Ekonomický růst v Africe (zpráva Světové banky)

African Update – 26/11/12

Navzdory globálnímu hospodářskému zpomalení zaznamenává ekonomika afrických zemí silný růst. Světová banka apeluje na země, aby své nové bohatství z ropy, zemního plynu a nerostů utrácely moudře.

Subsaharská Afrika očekává v r. 2012 růst  4,8 procenta, tedy téměř žádnou změnu ve srovnání s růstem  4,9 procenta v předchozím roce. Podle posledních údajů vycházejících z pololetní analýzy Světové banky i přes globální hospodářské obtíže africká ekonomika neustále roste.

Bez Jižní Afriky, tedy největší africké ekonomiky, se předpokládá, že růst v Subsaharské oblasti dosáhne 6 procent. Export se prudce zvýšil hlavně v prvním čtvrtletí r. 2012, kdy se v přepočtu na roční tempo růstu vyšplhal na 32 procent ve srovnání s 11 procenty posledního čtvrtletí r. 2011.

Africké země nejsou imunní vůči vlivům současných výkyvů trhu pramenícím z krize Eurozóny a zpomalení růstu ekonomiky v největších rozvíjejících se oblastech, zejména v Číně, která pro africké vývozce surovin zůstává stále důležitým trhem.

Avšak stabilně vysoké ceny komodit a silný nárůst exportu ze zemí, ve kterých se v posledních letech odkryla naleziště nerostných surovin, se staly hnací silou ekonomických aktivit a předpokládá se, že podpoří ekonomický růst v Africe po zbytek roku 2012.

Makhtar Diop, víceprezident Světové banky pro Afriku, uvedl, že nárůst ve třetině afrických zemí se bude pohybovat na šesti a více procentech, nejvíce díky exportu surovin, jako je železná ruda ze Sierra Leon, a také uran a ropa z Nigeru. Dalším pozitivním faktorem je návrat k míru v Pobřeží slonoviny a silný růst v zemích jako je například Etiopie.

„Důležitým indikátorem pozitivního směru afrických ekonomik je i přes globální obtíže neustálý velký zájem investorů o tento region. Přímé investice, které v tomto roce přitečou do tohoto regionu, se odhadují na 31 miliard USD.

Analýza Světové banky „Africa's Pulse“ (Puls Afriky) však varuje, že stále špatný stav  v Eurozóně by mohl předpokládaný růst negativně ovlivnit. Navíc jsou tu i jisté obavy z nárůstu cen potravin a obilí. Velká letní horka v USA, Rusku a východní Evropě se podepsala na malých výnosech kukuřice i pšenice a ovlivnila tak výrazně celosvětovou produkci. Oblast Sahelu již nyní trpí vysokými cenami potravin, vysokou mírou podvýživy a opakující se  krizí a nejistotou.

Navíc potravinovou bezpečnost Sahelu podrývají i smrtící nálety hejn kobylek a přetrvávající konflikt v dané oblasti. Invazí kobylek trpí Mali a Niger a je možné, že hrozba se rozšíří i do sousedních zemí – Mauretánie a Čadu.

Nové bohatství nerostných surovin

Podle posledního vydání Pulzu Afriky nově nalezená ložiska ropy, zemního plynu a dalších surovin vygenerují v regionu vlnu značného bohatství. Zdá se, že přírodní zdroje si zachovají ve střednědobém hledisku důležitou roli díky svému značnému objemu zásob a při výhledu vysokých cen komodit.

Zavedeným producentům ropy patří okolo deseti procent jejích světových zásob a mají stejný podíl i na její těžbě. Nigérie, největší producent v regionu, bude schopná udržet dodávky na úrovni roku 2011 po dalších 41 let. Angola jako druhý největší producent má k vyčerpání zásob při udržování  současné úrovně produkce 21 let. Dá se proto předpokládat, že závislost na produkci ropy bude i nadále v krátko a středně dlouhém horizontu pokračovat. Produkce surovin v dalších zemích, kde byly nedávno objeveny, jako v Ghaně, Mozambiku, Sierra Leoně a Ugandě, by se také mohla udržet po řadu let.

Roční podíl z celosvětové produkce některých nerostných surovin v afrických zemích je značný. V r. 2010 jen samotná Guinea těžila přes 8 procent celkové světové produkce bauxitu, Zambie a Demokratická republika Kongo se společně dělila o 6,7 procenta světové těžby mědi a Ghana spolu s Mali o 5,8 procent produkce zlata ve světě.

Shantayanan Devarajan, hlavní ekonom Světové banky pro oblast Afriky a přední autor Pulzu Afriky však řekl: „Africké země s nerostným bohatstvím by se měly zcela vědomě rozhodnout investovat do lepšího zdravotnictví, vzdělání a pracovních příležitostí. Měly by zajistit i menší míru chudobu pro své obyvatele. Když země zbohatne, nic se nestane automaticky. Například Gabun s ročním příjmem na hlavu ve výši 10 tisíc dolarů má nejmenší počet očkovaných dětí.“

Stává se Afrika středně příjmovým kontinentem?

Zpráva na základě provedené široké analýzy uvádí, že po desetiletí velkého nárůstu se stále větší počet afrických zemí přesouvá podle definice Světové banky mezi středně příjmové, tj. mezi ty, jež dosáhly příjem na hlavu vyšší než 1000 USD.

Ze 48 afrických zemí 22 s celkových počtem 400 milionů obyvatel dosáhlo oficiálně statutu středně příjmové země. Při stávajícím tempu růstu by se tak mělo stát v dalších 10 zemích s celkem 200 miliony obyvatel do r. 2025. V zemích jako je Zimbabwe a Komory pak při mírném nárůstu a stabilizaci tempa.

Dalších 7 zemí, v nichž žije 70 milionů obyvatel, by se na tuto hranici mělo při sedmiprocentním růstu dostat v příštích letech. Jedná se třeba o Sierra Leone, kde dochází k růstu díky nedávnému rozšíření těžby. Deset afrických zemí s celkem 230 miliony obyvatel je zasaženo konflikty a nemá celkem naději se v daném období přiblížit k uvedené hranici středně příjmových států.

Zvyšující se urbanizace Afriky

Podle Pulzu Afriky dochází při rychlém nárůstu populace ke zvyšujícímu se tempu urbanizace, což poskytuje příležitosti v ekonomice i sociální oblasti. Nikdy žádná země nedosáhla velký příjem při malé úrovni urbanizace. V dnešní době žije 41 procent Afričanů ve městech a toto číslo se každé dva roky o jedno procento zvýší. V r. 2033 bude Afrika, stejně jako ostatní kontinenty, převážně urbanizovaná. Urbanizace a vývoj jdou ruku v ruce.

Míra chudoby na kontinentu se poprvé mezi lety 2005 a 2008 snížila o více než jeden procentní bod za rok, počet lidí v absolutních číslech žijících za 1,25 USD na den klesl.  Na sestupu je i dětská úmrtnost.

Zdroj: allAfrica.com: Africa: Despite Global Slowdown, African Economies Growing Strongly - World Bank Urges Countries to Spend Their New Oil, Gas, and Mineral Wealth Wisely

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz