Africké ženy v kurzech pro "bosé" solární techniky

African Update – 03/08/12

Stella, negramotná babička z malé vesnice v Malawi, si mohla jen těžko představit, co ji po příjezdu do Barefoot College of India čeká. O šest měsíců později odtud vyšla jako jedna ze skupiny 25 vyškolených afrických solárních techniků, připravená provést první elektrifikaci své domovské vesnice.

„Nikdy jsem si nepředstavovala, že podobné technické znalosti budou přístupné ženám, které jsou negramotné, právě jako my,“ zhodnotila se zamyšlením na konci kurzu své vzdělávání v Tilonii, ve státě Rádžasthán. „Ale náš pobyt v Tilonii nám dodal sebevědomí. Víme, že se můžeme dozvědět o nových věcech a zlepšit tak svůj život.“

Po celém světě organizace UN Women (Ženy OSN) podporuje formou spolupráce s Barefoot College a se svými partnerskými nevládními organizacemi program na podporu žen z odlehlých oblastí a pomáhá jim začít řídit svoji místní zelenou ekonomiku.

Program, probíhající od roku 2004, učí negramotné starší ženy z venkovských obcí - zvláště zranitelné skupiny po celém světě - technickým dovednostem dříve, než je vybaví kity solárních lamp, které bude třeba smontovat a instalovat v jejich vlastních vesnicích a po okolí.

Na školící program, který probíhal od září 2011 do března následujícího roku, přicestovaly ženy z celé Afriky; ze zemí jako je Uganda, Libérie a Jižní Súdán. Každou z nich vybrala nebo jmenovala jejich vlastní komunita a získala podporu řady místních a mezinárodních organizací, v některých případech i své vlády.

Cílem školení je umožnit ženám, z nichž mnohé strávily většinu svého života prací na polích, získat dovednost lépe odpovídající jejich věku. Poskytne se jim tak i nová pozice v jejich vlastní komunitě, která jim přinese i respekt.

Bawor Mamma například strávila řadu obtížných let svého života v hospodářsky rozvrácené Libérii - zemi, zotavující se z následků vleklé občanské války. Ve svých třiapadesáti letech dává přednost montáži solárních lamp před fyzicky namáhavou prací na farmě.

„Já nejsem jen farmářka jako všichni ostatní,“ říká se zřejmou hrdostí. „Jsem solární technik a chci elektrifikovat svou vesnici a další okolní obce.“

„Barefoot College skutečně prokázala, jak kombinace tradičních znalostí (naboso) a moderních dovedností zbavených mýtů může mít trvalý dopad a přinést zásadní změnu, když se veškeré prostředky dostanou naprosto do vlastnictví chudého venkovského obyvatelstva,“ potvrzuje Dr. Bunker Roy, ředitel Barefoot College.

Ženy tak rovněž podporují ekologičtější formu energie. Často žijí v obcích bez elektřiny, kde je pak vysoká spotřeba petroleje. Petrolej ale nepatří mezi udržitelné hospodaření se zdroji. Není ani levný, ani zdravotně nezávadný. Barefoot College odhaduje, že tato iniciativa v Jižní Americe, Africe a Asii měsíčně dohromady šetří kolem 160 000 litrů petroleje.

Pro zajištění udržitelnosti projektu se studentky technického kurzu také učí, jak  mají pro údržbu těchto lamp školit další vesničany a podporovat vznik opravárenských dílen těchto zařízení, které pak umožní generovat pravidelný příjem.

Program může být pro ženy i enormní výzvou. „Na začátku se mnohé ženy potýkají s problémy, protože je to poprvé, co opustili své děti a vesnice,“ říká Leela Devi, lektorka na oddělení solárních konstrukcí. „Ale musíme být jako jejich sestry a neustále jim připomínat výhody a přínos jejich pobytu u nás.“ Jejich vyučující, kteří většinou mluví Hindi, musejí při procházení napříč jazykovými a kulturními bariérami využívat často gestikulaci a další prostředky neverbální komunikace.

Přesto však se touha rozsvítit své komunity a posílit v nich postavení žen ukázala coby jednotící pouto. S pouhými šesti měsíci přípravy v Barefoot College studentky ukázaly, že mohou překonat obrovské překážky a vyjít odtud jako samostatné technické pracovnice, zabezpečující udržitelné energetické zdroje. Ženy, které dokázaly přinést změnu.

Zdroj: www.africagoodnews.com

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz