Afrika je schopna se uživit, říká představitel Světové banky.

African Update – 16/01/13

Afrika si dokáže zajistit obživu a vydělávat peníze vývozem potravin, konstatuje nedávno publikovaná zpráva Světové banky.

Aby se tak stalo, musí vlády afrických zemí změnit svou politiku obchodu s potravinami, uvedl viceprezident Světové banky pro Afriku pan Makhtar Diop.

Pan Diop promluvil na setkání u příležitosti vydání  zprávy Světové banky s titulem „Afrika může přispět k nasycení Afriky ‑ odstranění překážek regionálního obchodu základních potravin“.

„Roztříštěné regionální trhy s potravinami a nedostatek jasných a předvídatelných politik odrazují soukromý sektor od uskutečnění investic, které by umožnily Africe dosáhnout svého potenciálu v produkci potravin“, řekl pan Diop.

Dále uvedl, že je třeba, aby se vlády afrických zemí více zapojily do otevřeného dialogu se zemědělci a zemědělskými agenturami o opatřeních a nařízeních upravujících obchod s potravinami a přístup k nim. Dodal, že vlády sousedících zemí by měly navzájem spolupracovat a prostřednictvím svých regionálních komunit usilovat o společný postup k zajištění dostatečného množství potravin pro své obyvatele.

Podle Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství vzrostl za poslední čtyři roky počet hladovějících lidí v Africe ze 175 milionů na 239 milionů. Šlo o jediný region na světě, kde se počet hladovějících obyvatel zvýšil.

Podle zprávy Světové banky se na celkovém dovozu obilovin do afrických zemí podílí tamější produkce pouze z pěti procent. Z rozsáhlých oblastí úrodné půdy v pásmu Guinea Savanna, které tvoří převážnou část zemědělsky využitelné půdy v Africe, je obděláváno pouze deset procent. Předpokládá se, že poptávka po potravinách se do roku 2020 v rychle rostoucích afrických městech zdvojnásobí. Proto je třeba podporovat zemědělce, aby zvýšili rozlohu obdělávané půdy a dokázali pěstovat více potravin k uspokojení této poptávky.

Velvyslankyně Mosambiku ve Spojených státech, paní Amelia Matos Sumbana uvedla, že Afrika je schopna zajistit obživu pro své obyvatelstvo, pokud budou vlády náležitě postupovat. Popsáno bylo mnoho problémů souvisejících s potravinovou dostatečností v Africe, nicméně přetrvává nedostatek politické vůle k posílení vzájemného regionálního obchodu.

Paní Sumbana dále zdůraznila, že by africké země neměly při snaze o rozvoj regionálního obchodu s potravinami pouštět ze zřetele aspekt potravinové dostatečnosti, jelikož se nad Afrikou “stále vznáší hrozba podvýživy, která postihuje matky a děti na celém kontinentu.“

Daniel Karanja, viceprezident organizace Partnership to Cut Hunger in Africa, jež je nezávislou skupinou usilující o zvýšení americké pomoci na podporu afrického zemědělství a rozvoje venkova, se vyslovil, že pouze Afričané sami si mohou vyřešit své problémy. Dokud nebude posílena role a postavení místních obyvatel, bude část potravinového problému Afriky jen velmi obtížně řešitelná.

„Provedli jsme mnohé studie a pochopili řadu obtíží, proč tedy nevidíme žádný posun?", ptá se Daniel Karanja. „Jediný způsob jak dosáhnout změny spočívá v zapojení samotných zemědělců a místní komunit.“

Originální článek v anglickém jazyce: Africa can feed itself, World Bank official says na AfricaNews.com

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz