Čerpání podzemních vod může podle expertů Afriku stát hodně úsilí

African Update – 02/06/12

V Africe byly objeveny rozsáhlé zdroje podzemních vod, jak lze odvodit z prvního kvantitativního mapování celého kontinentu. Ale zdroje nemusejí být podle expertů kvůli politicky komplikované situaci, možným technickým problémům a vysokým nákladům, snadno dostupné.

Nové mapy zásob podzemních vod, publikované v dubnu v Environmental Research Letters, vycházejí z rozsáhlého přezkoumání dostupných map, publikací a dat. Podle nich má africký kontinent rezervoáry podzemní vody o celkovém objemu 0,66 milionů kubických metrů, což je dvacetkrát více, než je v součtu disponibilní kapacita kontinentálních sladkovodních jezer. Největší aguifery – podzemní zásobárny vod - jsou v severní Africe, hlavně v Alžírsku, Čadu, Egyptě, Libyi a Súdánu.

Podle studie má mnoho zemí, které nesou označení „nedostatek vody“, podstatné zásoby podzemních vod. V závěru studie se uvádí, že by zde bylo možné realizovat vrty a pro potřeby komunit tak zřídit ruční pumpy.

I přes mediální tvrzení, že tento objev by mohl znamenat konec nedostatku vody v Africe, to podle expertů není tak jednoduché.

„Studie jasně ukazuje, že tyto aquifery jsou daleko od populačních center,“ řekl SciDev.Net Mohamed Gad, profesor hydrologie v Egyptském centru pro výzkum pouště. „Většina z nich je v severní Africe uložena v hloubce 100 - 250 metrů, a to je pro využití prodraží.“

Podle profesora Gada severoafrické země potřebují vyvinout čerpací technologie, mít politickou vůli a nalézt nové finanční zdroje, aby mohly podzemní vody využívat.

„Severoafrické země potřebují obnovit rozhovory o správě sdílených podzemních vod, neboť většina aquiferů v této oblasti překračuje hranice více než dvou států,“ uvedl profesor a dodal, „Alžírsko, Libye a Tunisko smlouvu o zachování zdrojů podzemních vod již mají, ale země jako Egypt, Libye a Súdán se ještě musejí na svém podílu při jejich sdílení dohodnout.“

Reda El-Damak, ředitel Centra pro studium a navrhování vodních děl na Káhirské univerzitě v Egyptě, zdůraznil, že Libye má náskok ve spoutávání svých vodních zdrojů. Důkazem je tzv. Velký projekt člověkem vytvořených řek za 20 miliard USD, považovaný za největší irigační projekt na světě, poskytující pitnou vodu 70 procentům Libyjců.

El-Damak ale varoval, že tak rozsáhlá závislost na neobnovitelných podzemních vodách není ani vhodná, ani udržitelná vzhledem k využití saharských aquiferů.

Už nyní začal Libyjský projekt snižovat hladiny podzemních vod západní oblasti egyptské pouště – tím se jejich čerpání podražuje.

V mezidobí alžírský ministr pro vodní zdroje, Abdelmalek Sellal v rozhovoru v Radiu Algerie v dubnu oznámil, že Alžírsko odstartovalo vědeckou studii, která má prozkoumat nejlepší možnosti dodávek vody do alžírské pouště ve snaze „podpořit racionální využití podzemních vod“.

„Nyní se musíme vypořádat s problematikou vývoje nejméně finančně náročné technologie k čerpání podzemních vod,“ sdělil pro SciDev.Net El-Arbi Karim, vědecký pracovník Alžírského ministerstva pro vodní zdroje.

I Egypt, aby pronikl ke spodním vodám, pracuje na hloubení experimentálních studní.

zdroj: allafrica.com

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz