Gratulace Africkému národnímu kongresu (ANC) k úspěšné národní konferenci

African Update – 03/01/13

Z Jižní Afriky přichází uprostřed protivenství vždy něco dobrého. Je to země, kde se snoubí příznivé s nebezpečným, zázračné se světským a naděje s beznadějí.  JAR je sebevyvažující se země v čele s ANC. Nemůže být výmluvnějšího svědectví než nedávná 53. celostátní konference konaná v prosinci 2012.

Mraky, které se začaly stahovat před Mangaungskou konferencí byly zlověstné. Události v Marikaně byly stále ještě živé. Až 46 horníků bylo zastřeleno pořádkovými policisty v důsledku demonstrací za lepší pracovní podmínky. Marikana byla velkou tragédií a její dozvuky zůstaly i při konferenci ANC.

Navíc zde byl Mandela, svatý Madiba, jenž byl vysílený odvezen do nemocnice.  Tato událost dominovala médiím zcela oprávněně. Mandela je živoucí ikonou a jakýkoliv náznak tohoto zapadajícího slunce vyvolává paniku nejen uvnitř duhového národa, ale i daleko za jeho hranicemi. ANC a celá země zadržela v naději dech, zbytek Afriky se s nimi modlil.

Mezitím konference ANC započala v poněkud polarizovaném duchu. Hrozbou pro jednotu konference byla snaha inovativního hnutí Forces for Change prosadit slogan "Kdokoliv, kromě Zumy". Hnutí požadovalo odstranění Jacoba Zumy z předsednictví ANC. Naopak Kgalema Motlanthe, Zumův náměstek, byl pro ně "budoucnost ANC a budoucnost Jižní Afriky".

Konference a takovýchto základech vypydala jakkoliv, jen ne úspěšně. Může 53. konference ANC najít vhodnou odpověď na ekonomické rozpory, které vyvrcholily v Marikaně? Může si ANC zachovat svou jednotu, která ji pomohla přečkat bouři apartheidu? Bylo zde více otázek než odpovědí. Konference byla nakonec pořádána pod názvem "Jednotou směrem k sociálně-ekonomické svobodě". To byl jasný signál rozkolísané ANC směrem k jednoznačným činům. ANC si byla vědoma, že politická svoboda sama o sobě nemá smysl, pokud není přetransformována do socio-ekonomických svobod všech Jihoafričanů. ANC tak zůstane sjednocená a odolá.

Po ukončení konference se černé mraky rozplynuly a obloha byla opět modrá. Zuma se vrátil ke svým povinnostem s rozhodným mandátem. Z 3977 hlasů vyhrál 2986. Jeho zástupce Cyril Ramaphosa, bývalý generální tajemník ANC, nastoupil zpět do řad ANC. Od této legendy se očekávají bohaté a moderní zkušenosti z podnikání v soukromém sektoru. Významná je také jeho důvěra a integrita, kterou získal v minulých letech v řadách dělnické třídy jako zakladatel Národního svazu horníků. ANC je 100 let stará instituce a nezdolnost tohoto nejstaršího afrického osvobozeneckého hnutí nebyla nikdy zpochybněna. Přesto musí být ANC všemi členy viděna jako aktivní organizace, která bude usilovat o vymizení příčin ekonomické stagnace. Z tohoto důvodu se zdá spojení Zumy a Ramaphosy, tj. revolučního zápalu a ekonomického pragmatismu, tím správným hybatelem, který napomůže v pravý čas obrátit věci správným směrem. V tuto chvíli jsou skeptici, jejichž hlas byl slyšet před konferencí, umlčeni. Je čas stavět na dynamice této akce, je to ovšem také doba reflexe faktorů, které daly vzniknout hnutí  Forces for Change v rámci ANC. Celý jihoafrický národ je v očekávání a věříme, že naděje budou naplněny!

Humanitas Afrika přeje Jacobovi Zumovi, Cyrilu Ramaphosovi a všem v ANC požehnání potřebné k pokroku nejen JAR, ale také zbytku kontinentu.

Afrikatu Kofi Nkrumah

Prezident Humanitas Afrika, Česká republika

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz