jíž jde v prvé řadě o pašování zbraní a únosy za výkupné. Zde je nutno vzít v potaz, že MNLA prohlásila, že jedním z jejich cílů je porazit AQIM, jež vážně poškodila ekonomiku Tuaregů tím, že v podstatě vymýtila z regionu turismus. Třetí skupinou je Ansar Dine, jejímž cílem je podle jejího vůdce Iyad ag Ghaliho založit severní Mali jako islámský stát zakládající se na právu šaría. Jeho skupina je údajně podporována saudskými Wahhabii. „Vzpoura na severuí“ ohromila malijskou vládu a uvrhla jí do krize, jejíž hlavní hrozbou je, že se prohloubí a rozšíří za hranice státu.

Vůdci převratu v Bamaku viděli politickou příležitost před nadcházejícími volbami. Zatímco je v této fázi nemožné znát jejich přesné motivy a úmysly, víme o jejich nespokojenosti, jež byla vyjádřena nově vytvořeným Národním výborem pro návrat k demokracii a obnovu státu (CNRDR). Jejich proklamované úmysly se budou odvíjet v reakci na vývoj v zemi. V odezvě na stížnosti protestujících žen prohlásili, že převrhli vládu kvůli její „neschopnosti“. Vyslechli jsme si jejich rétoriku o obraně demokracie, boji s „terorismem“, obnově účinné vlády apod. Také jsme byli přinuceni přemýšlet o jejich prohlášeních o návratu k demokracii, jakmile bude země „sjednocena“ a „nebude již v ohrožení“. To vše nápadně připomíná africké lídry typu Mobutu a dalších, kteří mluvili o národní jednotě, zatímco zůstávali klienty bývalých koloniálních vládců nebo mocností studené války. Kapitán Amadou Sanogo, vycvičený v USA, jež je vůdcem pučistů, opomenut zahrnout do hrozeb „národní jednotě“ či „teritoriální integritě“ vedle korupce, paralýzy státu a vzpoury na severu země, ještě přítomnost protiteroristických jednotek USA, neoliberální ekonomickou politiku či franko-africké neokoloniální vztahy.

Když chceme hlouběji posuzovat problémy Mali ve městech i na vesnicích, musíme vzít v potaz současnou krizi soběstačnosti, kdy země vstupuje do „hladového období“ a loňské zásoby obilí se ztenčují. Mali je primárně rolnická společnost, kde obyčejní lidé na vesnici produkují plodiny pro vlastní spotřebu, aby přežili. Jejich příjmy pocházejí z pěstování bavlny nebo arašídů. Jejich živobytí tedy závisí na přiměřených srážkách, jejichž pokles od konce šedesátých let minulého století zapříčinil několik hladomorů. Sahelský region západní Afriky byl v roce 2010 i 2011 sužován rozsáhlými suchy, což má za následek to, že více než 13 miliónů lidí v regionu čelí potravinové krizi. Ceny potravin prudce vzrostly a co je horší, vzpoura na severu prakticky znemožnila obchodování a přiměla asi 200 000 Malijců k migraci.

Zdálo by se, že problémy způsobené tlakem na obživu rolníků by mohly být omezeny na vesnické oblasti nacházející se daleko od posledních událostí v Bamaku. Lidé na vesnicích jsou ale často vnitřně spojeni s městy prostřednictvím migrace a remitencí. Všeobecná nouze má navíc těžký dopad na obyvatele měst, jež potraviny neprodukují, ale kupují. Nicméně vedle environmentálních a zemědělských příčin je v Bamaku rozšířené povědomí o tom, že demokracie doposud nefungovala v zájmu obyčejných Malijců. Vzdělanější obyvatelé měst ztrácení trpělivost kvůli nedostatku ekonomických příležitostí a pomalému tempu reforem ve školství a soudnictví. Většina Malijců je otrávená demokratickými institucemi a běžně nadávají na korupci a nespotismus spojované s vládou Tourého. Jeden mladý dělník v Bamaku mi řekl: „Co je demokracie? Demokracie je o okrádání lidí a o tom, že když politik v limuzíně srazí na silnici dítě, nepůjde kvůli tomu do vězení.“ Volby jsou jen bezvýznamným cvičením a „parodií demokracie“, při kterých dochází ke kupčení s hlasy a recyklaci vládnoucích elit. Malijci jsou prozatím opatrní, co se týče veřejného vyjadřování podpory nebo opozice vůči puči. Výjimkou jsou společenská média, která jsou převážně proti puči, dále demonstrace, jež se konala 26. března a zadržení ministři, kteří drží protestní hladovku. Mlčící většina zcela zjevně vyčkává, až se ukáže, kam vítr vane a zda bude v zemi dostatečná bezpečnost, jež jim umožní pokračovat v každodenních snahách o  přežití….

Úryvek z úvahy Briana J. Petersona, docenta historie na Union College v New Yorku.

Zdroj: allafrica.com

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz