Afrika: Zadní dvorek světové ekonomiky zažívá velký boom

African Update – 16/01/13

Většina světa se ještě vzpamatovává z velké recese, přesto jedna oblast zažívá ohromný boom. Nejde o Asii s čínským motorem, ale o černou Afriku spojovanou donedávna jen s krvavými občanskými nepokoji, nemocemi a bídou. Oblast, která jakoby žila jen z humanitární pomoci organizované popovými hvězdami, nyní láká investory možnostmi zhodnocení investic.

"Ve srovnání s neutěšeným stavem ve zbytku světa je africký růst výjimečný," citoval server Daily Beast Gustava Galinda, manažera společnosti Investments Russell. Podle něj je překvapivé, že si ještě hodně lidí v Evropě a Americe neuvědomuje, že v řadě afrických zemí mohou dosáhnout zhodnocení kolem 15 až 20 procent.

Nejcitelnější je to asi v oblasti telekomunikací a především mobilních technologií. Mobilní operátoři odhadují, že letos dosáhne počet zákazníků 761 miliónů. A do roku 2015 jich bude podle odhadů londýnské společnosti Informa Telecoms & Media miliarda.

"Co se děje v podnikání na černém kontinentu, zcela změní vše, co lidé vědí, nebo si mysleli, že věděli o Africe," myslí si Rosa Whitakerová, expertka na obchod a generální ředitelka poradenské skupiny Whitaker.

Rychle rostoucí ekonomiky

Upozorňuje na blednutí stereotypů ve vnímání Afriky i v souvislosti s hospodářskou krizí, která postihla většinu světa. V první dekádě nového století patřilo šest afrických ekonomik k deseti nejrychleji rostoucím na světě. Očekává se, že v roce 2015 jich v první desítce bude už sedm. Například Ghana byla v roce 2011 jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik světa, HDP jí narostlo o 13,6 procenta.

Ekonomika ale roste v severní Africe také například v Nigérii nebo Botswaně. Rychle se vyvíjejí ekonomiky v Tanzánii, Mosambiku, nebo Angole. Tedy v zemích, kde nyní neprobíhají žádné celonárodní konflikty.

Afrika však musí často spoléhat na zahraniční investice, rozvoj z „vlastních lidských zdrojů“ často brzdí nemoci - malárie či AIDS.

Do Afriky pronikají Číňané

V souvislosti s Afrikou se také upozorňuje na pronikání Číňanů na trh, který v minulosti tak trochu “patřil” evropským patronům, kteří tyto země v koloniální éře ovládali. Mimo jiné se dálnicím začalo v některých částech Afriky říkat čínská silnice.

Velké americké firmy se snaží do rozjetého vlaku naskočit a například obchodní gigant Walmart dokončil akvizici jihoafrického řetězce Massmart za 2,4 miliardy dolarů a IBM investovala 1,5 miliardy do africké technologické společnosti Bharti Airtel. Kupní síla se odhaduje na bilión dolarů, což je srovnatelné například s Indií. Navíc i dlouhodobé odhady slibují růst příležitostí s dvoumiliardovou populací do roku 2050.

pst, Novinky

Originálný článek na Webu Novinky.cz z pondělí 14. ledna 2013 najdete na tento odkaz Afrika: Zadní dvorek světové ekonomiky zažívá velký boom

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz