Pocta Donně Summer

African Update – 30/05/12

Stephen Atalebe v tomto článku vzdává poslední hold africko-americké zpěvačce Donně Summer, která zemřela 17. května 2012. Byla pětinásobnou vítězkou a držitelkou cen Grammy a první umělkyní, jejíž tři po sobě vydaná alba zabodovala na prvním místě v americkém žebříčku hitparád.

Donna Summer, vlastním jménem LaDonna Adrian Gainesová, se narodila 31. prosince 1948 do křesťanské africko-americké rodiny v Bostonu v Massachusetts.  Otec Andrew pracoval jako řezník, matka Mary byla učitelkou a spolu vychovávali sedm dětí. Donnina matka později vzpomínala, že od okamžiku, kdy se dívka naučila mluvit, se „doslova zamilovala do zpěvu, chodila po domě a zpívala a zpívala. Zpívala během snídaně, oběda i večeře.“

Donnino debutové vystoupení se odehrálo v kostele, když jí bylo deset let. V ten den nebyl schopen vystoupit vokalista kostela a kněz pozval Donnu, aby jej nahradila, jelikož její hlas zněl starší, než byl ve skutečnosti. Donna sama vzpomínala, že když zpívala, „začala plakat a všichni ostatní začali také plakat. Byl to naprosto úžasný okamžik v mém životě. V jednom momentě poté, co jsem slyšela svůj hlas, jsem se cítila jako by mi Bůh řekl: „Donno, budeš velmi, velmi slavná“ a já jsem od toho dne věděla, že budu slavná."

Od tohoto dne začala zpívat v kostelním sboru, po kterém následovaly různé hudební kapely a brzy se stala předním zpěvákem z psychedelické rockové kapely Crow. Přestěhovala se do New Yorku, kde se připojila k turné muzikálu Hair po Evropě a mnoho let pak strávila v západním Německu. Donna se naučila hovořit plynně německy a dokonce i zpívat písně v němčině. Podílela se na muzikálech Ich Bin Ich. Po třech letech se přestěhovala do Vídně a připojila se k vídeňské Volksoper. Krátce cestovala se souborem vokální skupiny s názvem FamilyTree. V roce 1968 vydala svůj první singl, německou verzi titulu Aquarius z muzikálu Hair, následovaný v roce 1971 singlem Sally Go 'Round The Roses, z jednorázové dohody s Decca Records. V roce 1972 vydala singl If You Walkin' Alone s Philips Records.

V roce 1973 se provdala za rakouského herce Helmutha Sommera, téhož roku se jim narodila dcera Mimi. Kvůli řadě manželských problémů se rozvedli, Donna si poté poangličtila příjmení ze Sommer na Summer. Donnina demo nahrávka s Moroder a Bellotte vedla k dohodě o evropské distribuci pod značkou Groovy Records. První album, Lady of the Night s písněmi The Hostage a Lady of the Night, se v některých zemích stalo hitem. V Nizozemí a Belgii se dostalo až na vrchol hitparád.

Po návratu do Spojených států napsala píseň Love To Love You Baby s Petem Bellottem, kterou následně nazpívala. Po uvedení v roce 1975 se píseň stala okamžitým komerčním trhákem především na disko scéně. Donnina popularita stoupala se šňůrou dalších disko hitů, jako byly I feel love, MacAthur, Hot stuff, No more tears. Brzy byla známá jako disko královna a stala se mimo jiné také ikonou komunity gayů.

Na počátku roku 1976 dosáhla píseň Love to Love You Baby, které se prodalo přes milion kopií,  druhého místa v žebříčku americké hitparády Billboard Hot 100. Kvůli nářku a sténání tato píseň vyvolala diskuzi a některé americké a evropské rozhlasové stanice, včetně BBC, ji odmítly hrát. Píseň měla i přesto značný úspěch v několika evropských zemích, i přes zákaz BBC se ve Velké Británii dostala do Top 5 skladeb.

Její kariéra s počtem dalších alb a singlů, včetně Try Me, I Know We Can Make It, Could It Be Magic, Spring Affair nebo Winter Melody, stoupala stále výš. Další alba Love Trilogy a Four Seasons of Love both se v USA staly dokonce zlatými.

V roce 1978 Donna vydala verzi balady Jimmyho Webba, MacArthur Park, která se stal jejím prvním americkým hitem. Píseň byla na jejím prvním živém albu Live and More, které rovněž zabodovalo v americkém žebříčku Billboard 200, prodalo se přes milion kopií a získalo platinovou desku. Další studiové skladby zahrnovaly i hit z žebříčku Top 10, Heaven Knows, který uvedla ve spolupráci se skupinou Brooklyn Dreams a Joa "Bean” Esposita, jenž ji ve verších zpěvem doprovázel.

Donna měla později románek se zpěvákem skupiny Brooklyn Dreams Brucem Sudano, pár se vzal dva roky po vydání písně 16. července 1980. V roce 1981 se Donně narodila druhá dcera, která dostala jméno Brooklyn Sudano, podle Sudanovy kapely. O rok později se páru narodila druhé dítě, dcera Amanda Sudano. V roce 1978 si ve filmu, Thank God It's Friday, zahrála zpěvačku rozhodnutou vystoupit ve žhavém disko klubu. Film nebyl příliš úspěšný, ale píseň s názvem Last Dance, obsadila třetí místo v hitparádě Hot 100 a zaručila Donninu první Grammy. Její autor, Paul Jabara, získal cenu Akademie za skladbu.

V roce 2000 se zúčastnila VH1 třetího ročníku Divas Special, věnovanému Dianě Ross, ačkoliv zazpívala převážně vlastní skladby. V roce 2003 vydala autobiografii Ordinary Girl: The Journey, ve stejném roce pak také best of album nazvané, The Journey: The Very Best of Donna Summer. V roce 2004 byla uvedena jako umělkyně do Síně slávy Dance Music vedle Bee Gees a Barryho Gibba. Její znamenitý song, I Feel Love, byl uveden také. V letech 2004 a 2005 uspěla v žebříčku s písněmi You're So Beautiful a I Got Your Love.

V srpnu 2010 vydala singl To Paris With Love, napsaný s Brucem Robertsem a produkovaný Peterem Stengaardem, jenž v říjnu téhož roku zvítězil v americkém žebříčku taneční hudby (poslední zaznamenaná píseň).

Podle hudebníka Marca Almonda, spolupráce Donny Summer s producentem Georgio Moroder „změnila tvář hudby". Giorgio Moroder v živém interview pro BBC Radio 5 sám řekl, že její píseň I Feel Love byl „opravdu začátek elektronického tance."

Donna se stala kultovní ikonou, jedním z určujících hlasů éry, s vlivem na popové divy od Madonny po Beyoncé. Na rozdíl od některých jiných diskotékových hvězd, jejichž popularita začala v 80. letech upadat, byla Donna Summer populární nad rámec žánru a později přešla také k pop-rockovému zvuku. Jeden z jejích největších hitů v této době, She Works Hard For the Money, se stal hymnou v boji za ženská práva.

Sedmnáctkrát byla nominována na cenu Grammy, pětkrát cenu získala, 1979 Last Dance, 1980 Hot Stuff, 1984 He’s a Rebel, 1985 Forgive Me, a v roce 1998 za Carry On. Kromě toho získala mnoho dalších cen jako např. NAACP Image Award, dvakrát nominaci na Zlatý glóbus, byla první ženou africko-amerického původu, jež byla nominována na cenu MTV za videoklip (v kategorii „Nejlepší ženské video“ a „Nejlepší choreografie“ za She Works Hard for the Money).

Donna Summer zemřela v ranních 17. května 2012 ve svém domě v Englewood na Floridě ve věku 63 let. Byla jí diagnostikována rakovina plic, jež nesouvisela s kouřením, jelikož byla údajně nekuřák. Věřila, že se nakazila tím, že inhalovala toxické částice po teroristických útocích 11. září v New Yorku. Její pohřeb se konal v Nashvillu v Tennessee 23. května 2012, tělo bylo pohřbeno v Harpeth Hills Memory Gardens Cemetery v Nashvillu.

Fanoušci zaplatili poplatek, aby směli nechat květiny a vzpomínkové předměty na její hvězdě na hollywoodském chodníku slávy. Několik dní po smrti, se prodej jejího alba výrazně zvýšil, Nielsen SoundScan ohlásil, že týden před smrtí bylo prodáno asi 1000 alb. Po smrti Donny Summer se počet zvýšil na 26 000.

Její smrt vzbudila celosvětovou pozornost, řada významných osobností vzdala hold. Gloria Gaynor, slavná disko umělkyně v 70. letech prohlásila, že byla "hluboce zarmoucen", a že Donna byla „skvělá  žena", věčná country hvězda Dolly řekla, že „Donna, jako Whitney, měla jeden z největších hlasů, který kdy byl. Milovala jsem její nahrávky. Byla královnou diskotéky, a tak to zůstane. Znala jsem ji, a a poznala jsem, že je byla jednou z nejmilejších a nejvtipnějších lidí vůbec." Janet Jackson napsala, že Donna „se svým krásným hlasem a neuvěřitelný talentem změnila svět hudby." Elton John řekl: „Jsem velmi smutný. Tato žena byla královnou diskotéky a ještě mnohem více. Její záznamy znějí stejně dobře dnes jako tenkrát. To, že nikdy nebyla uvedena do Rokenrolové síně slávy je celkem ostuda, zvlášť když vidím druhořadé talenty, které uvedeny byly. Je velkou přítelkyní mojí i Nadace Eltona Johna proti AIDS a bude mi velmi chybět. "

Prezident USA Barack Obama řekl: "Michelle a já jsme byli velmi zarmouceni zprávou o Donny Summer. Pětinásobná vítězka cen Grammy, Donna byla skutečně královnou diska. Její hlas byl nezapomenutelný a hudební průmysl ztratil legendu příliš brzy. Naše myšlenky a modlitby směřují k její rodině a fanouškům.“

My v Humanitas Afrika jsme také velmi zarmouceni náhlým odchodem, ale doufáme, že mnoho písní, které se po sobě zanechala, bude i nadále inspirovat lidi po celém světě k úsilí o dosažení úspěchu i přes skromné začátky. Nechť její duše odpočívá v míru!

Autor: Stephen Atalebe, africký student ekonomie, Mendelova univerzita v Brně

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz