Továrna na obuv v Etiopii prohlubuje čínskou stopu v Africe

African Update – 02/06/12

Monotónní hukot stojů doprovází práci dělníků při výrobě obuvi v nové Jižní průmyslové zóně Dukem, pouhých 30 kilometrů od hlavního města, Addis Abeby. Tato zóna je první svého druhu v Etiopii, kterou čínská strana při prohlubování své asijské přítomnosti v Africe vystavěla.

Hrstka čínských obuvnických mistrů dohlíží v továrně Huajian na stovky etiopských dělníků, kteří řežou usně, lepí podrážky a zavazují tkaničky bot.

Dochází tak k posunu tradičních investic Číny v Africe, které se týkaly především rozvoje základní infrastruktury a těžby ropy. Etiopii se tak nabízí alternativa k pouhému exportu nezpracovaných prvotných surovin.

„Jsou zaangažovány obě strany, stylem „ty máš něco mít – já mám něco dostat,“ řekl Qian Guoqing, zástupce ředitele průmyslové zóny.

Huajian, jeden z největších čínských výrobců obuvi, plánuje do výroby obuvi pro export do Evropy a Severní Ameriky investovat v Etiopii až 2 miliardy USD (1,5 miliardy EUR).

Výstavba průmyslové zóny byla zahájena v r. 2009 a nyní na rozlehlém pozemku stojí řady třípodlažních zelených a žlutých budov. Vláda plánuje v zemi vystavět ještě pět průmyslových zón, aby do země přilákala další zahraniční investice.

Po svém dokončení v r. 2014 tento projekt za 250 milionů USD umožní práci ve více než osmdesáti továrnách, kde se vytvoří pro místní obyvatele na dvacet tisíc pracovních příležitostí. V současné době je v zóně šest továren s čínským managementem, včetně montážního závodu na výrobu automobilů a továrny na výrobu plastů.

Podle analytiků jsou však investice většího rozsahu v Etiopii zatíženy riziky a jejich finanční výnos je stále nejistý.

„Není to strategie bez rizika a není zcela zřejmé, zda bude fungovat,“ uvedl Stefan Dercon, ekonom Oxfordské univerzity, zabývající se oblastí rozvoje.

„Číňané se nyní v Etiopii chopili příležitosti a zvolili cestu vysoké ziskovosti - to je v prvních letech činnosti dost riskantní a budeme si muset počkat, jak to dopadne.“

V zájmu minimalizace rizik a pro přilákání investorů jim etiopská vláda v průmyslové zóně nabízí čtyřleté daňové prázdniny, levné pozemky a bezplatnou elektrickou energii.

Přesto je to ale obrovská výzva: cizinci si stěžují na velmi špatné telekomunikační zázemí, přebujelou byrokracii a zemi uzavřené ve vnitrozemí Afrického rohu chybí i přístav.

Podle manažera lidských zdrojů v Huajianu, Paula Lu, kulturní rozdíly, jazyková bariéra a pracovní etika místních obyvatel vytvářejí také překážky. Poznamenal ale, že klíčovou byla v pobídce dostupnost pracovní síly a surovin.

„Přišli jsme sem vyrábět obuv a museli jsme zvážit zdroje – Etiopie má velké bohatství, co se kůží na usně týká,“ řekl Paul. Stál u vchodu do továrny, kde přes dvacet lidí právě čekalo na přijímací pohovor.

zdroj: www.africanglobe.net

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz