AU - své funkce se ujala nová předsedkyně. Slavnostně přislíbila, že bude usilovat o řešení krize na africkém kontinentu.

African Update – 22/10/12

Nová předsedkyně Komise Africké unie (KAU), Nkosazana Dlamini-Zumová se ujala svého úřadu. Stala se první ženou, která převzala tak vysokou funkci v tomto čtyřiapadesátičlenném kontinentálním seskupení.

V ústředí Africké unie (AU) v Addis Abebě, v Etiopii, se konalo slavnostní předání úřadu, kdy dosavadní předseda, Jean Ping, který uvedenou pozici zastával od r. 2008, své následnici předal insignii úřadu – ceremoniální kladívko.

Po slavnostní inauguraci Dlamini-Zumaová, jež dříve v Jižní Africe zastávala funkci ministryně zdravotnictví a zahraničních věcí, slavnostně přislíbila, že svou práci zaměří na vyřešení palčivých otázek spojených se zabezpečením míru a bezpečnosti, kterým africký kontinent v současné době čelí.

„Veškeré své úsilí věnujeme snaze pokusit se vyřešit konflikt v Mali a Sahelském regionu – krizi, která by se potenciálně mohla rozšířit po celém regionu, eventuálně i kontinentu,“ uvedla a dodala, že mezi její priority bude také náležet podpora politických změn ve válkou rozervaném Somálsku.

Nová předsedkyně se též hlásí k podpoře ekonomického rozvoje, zabezpečení práv žen a k pozvednutí úrovně zdravotnictví a vzdělávání.

Dlamini Zumová převezme vedení KAU na čtyřleté období. Asistovat jí bude její zástupce, Erastus Mwencha, kterému budou svěřovány hlavně politické a ekonomické záležitosti.

Této významné události se zúčastnili i nový premiér Etiopie Hailemariam Desalegn, Boni Yayi, president Beninské republiky, dále pak předseda AU spolu s dalšími vedoucími činiteli Unie i zahraniční hosté.

Dlamini Zumová byla zvolena na 19. zasedání hlav států a vlád, konaném v červenci v Addis Abebě, kdy ve volebním klání zvítězila nad svým protivníkem, dosavadním předsedou Jean Pingem z Gabunu.

Dlamini-Zumová (63) je lékařkou a veteránkou boje proti apartheidu. Do svého zvolení do čela KAU byla ve funkci ministryně vnitra Jižní Afriky.

Jedná se o bývalou manželku jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy. Její zvolení narušilo dosavadní zvyklost, kdy v čele KAU vždy stál zástupce některé menší africké země. Jižní Afrika je na kontinentu ekonomicky nejsilnější.

Naplnit zářijovou dohodu mezi Súdánem a Jižním Súdánem a zabezpečit, že se obě strany znovu nedostanou do konfliktu, se stane jednou z největších výzev, jimž Dlamini- Zumová bude čelit.

Zdroj: allafrica.com

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz