Afričtí sportovci na olympiádě v Londýně

African Update – 18/08/12

30. letní olympijské hry v Londýně jsou již nyní minulostí. A tak  je čas na malé ohlédnutí. Jak si na olympiádě vedly africké země a jejich sportovci?

Olympijských her se zúčastnilo více než 10.000 sportovců ze 204 zemí světa. Závodníci se utkali ve 26 sportovních odvětvích rozdělených do 39 olympijských disciplín.

Během dvoutýdenního sportovního svátku bylo rozdáno celkem 302 sad medailí. Nejvíce medailí si odváží USA (celkem 104 medailí), na druhém místě je Čína (88 medailí). Třetí v mezistátním medailovém srovnání skončila Velká Británie (65 medailí). Rusko s celkovým počtem 82 medailí se umístilo na čtvrtém místě (ve srovnání s Velkou Británií obdrželo méně zlatých medailí).

Pro české sportovce, kteří vybojovali celkem deset cenných kovů, to byla nejúspěšnější olympiáda od her v Atlantě v roce 1996. Česká republika obsadila v hodnocení zemí 19. místo (4 zlaté, 3 stříbrné a 3 bronzové medaile).

A jak dopadla olympiáda pro africké země? Celkově lze asi říci, že vystoupení afrických závodníků na olympijských hrách nebyl ani žádný velkolepý úspěch, ale ani žádné zcela katastrofální selhání.

Londýnských olympijských her se zúčastnili sportovci z 53 afrických zemí. Největší zastoupení měla Jihoafrická republika. Ta vyslala do Londýna celkem 133 závodníků (stejný počet sportovců reprezentovalo i Českou republiku).

Z afrických států se medailově prosadilo deset. V pořadí národů se nejlépe umístila Jihoafrická republika na 24. místě s celkem 6 medailemi (3 zlaté, 2 stříbrné a 1 bronzová). Měřeno počtem medailí dopadla olympiáda nejlépe pro Keňu. Získala jich celkem 11 (2 zlaté, 4 stříbrné a 5 bronzových). V sedmi disciplínách uspěla Etiopie (3 zlaté, 1 stříbrná, 3 bronzové). Tři medaile získalo Tunisko (1 zlatá, 1 stříbrná, 1 bronzová), dvě Egypt (2 stříbrné). Po jedné medaili si z Londýna odváží sportovci z Alžírska, Ugandy, Botswany, Gabonu a Maroka.

Celkem tak na africký kontinent putuje 34 medailí. Ve srovnání s předchozími hrami v Pekingu v roce 2004 je to o 5 méně, tam jich získaly africké země dohromady 39.

Naprázdno vyšla západní Afrika. Ani jediný sportovec či tým z této oblasti medailově neuspěli. Nejblíže k medailovému úspěchu měla sprinterka Murielle Ahoureová z Pobřeží slonoviny, která udělala pěkný dojem v rozbězích na 100 a 200 metrů, ale ve finále nakonec skončila na sedmém, respektive šestém místě.

Afričtí sportovci uspěli téměř výlučně v individuálních disciplínách. V týmových sportech se alespoň trochu prosadil házenkářský tým Tuniska, který se probojoval do čtvrtfinále. Tam nestačil na tým Chorvatska, kterému podlehl těsně 25:23.

Nelichotivě vstoupilo do historie olympijských her basketbalové mužstvo Nigérie v souboji se Spojenými státy. Američtí basketbalisté porazili Nigérii rekordním rozdílem o 83 bodů a díky výhře 156:73 se postarali o nejvyšší vítězství v historii olympiád. Předchozí rekord patřil Brazílii, která v Soulu 1988 rozstřílela Čínu 130:108.

Jak už tomu tak delší dobu bývá, o úspěch afrických zemí se postarali zejména běžci a běžkyně.

Keňan David Lekuta Rudisha potvrdil na olympiádě pozici nejlepšího světového běžce na trati 800 metrů. Keňský atlet dokázal sám, bez vodičů, prakticky v sólo závodě zaběhnout čas 1:40,91.  Třiadvacetiletý úřadující mistr světa vylepšil v londýnském finále vlastní dva roky staré maximum o desetinu sekundy a postaral se o první atletický rekord na hrách. V nejrychlejším závodě na 800 metrů v historii vybojoval stříbro Nijel Amos, který v čase 1:41,73 minuty vybojoval první olympijskou medaili pro Botswanu. Osmnáctiletý atlet stanovil nový světový juniorský rekord. Bronz bral další keňský běžec Timothy Kitum. Tomu je dokonce teprve sedmnáct.

Šampionem v běhu na 1 500 metrů se stal alžírský běžec Taoufik Makhloufi. Navázal na 16 let starý triumf svého krajana Alžířana Núraddína Morceliho. Den před finálovým během byl dokonce Taoufik Makhloufi z olympijských her vyloučen za jejich znevažování. Mezinárodní atletická federace několik hodin poté, co ho vyřadila z olympijských her za to, že vypustil rozběh na 800 metrů, jednoho z favoritů patnáctistovky nakonec zase do soutěže vrátila.

Závod na 5 000 metrů byl jedním z mnoha nádherných vrcholů večera, který patřil atletickým finále. Pro zlato si v tomto závodě doběhl rodák ze somálského Mogadiša s britským občanstvím Mohamed Farah. Dejen Gebremeskel z Etiopie, letošní nejrychlejší muž, dokončil v čase 13:41.98 na druhém místě. Bronz patří Keňanovi Thomasovi Pkemei Longosiwovi.

Závěrečný maraton ovládl Uganďan Stephen Kiprotich a získal tak pro svoji zemi teprve druhé olympijské zlato v historii. O ten předchozí se zasloužil John Akii-Bua v Mnichově 1972 v běhu na 400 metrů překážek. Vítěz olympijského maratonu se stal v Ugandě hrdinou a dočkal se emotivního návratu do vlasti. Na letiště ho přišly přivítat stovky lidí, což u něho vyvolalo slzy dojetí.

Kiprotichovi se rozhodující nástup povedl zhruba šest kilometrů před cílem a zvítězil o 26 sekund před dvojnásobným mistrem světa Abelem Kiruiem z Keni. Třetí doběhl další představitel keňské vytrvalecké velmoci Wilson Kipsang.

V ženské osmistovce se prosadila Caster Semenyaová z JAR. V závodě nestačila jen na vítěznou ruskou mistryni světa z Tega Marii Savinovovou. V druhém okruhu sice zaútočila keňská obhájkyně zlata z Pekingu Pamela Jelimová, ale nakonec nestačila se silami a nezískala ani bronzovou medaili, která jí unikla o šest setin.

V závodě na 10 kilometrů zvítězila Etiopanka Tirunesh Dibabaová, když na její zrychlení v posledním kole nezareagovaly ani největší soupeřky - Kipyegová a Cheruiyotová (obě z Keni). Stříbro nakonec brala Kipyegová, která zaostala za vítězným časem o necelých šest sekund. Čas Dibabaové byl navíc letošním maximem.

Zlatou medaili v maratonu žen vyhrála Etiopanka Tiki Gelanaová. V londýnském dešti ji vybojovala v olympijském rekordu 2:23:07 a pro svou zemi vyhrála v ženské části této disciplíny po 16 letech druhou zlatou v historii. Čtyřiadvacetiletá Gelanaová se tak zapsala po bok krajanky Fatumy Robaové, jež vyhrála v roce 1996 v Atlantě, a zároveň navázala na triumf svého strýce Gezahegne Abery ze Sydney 2000. Pět sekund za ní doběhla Keňanka Priscah Jeptoová.

Hrdinou her se stal mimo jiné i Oscar Pistorius, který ač zdravotně hendikepován, soupeřil s nejrychlejšími atlety planety. Jihoafrický atlet má amputované obě dolní končetiny pod koleny, a tak nastupuje na karbonových protézách. V běhu na 400 m postoupil do semifinále v letošním maximu 45,44. A to všechno po letech snahy dostat se na OH a prokázat, jestli snad i kvůli svým karbonovým protézám nemá výhodu. Někteří čtvrtkaři se tak na něj doteď dívají skrz prsty.

Několik úspěchů zaznamenala Afrika také v plaveckých disciplínách.

Tři olympijské medaile v Aquatics Centre vybojovali dva jihoafričtí plavci.

Ve světovém rekordu zvítězil v závodě na sto metrů prsa Jihoafričan Cameron van der Burgh. Van der Burgh překonal svým časem 58,46 sekund nejlepší čas Australana Brentona Rickarda z mistrovství světa 2009 v Římě o 12 setin.

Druhým úspěšným Jihoafričanem je dvacetiletý Chad Le Clos. Ve finále motýlkářské dvoustovky vedl Phelps na všech třech mezičasech, ale v závěrečné padesátce nedokázal čelit Le Closovu zrychlení. Rozhodl až poslední záběr, do kterého se mohutně finišující Jihoafričan trefil přesně, zatímco Phelps se snažil využít nabrané rychlosti a k cílové stěně dosplývat. Le Clos vyhrál v novém africkém rekordu: 1:52.96.

Oba plavci si pak pozice prohodili v závodě 100 m motýlek. Časem 51,21 předčil Phelp o 23 setin s svého pokořitele z motýlkářské dvoustovky.

Tunisan Usáma Mellúlí získal bronz na nejdelší bazénové trati na 1 500 metrů. O týden později vyhrál závod v dálkovém plavání na 10 km a jako první plavec získal na jedné olympiádě medaili v bazénu i přírodní vodě. Závod, který se stejně jako u žen plaval v jezeře Serpentine proslulého Hyde Parku, byl teprve jeho třetí start v dálkovém plavání.

Na vodě, tentokráte ve veslování, uspěla i jihoafrická posádka čtyřky bez kormidelníka lehké váhy (ve složení James Thompson, Matthew Brittain, John Smith a Sizwe Ndlovu. Díky famoznímu závěru si na olympijském kanále Eton Dorney dojela pro zlatou medaili.

V rychlostní kanoistice (K1, 500 m) vybojovala pro Jihoafrickou republiku bronzovou medaili Bridgitte Hartleyová.

Za zmínku určitě jěště stojí úspěch Anthonyho Obameho, jenž vybojoval historicky první medaili pro Gabon pod pěti kruhy. Ve finále v taekwondu v nejtěžší kategorii nad 80 kg podlehl Carlu Molfettovi z Itálie. Souboj skončil nerozhodně 9:9. Molfetta vyhrál až rozhodnutím rozhodčích.

Do Egypta putuje stříbrná medaile, kterou ve fleretu vybojoval Aláldin Abúelkásim. Jde o první medaili pro šermíře z Afriky pod pěti kruhy.

Londýn také bohužel zažil útěky afrických sportovců z olympijských vesnic, jež s vidinou lepšího života žádají o azyl. Počet sportovců z Afriky, kteří se nevrátili z olympijských her v Londýně domů, stoupl na několik desítek.

Autor: Michal Vacenovský

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz