Ben Bella, charismatický bojovník za svobodu Alžírska

African Update – 07/06/12

Stephen Atalebe v tomto článku vzdal hold charismatickému alžírskému bojovníkovi za svobodu Ahmedu Ben Bellovi, jenž zemřel 11. dubna 2012. Bella byl posledním ze zakladatelů Organizace africké jednoty a jedním z nejuznávanějších představitelů anti-kolonialismu na africkém kontinentě. Byl to právě on, kdo v květnu 1963 v Addis Abebě odvážně prohlásil, že dosažení svobody v Africe je něco, pro co bychom měli všichni „tak trochu nebo dokonce doslova dokázat zemřít“.

Narodil se v Maghniu na západě Alžírska, do sofijské (spiritualita islámu, pozn. překl.) muslimské rodiny původem z Maroka a navštěvoval školu v Tlemcen. V této době bylo Alžírsko pod francouzskou nadvládou a Ben Bella byl po většinu času obětí diskriminace muslimů ze strany evropských učitelů, výsledkem toho bylo, že se mu nepodařilo složit  zkoušky brevet (zkouška pro studenty ve Francii, pozn. překl.) a školu později opustil úplně.

Přesto se dobrovolně přihlásil k francouzské armádě, což byla jedna z mála možností vzestupu pro alžírské muslimy během koloniální nadvlády. Byl vyslán do Marseille, ale namísto toho se stal fotbalistou, v pozici hráče na středu, pro Olympique de Marseille v letech 1939 až 1940. V roce 1940 znovu narukoval do francouzské armády, kde mu byl udělen Válečný kříž, ale po porážce Francie Německem, byl propuštěn do civilu. Posléze se připojil k pluku marocké pěchoty na podporu italského tažení. Později byl povýšen do hodnosti praporčíka a obdržel v Monte Cassinu medaili za statečnost od Charlese de Gaulla.

Když byl v květnu roku 1945 jmenován důstojníkem, odmítl přijmout nabídku poté, co se dozvěděl o krutých francouzských represích vůči muslimskému povstání v alžírském městě Setif, 200 kilometrů východně od Alžíru. Lidé zde uspořádali anti-koloniální protestní pochod, který později vedl až k smrti francouzských osadníků. Kvůli tomu bylo zabito francouzskými vojáky a příslušníky civilní stráže na 10 000 Alžířanů. Tehdy Ben Bella ukončil svoji vojenskou kariéru a zavázal se k boji za něco jiného - nezávislost své vlasti.

Stal se zakládajícím členem Zvláštní organizace, což bylo ilegální hnutí, jež se zavázalo bojovat proti koloniální nadvládě ve všech jejích formách. V roce 1951 byl zatčen a odsouzen k 8 letům za mřížemi ve věznici Blida, ze které se mu podařilo uprchnout do Tuniska, a pak do Egypta. Tam jej přijal prezident Abdel Nasser, který mu poskytl jak materiální a morální podporu, tak také politickou podporu alžírskému hnutí za nezávislost. Tato přízeň, ze strany egyptského prezidenta, později přispěla k francouzskému útoku na Egypt během Suezské krize v roce 1956.

V Káhiře se stal jedním z devíti členů revolučního výboru Národní fronty za osvobození (FLN). V  roce 1954 vypukla Alžírská válka za nezávislost. V roce 1956 byl letoun s Bellou na palubě přiměn k přistání ve Franciia  následovalo jeho zatčení  přímo na letišti. Následně byl zvolen vicepremiérem alžírské prozatímní vlády, ačkoliv byl ještě ve vězení. Dne 30. dubna 1964 mu byl udělen titul Hrdina Sovětského svazu za statečnost a vzdor francouzské represi a krutosti.

Když se Francouzi nakonec vzdali a Alžírsko získalo nezávislost, Ben Bella se brzy stal velmi populárním soupeřem, protože se otevřeně postavil proti vedení Benyoucef Benkhedda. Prezidentem Alžírska byl však zvolen až v roce 1963.. Když v témže roce Maroko napadlo Alžírsko a uplatňovalo nárok na oblasti, jež byly připojeny k francouzskému Alžírsku, Ben Bellovi se zemi podařilo ubránit a stabilizovat. Pustil se do pozemkových reforem, díky kterým získal nejen popularitu mezi bezzemky, ale také řadu nepřátel. Jeho politika „Autogestion“ nebo „Self-management“ vedla k zabavení pozemků nelegálně získaných francouzskými zemědělci a osadníky během koloniální éry. Francouzská vláda to nebrala na lehkou váhu a začala spolupracovat s armádním velitelem a blízkým přítelem Houari Boumediennem, který sesadil Ben Bellu během převratu v roce 1965.

Ben Bella byl držen v domácím vězení až do roku 1980, kdy byl vyhoštěn do švýcarského exilu. Teprve po 10 letech, v roce 1990, mu byl umožněn návrat.

Byl zvolen prezidentem Mezinárodní kampaně proti agresi v Iráku, a stal se také předsedou Panelu moudrých Africké unie (African Union Panel of the Wise), která je žádána Komisí AU o radu v záležitostech týkajících se předcházení konfliktům, jejich řešení a rezolucí. Členem panelu byl zvolen spolu s ex-prezidentem Svatého Tomáše a Princova ostrova, Miguelem Trovoadou, bývalým generálním tajemníkem OAJ (Organizace africké jednoty, pozn. překl.), Dr. Salim A. Salimem, Dr. Brigaliou Bamovou, předsedkyní volební komise v Jižní Africe a Elisabeth Pognonovou, bývalou předsedkyní Ústavního soudu Beninu.

Ben Bella zemřel dne 11. dubna 2012 ve svém rodinném domě v Alžíru, hlavním městě Alžírska, kde bylo vyhlášeno osm dní státního smutku.

Jeho odkaz bude i nadále inspirovat africký lid v boji proti všem formám diskriminace a agrese ať už v Africe, nebo kdekoliv jinde na světě, kde se nacházejí Afričané. 

Autor: Stephen Atalebe, africký student ekonomie, Mendelova univerzita v Brně

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz