Ghana uvedla do úřadu 4. prezidenta ve 4. republice

African Update – 22/01/13

7. ledna 2013 nově zvolený prezident John Dramani Mahama složil přísahu do úřadu v Ghaně jako čtvrtý po sobě jdoucí prezident ve 4. republice v zemi. Až do jeho uvedení do úřadu, byl Mahama prozatimním prezidentem po demisi Johna Atta Millse v červnu 2012, kterému byl Mahama víceprezidentem. Volby nastaly, když vstoupil na pozici Millse a 10. prosince 2012 ho volební komise prohlásila vítězem voleb a tím byl uveden do úřadu.

Vzestup Mahamy do prezidentského úřadu byl raketový a stabilní zároveň. Narozen 29. listopadu 1958 následoval kroky svého otce do parlamentu, ale na rozdíl od svého otce, Mahama šel dál. Je vážený expert na komunikaci, historik a spisovatel. Ve vládě působil v několika funkcích a kapacitách, což mu pomohlo se stát Ministrem komunikací a následně víceprezidentem, než se stal prozatimním prezidentem a nakonec po jeho vlastní zásluze byl zvolen prezidentem.

Ghana je v Africe mezinárodně uznávaná jako odraz skutečné demokracie a uvedení do úřadu přilákalo zahraniční hodnostáře z celého světa. Tuto událost zdobilo 13 prezidentů ze sub-regionu a dalších částí Afriky, včetně předsedy Africké unie a prezidenta Beninu Yayi Boniho, nigerijského prezidenta Goodlucka Jonathana a prezidenta Jižní Afriky Jacoba Zumu. Bylo to diplomatické zpečetění celistvosti demokracie v Ghaně, ale také formální potvrzení voleb.

Opozice strany „Nová vlastenecká strana“ (dále jen NPP) zatím bojuje o věrohodnost výsledků voleb. Nachází malou výhodu ve výroku volební komise, v mezinárodních pozorujících komunitách, jakož i v místních přihlížejících, z nichž jsou všichni ve shodě, že výsledky jsou svobodné a spravedlivé a představují vůli lidu. K vytvoření jejich smyslu NPP oficiálně požádalo Nejvyšší soud o nápravu.

Dokonce i ti, kteří nesouhlasí s NPP potvrzují, že jejich snaha požadavků u soudu je stejně tak demokratická jako zásady země, kde pravidlo zákona je nejvyšší. K posílení demokracie a jednoty země, jediný dva z přeživší hlav státu a oba prezidenti ve 4. republice, Jerry John Rawlings (vládnoucí strana) a John Agyekum Kufuor (opozice NPP), se zúčastnili uvedení do úřadu a blahopřáli jejich nástupci.

Ve svém inauguračním projevu prezident Mahama nadšeně a s velkým optimismem vyprávěl o zemi a zavázal se, že dodrží svoje sliby, které přislíbil při jeho předvolební kampani. Zdůraznil, že Ghana je na pokraji obrovské přeměny. Jdeme kupředu rychlým tempem. K dispozici nám jsou nové zdroje a jsou tvořeny nové spojenectví. Příležitosti, které přináší zisky, by mohly vést k soběstačnosti, kterou jsme si vždy představovali a která byla vždy žádoucí, ale nikdy nebyla tak jasná v blízké budoucnosti, jako tomu je nyní.

Nový prezident si je vědom překážek, které musí obrátit v příležitosti pro Ghanu a do reálných přínosů pro jeho lid. Rozvoj infrastruktury, například, je bohužel základem v první zemi, aby dosáhla nezávislosti v sub-Saharské Africe. Dodávaná zdravotní péče, dostupné a kvalitní vzdělávání, dostatek energie, silnice a účinná doprava, potrubní voda a kanalizace, jsou základy žádané ve 21.století. Toto všechno bude vyžadovat nejen silný politický závazek, ale i radikální přehodnocení potřeb neustále se měnící společnosti s cílem navrhnout zásadní projekty, které by splňovaly očekávání této generace a generací dalších.

V následné analýze voleb 2012 v Ghaně, jeden profesor Nugent mluví o programu pořádaného „Domem Chatham“ (expertní skupina) a poznamenal, že by bylo pro prezidenta Mahamu důležité věnovat pozornost potřebám městských komunit v zemi, zejména zajištění silnic, elektriky a vody, stejně tak jako zajištění trvalého hospodářského růstu, který by stékal do všech částí země. Je to výzva k povinnosti, že Mahama bude muset růst, jestli výzvy, kterým národ čelí, budou naléhavě napravovány a řešeny.

V Ghaně existuje příliš mnoho nadšení a optimismu, aby uspěla, a to může být propojeno přes visionářské vedení a politickou vůli. Prezident Mahama se zdá být druhem vizionáře a mladým energickým vůdcem, kterého Ghana nyní v této kritické době potřebuje. Bez ohledu na přívrženecké rozdíly a vztahy, můžeme jen doufat, že bude mít potřebnou podporu ze strany všech Ghaňanů, aby převedl teoretický slib do reality. Aby se tak stalo, musí být prezident viděn jako první, který podniká smělé a konkrétní kroky k tomu, aby byly napraveny jisté roztříštěniny voleb a stmelil jednotu národa.

Ghana je milující národ a lidé jsou hrdí na svoji historii a svoji demokracii. Podle nedávných mírových voleb a klidného zahájení činnosti 4.prezidenta ve 4.republice, se Ghaňané chystají vytrvat a dělat Ghaně hrdost a být bránou do Afriky. Jistě prezident John Dramani Mahama má před sebou velký kus práce. Žádný čas na líbánky zde není.

Dlouhý život demokracii.

Dlouhý život Ghaně.

Dlouhý život Africe.

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz