Sté výročí narození výjimečného muže

African Update – 19/09/09

21. září uplyne sto let od narození muže, který dovedl Ghanu jako první zemi subsaharské Afriky k nezávislosti a více než kterýkoliv jiný africký lídr 20. století napomohl osvobození zbytku afrického kontinentu od cizí nadvlády a útlaku.

Osagyefo Kwame Nkrumah a jeho život si Ghaňané připomínají při oslavách, které budou probíhat od září 2009 do května 2010. Ghanská vláda připravila bohatý program na oslavu stého výročí narození tohoto výjimečného muže a oznámila, že den jeho narození bude vyhlášen státním svátkem.

Kwame Nkrumah přišel v roce 1957 s tímto prohlášením: “Získání nezávislosti Ghany by nemělo žádný význam, pokud by nebylo spojeno s úplným osvobozením Afriky”. Těmito prorockými slovy Nkrumah inicioval hnutí za nezávislost po celé Africe a zasvětil tomuto cíli celý svůj život.

Kwame Nkrumah se stal prvním ghanským prezidentem 24. února 1966. Byl průkopníkem a vzorem afrického boje za nezávislost, jedním z vůdčích architektů a zastánců myšlenky panafrikanismu a měl zásadní vliv na vznik Organizace africké jednoty (ze které později vznikla Africká unie) a Hnutí nezúčastněných zemí. Je autorem několika knih, z nichž nejznámější je Afrika Must Unite, která je jakýmsi osobním pojednáním o myšlence sjednocení Afriky.

Keňský profesor Ali Mazrui označil Kwameho Nkrumaha v rozhovoru s Amy Goodmanovou (www.democracynow.org) prvním černošským prezidentem na světě v post-koloniální éře. Podle Mazruiho je Nkrumah “nejambicióznějším pan-africkým lídrem dvacátého století".

Na přelomu 21. století posluchači rozhlasové stanice BBC World Service zvolili Nkrumaha jako “nejvýznamnějšího Afričana 20. století” a v anketě vlivného časopisu New African, ve které čtenáři měli po celý rok 2004 možnost hlasovat pro největšího Afričana všech dob, se Nkrumah umístil na druhém místě za Mandelou, který získal jen o 12 hlasů více.

Kwame Nkrumah je nejen v Ghaně, ale i celé Africe a jinde ve světě i po sto letech stále velmi populární. Jméno Nkrumaha zůstává živým i dnes a jeho ideály a vize jsou stále aktuální a naléhavé.

Připomeňme si výročí Osagyefo (osvoboditele) Kwameho Nkrumaha jeho historicky významným prohlášením, které učinil při příležitosti, kdy byla Ghana prohlášena za nezávislou zemi – 6. března 1957: “Svět má dnes nového Afričana a tento Afričan je připraven bojovat sám za sebe a ukázat, že černoch je schopen řídit své vlastní záležitosti. Ukážeme světu, že přesto, že jsme mladým národem, jsme připraveni položit základy vlastnímu státu.” Toto jeho poslání utrpělo vážnou porážku, když byl svržen při vojenském puči podporovaném CIA 24. února 1966. Jeho ideály ale žijí dodnes.

Přejeme vše nejlepší ke stému výročí a africkým národům ve světě svobodu, svobodu, svobodu!!!!

Autor článku: Afrikatu Kofi Nkrumah

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz