Chvíle slávy pro Nigérii a africké trenéry na Africkém poháru národů 2013

African Update – 16/02/13

Když nad Africkým pohárem národů 2013 v Jižní Africe spadla opona, poslední ovace patřily Super orlům z Nigérie. Díky zázračné ráně Sundaye Mby v neděli v Sowetu pohár skončil. S pohárem nad hlavou si Nigérie si zasloužila ovace ve stoje. Bylo to po fantastickém finále proti Hřebcům z Burkiny Faso.

Ne, že by Burkiňané byli snadnou kořistí. Rozhodně nebyli. Vítězství o jednu branku mluví samo za sebe. Oba týmy se potkaly už ve skupinách a svedly vyrovnaný boj. Nigerijci měli po celý zápas skutečnou převahu a den mohl skončit s více vstřelenými góly, než jen jedním. Ten den však při nich nestálo štěstí a šance nedokázali zdárně zakončit.

Turnaj začal velmi opatrně. V prvních zápasech skupin góly nepadaly. To ale netrvalo dlouho. V Port Elizabethu Ghana a Demokratická republika Kongo ukončily svými skvělými výkony hubené období. Jejich vzájemné měření sil skončilo remízou 2:2.

Když v Nespruitu Burkina Faso pokořila Etiopii 4:0, bylo jasné, že se turnaj přehoupl do období brankové hojnosti. Od této chvíle Hřebci hleděli už pouze kupředu. Nejen že se kvalifikovali do čtvrtfinále, ale byly včele své skupiny. Zatímco v Burkině Faso všichni slavili, celý svět v němém úžasu přihlížel.

Jestliže Burkina byl zázrak, pak Cape Verde zjevení. Do Jižní Afriky přijeli coby začátečníci, nebo jak se raději o nich psalo „neznámá síla“. To bylo před turnajem, pak už rozhodně ne. Modrým žralokům, jak jim s láskou doma přezdívají, se dalo klidně říkat největší borci afrického fotbalu. Malý ostrovní národ se vezl na vlně nadšení. Vzpomínky na jejich trenéra, jak běží s vlajkou vysoko nad hlavou přes celé hřiště po vítězství nad Angolou, se řadí k nezapomenutelným.

První větší nešťastný moment přišel ve čtvrtfinále, kdy Super orli předčili Slony z Pobřeží slonoviny 2:1. Šlo pravděpodobně o předčasné finále a očekávala se nádherná bitva. Ke zklamání rozhodně nedošlo. Zklamaní byli pouze sázející na favorita číslo 1 – očekávali, že nigerijským Orlům přistřihne křídla. Orli ale hráli takticky a chytrostí vyučili dupající Slony, kterým vpálili jedny z nejkrásnějších gólů turnaje.

Když slunce nezářilo na zlatou generací fotbalu Pobřeží slonoviny, všechny zraky se upřely k dalším favoritům turnaje, k Černým hvězdám z Ghany. Ghaně se podařilo protáhnout ze čtvrtfinále, kde vyhrála nad mnohem odhodlanějším Cape Verde. V semifinále se ale Černé hvězdy  museli sklonit před Burkinou Faso. Hřebci byli zjevně lépe fyzicky vybaveni, protivníka přespurtovali i jinak své protivníky předčili a zastínili.

Od této chvíle to byl nigerijský příběh. Hostící Jižní Afrika byla vyřazena Mali již v počátku ve skupinách. A Zambii, úřadující šampióny, už mnohem dříve vypoklonkovaly Měděné kulky. Skutečně nikdo nepředvídal, že by se Nigérie mohla tak uvést, natož aby se dostala až do samotného finále. Ve svých vítězných zápasech ve čtvrtfinále s Pobřežím slonoviny a v semifinále s Mali měli nervózní začátek. Sázkaři jim pak opět začali věřit.

Heroický výkon Nigerijců byl pod vedením Stephena Okechukwu Keshi, který sám vyšel z jejich středu a vždy snil o tom, že povede nigerijský národní tým. Teď nastala jeho chvíle, vše bylo pod jeho taktovkou. Účast ve finále byla pro Burkinu Faso ohromným úspěchem. Ve finále se ocitli vůbec poprvé a výhra by byla z říše snů. Prohra by jim na udatnosti nijak neubrala. Tlak na Nigérii byl ohromný. Nálada doma byla plná očekávání. Super orli očekávání naplnili a potřetí v historii soutěže zvedli trofej vítězně nad hlavu.

Trenér Keshi zažíval historický okamžik, naprosto výjimečný. Byl kapitánem Super orlů v r. 1994, kdy Nigérie pohár podruhé vyhrála . V Africe je druhý hned po Egypťanovi Mahmoudu El Goharym, který byl prvním fotbalistou, jenž vyhrál pohár jako hráč i později  v roli trenéra.

Keshiho rozhodnutí postavit do pole šest hráčů z domácí ligy si vysloužilo řadu kritiky, také od mocných nigerijského fotbalu. Skórováním vítězného gólu v zápase proti Pobřeží slonoviny ve čtvrtfinále a především vsítěním jediného gólu, který padl ve finále a otevřel Nigérii cestu k vítězství  v turnaji a k získání trofeje, se ze Sundaye Mby po právu stala nejoslavovanější hvězda místní ligy. Ještě důležitější ale je, že plně prokázal svou správnost hluboký strategický záměr trenéra.

Se svými předchozími zkušenostmi v roli trenéra z angažmá v Mali a Togu, umocněnými  působením v rodné Nigérii, si je Keshi plně vědom situace, se kterou jsou trenéři konfrontováni. Věnoval proto své vítězství jejich boji s národními asociacemi a federacemi po celém kontinentu. Je živým svědectvím jejich kolektivní kompetentnosti a může tak pomoci umlčet skepsi, se kterou se setkávají při angažování afrických trenérů u afrických týmů v afrických soutěžích.

Třebaže to může stále zůstávat pouhou nadějí a očekáváním Keshiho, a zvláště ostatních panafrikanistů, skutečností zůstává, že Super orli z Nigérie jsou teď vládnoucími králi afrického fotbalu a k novému fotbalovému triumfu je přivedl jejich důvtipný trenér.

Gratulujeme Nigérii! Gratulujeme Africe! Gratulujeme Africkému poháru národů! Gratulujeme světovému fotbalu!

Samwin BanienubaMluvčí Humanitas Afrika

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz