Africké země diskutují o založení svěřeneckého fondu pro zajištění potravin v Africe

African Update – 09/05/12

Brazaville – Na Regionální konferenci Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) o Africe, která se konala v Brazaville, v Republice Kongo, se diskutovalo o založení svěřeneckého fondu, do něhož by přispívaly africké země.

Spolu s mobilizací mezinárodních zdrojů bude Svěřenecký fond Afriky v boji s hladem získávat zdroje na svém kontinentu. Umožní také v dané oblasti rozvoj úspěšných aktivit nutných pro zabezpečení preventivních opatření a reakci na krizi potravin a zemědělství .

Na podporu tohoto návrhu vnesla občanská sdružení, která se regionální konference zúčastnila, do uvedeného fondu svůj symbolický příspěvek.

FAO se zapojí do konzultací, jež země povedou, aby napomohla vypracovat detailní návrhy, které budou předány k odsouhlasení zúčastněnými členskými zeměmi.

Solidarita

V průběhu regionální konference Denis Sassou Nguesso, prezident Republiky Kongo, a José Graziano da Silva, generální ředitel FAO, vyzvali africké země k solidaritě, která napomůže reagovat na opakovanou krizi v zajištění potravin, jež v současné době nejvíce zasáhla Sahel a Africký roh.

Graziano da Silva uvedl, že národy na územích produkujících ropu mají velkou příležitost podpořit sociální a ekonomický rozvoj kontinentu a vyvézt ho z přetrvávající špatné situace v zabezpečení potravin.

„Rád bych apeloval na africké národy, hlavně na země produkující ropu, aby část z těchto zdrojů investovaly udržitelným způsobem do zemědělství, bez ničivého zásahu do životního prostředí,“ uvedl generální ředitel.

„Jsem přesvědčen, že plné politické nasazení může období hladu ukončit,“ řekl Graziano da Silva . Dále uvedl: „Každý z nás musí k naplnění tohoto cíle přispět, a to vlády, privátní sektor, občanská společnost, mezinárodní a regionální organizace i sdělovací prostředky. Vyzývám vás všechny, spojme své síly a osvoboďme zemi od této kletby.“

Politická angažovanost

Prezident Republiky Kongo zdůraznil hodnotu, kterou snahy politiků při zabezpečení dostatku potravin mají, a snažil se vyburcovat africké státy k projevům solidarity se zeměmi Afrického rohu a afrických oblastí Sahelu, kde v současné době miliony lidí potřebují pomoc.

Sassou Nguesso vyzýval ke konkrétnímu úsilí k dosažení udržitelného zabezpečení potravinami na celém kontinentu a k nastolení „trvalého ovzduší míru a shody, bez něhož by všechny naše snahy o rozvoj zůstaly pouhou fantazií a iluzí.“

Pokračoval: „To je proč moje země, Republika Kongo, zde, v Bazavillu, vyzývá k hnutí solidarity v Africe se zeměmi Saharského regionu a Sahelu, které těžce a bez ustání strádají v důsledku krize v oblastech politiky, bezpečnosti,  zajištění potravin a klimatu.“

Podtrhl, že situace v Africkém rohu a Sahelu ukazuje, „v jakém rozsahu zůstává výzvou úpadek v zabezpečení potravin v některých oblastech“, a dodal, že Afrika by svou vůlí a odhodláním mohla hlad překonat.

Africký roh a Sahel

V Africkém rohu a regionu Sahel se odehrávají opakující se období – často předvídatelného - sucha , které rozpoutaly jedny z nejhorších potravinových krizí v nedávné historii, jež přinesly hlad, utrpení a smrt milionům lidí.

V Brazavillu Graziano da Silva varoval, že k podpoře pastevců, majitelů stád a farmářů v současném období dešťů v Sahelu a Africkém rohu chybí přes 110 milionů dolarů a vyzval stávající dárce, aby i nadále přispívali na pomoc odstranění hladu v Africe.

Pro oba dva zasažené regiony chybí na podporu celkem 239 milionů dolarů.

Regionální konference

Regionální konference FAO se zúčastnilo čtyřicet pět afrických zemí.

Závěrem africké země znovu potvrdily svůj závazek a úsilí skoncovat na kontinentu s hladem a definovaly, na které oblasti by FAO měla zaměřit svou práci při podpoře daného cíle. Zahrnují nárůst produktivity u malých pěstitelů a zajištění jejich přístupu na trh, omezení rozsahu ohrožení  z nedostatku potravin a zlepšení managementu a vládních zásahů v zájmu udržitelného využívání přírodních zdrojů.

Účastníci konference poděkovali FAO za její podporu programu CAADP (Komplexního programu pro rozvoj afrického zemědělství) a zdůraznil, jak je důležité pokračovat v práci v rámci tohoto programu, dále při stimulaci partnerství veřejného a privátního sektoru a při zajišťování investic pro rozvoj zemědělství v Africe.

Další regionální konference se bude konat v r. 2014 v Tunisku.

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz