Jižní Súdán – zasažený boji, nyní přišel úder cen

African Update – 10/05/12

Juba – Stejně jako tisíce prchají před konfliktem v severních příhraničních státech Jižního Súdánu,  stále větší  množství obyvatel je donuceno opustit své domovy a města ve snaze najít zdroj potravin, které by si mohli dovolit zaplatit.

S pokračujícím napětím mezi Jižním Súdánem a Súdánem, konflikt způsobil v severních oblastech Jižního Súdánu, a to ve státech  Unity, Horní Nil, Severní a Západní Bahr al Ghazal, více než dvojnásobný nárůst cen základních potravin, které si tak mnozí mohou sotva dovolit zakoupit.

V hraničním městě Bentiu cena padesátikilového pytle čiroku vzrostla z 10 dolarů na 24 a cena kilogramu cukru se ztrojnásobila z dolaru na tři.

Simon Kenyi, učitel v Bentiu, nám řekl: „Cena dvacetilitrového kanystru oleje na vaření se v posledních dvou týdnech vyšplhala z 20 na 40 dolarů.“

Dále dodal: „Obchodníci, kteří toto zboží dříve přiváželi z Elobeidu ze súdánského státu Jižní Kordofan, nyní nemohou, protože se uzavřely hranice.

V průběhu posledních měsíců jsou obchodníci, kteří potraviny z uvedené oblasti dováželi, na své cestě do Jižního Súdánu ohrožováni na životech, a tak se mnozí z nich přestali pokoušet hranici překročit.

Rychlý nárůst cen spotřebního zboží přinutil obyvatele Bentiu, hlavního města státu Unity, urychleně přesídlit do měst v Jižním Súdánu, ve větším Rovníkovém regionu, kam se zboží dováží z východní Afriky, je ho dostatek a relativně laciného.  Tento region sousedí se Středoafrickou republikou, Demokratickou republikou Kongo, Ugandou, Keňou a Etiopií.

V bojích mezi Jižním Súdánem a Súdánem došlo 10. dubna  k obratu, kdy Jižní Súdán zabral centrum ropného průmyslu, Heglig, ležící v súdánském státu Jižní Kordofan. Obě země si na toto hraniční město dělaly nárok.

Podle ministra informací Jižního Súdánu, Barnaba Mariala Benjamina, zabrali Heglig, aby bylo súdánským militantním složkám, Súdánským lidovým ozbrojeným silám (SAF), zabráněno v pokračování pozemních a vzdušných útoků vedených z této oblasti.  Uvedl tehdy, že Jihosúdánská armáda a Súdánská lidová osvobozenecká armáda (SPLA) jsou odhodlány ke stažení za podmínky, že do oblasti Hegligu přijedou mezinárodní pozorovatelé a mezinárodní arbitrážní soud rozhodne, kterému státu území patří.

Avšak po stažení Jižního Súdánu 23. dubna, útoky ze strany Súdánu pokračovaly.

Taban Deng Guy, guvernér státu Unity, před nedávnem uvedl, že během posledních měsíců zemřelo 75 lidí v jeho státě vinou bombardování. K obětem došlo v Bentiu i dalších částech státu.

Současně musely tisíce civilistů uprchnout po pozemních bojích mezi SPLA a SAF, která také území bombardovala.

Sabrina Dario Okolong, tajemnice ministra pro humanitární otázky, řekla, že tito obyvatelé prchají před nálety do bezpečí na jih do oblastí Nhiakdiu, Mayendit, Leer, Koch a Guit.

Uvedla, že asi 1500 lidí uniklo z území Pariang ve státě Unity u hranic s Hegligem, a že agentury OSN prověřují 1693 běženců v Pariangu a 303 v Panyangu, administrativní oblasti Pariangu.

Podle odhadu jednoho z humanitárních pracovníků je v oblasti mezi pěti a deseti tisíci běženců.

Počet mrtvých v konfliktu není znám, avšak podle OSN bylo po stažení Jižního Súdánu z Hegligu při bombardování a pozemních útocích jen ve státě Unity zabito 16 civilistů.

Z Bentiu, kde 23. dubna vojenské letouny SAF bombardovali tržiště a most, kdy byli čtyři oběti a další čtyři zranění, utíkají desítky obchodníků z Keni, Ugandy, Demokratické republiky Kongo, Etiopie a Eritrey pryč.

Konžský obchodník Makosa Kabanga, který dorazil do Juby 24. dubna, řekl, že se kvůli náletům bál v Bentiu zůstat.

„Bylo nás pět z Konga, kdo jsme z Bentia minulý týden odešli do Juby. Obávali jsme se bojů v Hegligu. Přestože Bentiu je trochu dál, bylo to na nás moc. Báli jsme se, že budou Bentiu bombardovat, a to se také po našem odchodu stalo. Vrátíme se do Bentia až bombardování skončí,“ řekl.

Ale v Jihosúdánském hlavním městě Juba je nedostatek některého zboží. Čerpací stanice nemají pohonné hmoty a stojí před nimi dlouhé fronty aut a ostatních dopravních prostředků. Všichni čekají, aby si koupili benzín, jehož cena se s eskalací bojů vyšplhala téměř na dvojnásobek.

Moses Taban, který má moto-taxi, nám řekl: „ Litr benzínu jsme kupovali za dolar a teď stojí víc než tři dolary.“

Velkoobchodník s pohonnými hmotami v Jubě, který si v obavách z možných důsledků nepřál být jmenován, řekl, že podle něj je nedostatek benzínu, protože ho nedávno od něj SPLA vykoupila ohromné množství.

„SPLA od nás zakoupila stovky tisíc litrů. A dovézt další z Keni nějakou dobu potrvá – proto pozorujete, že je ho nedostatek,“ uvedl na vysvětlenou.

Zdroj: allafrica.com

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz