Keňa spouští první světové centrum klimatických inovací

African Update – 09/11/12

Může Keňské centrum klimatických inovací podpořit růst byznysu a zajistit nacházení udržitelných řešení při klimatických změnách?

Před čtyřmi lety se Kenneth Ndua rozhodl opustit svou práci pro místní charitativní organizaci a všechny své úspory vložit do návrhu nového sporáku. Při své práci totiž viděl mnoho nemocných, kteří  se nakazili z vody, zdroje mnoha infekcí. Snažil se proto vymyslet, co by se s tím dalo udělat.

„Otop je velmi drahý a nemohou si proto vodu  ani převařit,“ vysvětloval. „A proto jsem si říkal, proč nepřijít s celkovým řešením?“

Kennetův sporák využívá recyklovanou biomasu a snižuje tak spotřebu otopu na polovinu. Sporák má i nádrž na sedm litrů vody, která se při vaření také převaří.

I přes popularitu sporáku se ukázalo, že rozvoj společnosti Fawandu nebude jednoduchý. „Jen do svého podnikání dávám peníze a nikam to nevede,“ postěžoval si reportérovi Think Africa Press. Kvůli chybám ve financování a chybějícímu poradenství v oblasti marketingu a distribuce chtěl Kenneth své podnikání mnohokrát vzdát.

Inovace pro rozvoj

Kenneth se stal jedním z podnikatelů napojených na Centrum pro klimatické inovace (CKI), které vzniklo na konci září v Nairobi díky Programu  pro informační rozvoj skupiny Světové banky. Centrum má za cíl pomáhat společnostem, které pracují s technologiemi souvisejícími s klimatickými poměry, transformovat nápady na životaschopné podnikatelské záměry.

Keňské Centrum bylo spuštěno za finanční podpory britské a dánské vlády. Jedná se o první Centrum svého druhu na světě. Sídlí v prostorách Strathmorské obchodní akademie za spolupráce s neziskovou organizací Global Village Energy Partnership International (GVEP), PricewaterhouseCoopers a Keňským institutem pro průmyslový výzkum a rozvoj. Johannes Zutt, oblastní ředitel pobočky Světové banky v Keni, věří, že napomůže Keni prosazovat ekologický přístup k růstu, chránit životní prostředí, dá vznik novým pracovním příležitostem a zvýší klimatickou odolnost. Plánuje se otevření dalších center v Etiopii, Jižní Africe, Indii, Vietnamu a Karibiku.

Společnosti podporované CKI budou mít přístup k finančním zdrojům, poradenství, průzkumům trhu a odpovídajícím zařízením, nutným pro vývoj svých výrobků. Cílem je dám jim příležitost, aby se staly atraktivnější pro velké investory.

„Podíváte-li se po světě, zjistíte, že existuje značný kapitál, který hledá investiční možnosti… Investoři se ale obávají jít do jim neznámého prostředí,“ vysvětluje Jonathan Coopy, koordinátor programu.

Tato obava brání společnostem v počátcích jejich podnikání získat potřebné finanční zdroje. CKI plánuje zaplnit finanční propast granty na rozpracování záměru do výše až $ 50.000 a investicemi do výše  $ 1 milionu pro obchodní expanzi.

Kenneth Ndua si zažádal pro výrobu svých sporáků o investici ve výši $ 100.000, „to by mi mělo pomoct získat nutná zařízení i provést potřebný marketing, abych se rozjel,“ říká Kenneth. Doufá však nejen ve financování svého projektu: „Vím, že CKI má svou propracovanou síť – a to je na tom nejdůležitější.“  Spolu s partnerskými organizacemi Centrum poskytne školení a obchodní poradenství. Geert Aargaard Andersen, dánský velvyslanec v Keni, přišel též s výhledem na partnerskou spolupráci dánských společností zabývajících se klimatickými technologiemi s keňskými protějšky.

CKI bude také hrát roli průmyslové organizace, spolupracující s keňskou vládou na odpovídajících prováděcích opatřeních pro podporu společností. Africa Bio Products Ltd. je keňská společnost produkující gel na vaření, který vyrábí z etanolu, coby vedlejšího produktu při výrobě cukru.  Etanol však v Keni podléhá stoprocentní dani, a proto je výroba umístěna v Tanzanii. Doprava se samozřejmě negativně promítá do prodejní ceny. „Jestli se CKI podaří změnit vládní rozhodnutí a snížit tuto daň, budeme gel vyrábět v Keni,“ uvádí Phillip Njaka.

Pesimismus a kritika

Každý ale optimismus okolo CKI nesdílí. Ředitel jedné společnosti zapojené do projektů CKI kritizoval kvalitu poradenských služeb i úroveň poskytovaných zařízení, která podle jeho mínění nejsou na odpovídající úrovni pro vývoj high-tech inovací.  „Když se půjdete podívat, co v centru mají, to není nic moderního,“ tvrdí.

Přestože Centrum prý bylo utvářeno v úzké spolupráci s keňskými partnery, tento ředitel, který si přeje zůstat v anonymitě, obviňuje CKI, že názory společností tehdy druhá strana ignorovala.

„Říkal jsem jim tehdy, aby nenapumpovali všechny peníze do luxusních kanceláří v Nairobi, protože budou potřebovat místní expozitury po celé zemi, kde si mohou vše vyzkoušet. Na to je Keňa perfektní oblastí  se svou rozmanitostí ekologických zón,“ vzpomíná. „To ignorovali..Brzy zjistí, jak důležité je naslouchat lidem, kteří si vším tvrdě na vlastní kůži prošli.“

Finanční udržitelnost?

Stále zůstává nevyřešena otázka financování Centra. CKI oznámilo, že Velká Británie a Dánsko společně poskytnou v nadcházejících pěti letech  $15 milionů. Christian Turner, nejvyšší komisař pro Keňu, však uvedl, že i přes plnou podporu Centru, kterou od Velké Británie má, není tento objem financí v plné výši zajištěný.

„V začátcích jsme poskytli 2 miliony liber ($3,2 miliony). Podle toho, jak se projekt bude vyvíjet, je na cestě dalších 5 milionů liber ($8 milonů). Vůči Parlamentu a daňovým poplatníkům  jsme vázáni tvrdými účetními pravidly…to je důvod, proč jsme předem poskytli (pouze) 2 miliony,“ vysvětlil komisař.

I když Centrum dostane celých $15 milionů, stále není  jisté, jak bude po prvních pěti letech nadále financováno. Centrum má za svůj cíl se z velké části samofinancovat. Světová banka ale připustila, že návratnost z investic sotva zajistí financování Centra po prvních pěti letech bez podstatné podpory vlády.

Ředitel Světové banky prohlásil, že tu je riziko nutnosti uzavření Centra po prvních pěti letech. Řekl, že to je záležitost, se kterou se budeme muset  na konci pětiletého období vypořádat.

Naději dal dánský velvyslanec v Keni, který uvedl, že Dánsko by mohlo zvážit prodloužení své podpory o další dva až tři roky. Doufá však, že to nebude nutné: „Budeme poskytovat podporu v začátcích a budeme hledět, aby to skutečně bylo udržitelné.“

I přes uvedenou nejistotu v otázkách potenciálního dopadu Centra a jeho finanční udržitelnosti, je jeho přítomnost pro Kennetha  povzbuzením. „Kdybych měl někoho vedle sebe před čtyřmi lety, tohle by byl jeden z největších projektů. Možná, že teď je doba, kdy začnu vydělávat.“

Kenneth ale říká, že bude pokračovat i bez podpory Centra. „Třeba vyrobím deset svých sporáků a pomalu budu svůj byznys rozšiřovat. Když se mi podařilo přežít poslední čtyři roky, věřím, že teď to půjde.“

Zdroj: JESPER CULLEN: Kenya Launches World's First Climate Innovation Centre, http://thinkafricapress.com

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz