Den afrického dítěte

African Update – 16/06/12

Den afrického dítěte se slaví každý rok 16. června u příležitosti zahájení nepokojů v Sowetu v roce 1976. Tehdy se černošští studenti zúčastnili pokojného pochodu proti nařízení vlády apartheidu Jihoafrické republiky, jež byl policií krvavě potlačen. Vládní dekret, proti němuž protestovali, stanovil afrikánštinu vyučovacím jazykem na černošský školách.

Punt Janson, tehdejší náměstek ministra školství pro populaci Bantu, prohlásil, že „černoch může být vyučen k práci na farmě nebo v závodě. Může pracovat pro zaměstnavatele, který mluví anglicky nebo afrikánsky a pokyny, jež mu bude dávat, budou buď v angličtině, nebo afrikánštině. Proč bychom se teď měli začít dohadovat o jazykovém prostředku mezi černochy? ... Ne, neradil jsem se s nimi a radit se nebudu. Ověřil jsem si to v Ústavě Jihoafrické republiky. "

K vyhlášce pociťovali černošští obyvatelé hluboký odpor, neboť na afrikánštinu bylo obecně nazíráno, podle slov Desmonda Tutu, později děkana Johannesburgu, jako na „jazyk utlačovatele". Učitelské organizace, např. Africká asociace učitelů Jihoafrické republiky, proti této vyhlášce vznesly námitky.

Hořkost mezi studenty narůstala, až se začali organizovat, a nakonec navrhli mírový pochod na 16. června 1976. V daný den vyšlo na protest proti vyhlášce podle odhadů 20 000 mladých studentů. Přibližně 176 bylo policií apartheidu brutálně zavražděno a mnoho lidí bylo zraněno. Jeden z prvních zabitých studentů byl třináctiletý Hector Pieterson. Byl zastřelen na Orlando West High School a stal se ikonou povstání v Sowetu. Fotografie zastřeleného Hectora, neseného po boku své sestry, se stala ústředním symbolem v boji za svržení bělošského režimu apartheidu v Jihoafrické republice. Policejní útok nadále pokračoval, zatímco se studenti bránili. Do konce roku 1976 počet obětí dosáhl asi 600, včetně policistů.

Tento den znamenal počátek pádu režimu apartheidu. Masakr byl mezinárodně odsouzen, což přimělo OSN přijmout rezoluci odsuzující vládu apartheidu. Politické skupiny jako Africký národní kongres (ANC) a Pan African Congress (PAC) využily situace k mobilizaci lidí a vyvolaly větší tlak na vládu apartheidu. Trvalo však řadu dalších let a bylo prolito mnoho další krve, než byla vláda apartheidu v roce 1994 svržena. Tento den se v JAR slaví jako národní svátek. Tzv. Youth Day  je připomenutím masakru, během kterého odvážní mladí lidé, dokázali to, co si jejich rodiče ani neuměli představit.

Odvaha a vzdor tehdejších mladých studentů má důležitý význam nejen pro mladé lidi v Jihoafrické republice a Africe, ale pro lidi na celém světě. Ukazuje se, že s odvahou a odhodláním mohou mladí lidé dosahovat svých cílů, docílit změny a čelit výzvám ve svých životech.

Autor: Stephen Atalebe, africký student ekonomie, Mendelova univerzita v Brně

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz