Nové financování pro ochranu klimatu a pralesů.

African Update – 16/01/13

Na podporu globálního úsilí podpory boje proti klimatickým změnám a kácení tropických pralesů, Finsko, Německo a Norsko podpořili finančními příspěvky v celkové hodnotě kolem 180 milionů dolarů Forest Carbon Partnership Facility (FCPF).

Tato zařízení je spravováno Světovou bankou a bylo zřízeno jako kompenzace pro rozvojové země za snižování emisí oxidu uhličitého díky zachování pralesů.

Toto bylo obsaženo v prohlášení, které banka vydala, a bylo v pátek zkopírováno tiskovou agenturou v Ghaně.

Originální článek v anglickém jazyce je zde New Funding for Climate and Forest Protection

„Pralesy se i nadále vytrácí, jelikož nárůst snah dostat svět na zelenější, sníženou uhličitou cestu je pomalý, stejně tak jako jejich měřítko a vše se střetává s budoucími klimatickými výzvami.“

Podle prohlášení, Rachel Kyte, víceprezident Světové banky pro udržitelný rozvoj, řekl: „Jsme proto velmi rádi, že dárcovská komunita i nadále dostává svého závazku a podporuje průkopnickou práci FCPF na záchranu ubývajícíh pralesů“.

V prohlášení je také řečeno, že nový příspěvek pro FCPF přinese navýšení kapitálu pro organizaci na přibližně 650 milionu dolarů a garantuje také trvalou podporu úsilí rozvojových zemí a snižení úbytku lesních porostů a s tím související emisi skleníkových plynů, přičemž mezitím bude připravovat platby, které budou založeny na dosažených výsledcích.

Také citovali Hanse Brattskara, norského zvláštního vyslance pro mezinárodní politiku v oblasti klimatu, který řekl: „Jsem nadšení z toho, že vidím Carbon Fund, jak se chystá zaplatit zemím a velkým jurisdikcím za schválení snižování emisí.“

„Reducing Emissions from Deforestation and Forest Degradation (REDD+) se musí přesunout z plánování k akcím velkého rozsahu a to již nyní v tomto desetiletí, pokud chceme dosáhnout těchto dvoustupňových cílů“

“Carbon Fund propojí země a společnosti dohromady a vytvoří poptávku po uhlíku z pralesů se silnými zárukami.“  Bylo řečeno, že FCPF se skládá ze dvou fondů: Fond připravenosti (kolem 260 milionů amerických dolarů) momentálně poskytuje frantové financování zemí na rozvoj jejich národních strategií pro REDD+, a zavést systémy a instituce pro zavádění těchto strategií.

Podle prohlášení bude Carbon Fund (390 milionů dolarů)poskytovat platby po ověření, že emise byly sníženy díky rozsáhlým prgramům REDD+ a že tyto země udělaly pokrok a jsou pro REDD+ již připraveny.

„Další německý závazek je míněn k povzbuzení všech zemí, které si uvědomují mnohé výhody pralesů pro udržitelný rozvoj, včetně místního živobytí, zachování biodiverzity (rozmanitosti přírody) a zmírňování klimatických změn.

„Toto je důvod, proč se zvyšuje na výsledcích založená podpora těch, kteří aktivně berou zodpovědnost na zastavení a zvrácení úbytku pralesů v kritickém období než bude plně k dispozici a používán mechanizmus REDD+ v roce 2020.“ Jak byl citován Dirk Niebel, neměcký spolkový ministr pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Vyplývá z toho, že většina nových prostředků půjde do Carbon Fund, vedoucího mnohostranného finančního mechanismu REDD+, založeném na výsledcích.

Prohlášení uvádí, že výsledkem budou větší finanční pobídky vyplacené rozvojovým zemím s pralesy do roku 2020.

Je třeba poznamenat, že Norsko poskytuje Carbon Fund dodatečně ještě 600 milionů NOK (asi 100 milionů dolarů), zatímco Finsko přispěje dalšími 4 miliony Eur Fondu připravenosti.

Německo přispívá dalšími 46,2 miliony Eur pro Carbon Fund a 10,2 milionů Eur Fondu připravenosti (celkem kolem 74 milionů dolarů).

FCPF Fond připravenosti je v provozu od roku 2008 a Carbon Fund od roku 2011 a sdružují dohromady 54 zemí a organizací, včetně 36 zemí s pralesy a 18 finančních přispěvatelů, na podporu REDD+ na národní úrovni.

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz