Chinua Achebe, 82, Africký hlas etiky

African Update – 23/03/13

Chinua Achebe, 82, mezinárodně známý a slavný nigerijský spisovatel, státník a disident, zemřel po krátké nemoci ve čtvrtek  21/03/2013 v Bostonu.

Žil v dobách traumatických změn v Nigérii i celé Africe. Do velkého množství oceněných děl patří jedno dílo, román „Svět se rozpadá“, který se stal nejčtenějším románem napsaným Afričanem.

Pan Achebe věděl, jakým způsobem prestiž slouží ve vládních zakázkách a obával se, aby nebyl prohlášen za nepřítele státu. Dlouhou dobu své dospělosti strávil ve Spojených státech, ale nikdy nepřestal volat po demokracii v Nigérii nebo nepřestal odolávat literárnímu ocenění od vlády, které odmítal přijmout.

V nelegálním obchodování ve městě Lagos, největším městě Nigérie, prodavači prodávají pirátské kopie jeho poslední monografie o válce v Biafře (1967- 1970) „Byla tam země“.

„Příčinou trvalého útěku většiny Nigerijců je fakt, že průměrnost ničí samotnou strukturu země tak jistě jako válka – ohlašování všech druhů banalit, pošetilosti, korupce a zhýralosti“, napsal Achebe, jehož smrt byla potvrzena Brown University, kde učil.

Po celém světě byl proslulý, srovnává se pouze s Gabrielem Garcíou Márquezem, s Tonim Morrisonem a s hrstkou dalších spisovatelů. Pan Achebe byl morální a literární model pro mnoho Afričanů a měl hluboký vliv na americky založené spisovatele jako Ha Jin, Junot Díaz a Morrison, který jednou nazval práci pana Acheba „vzděláváním a osvobozením v cestě, která dříve nebyla“.

Podle pana Achebe „africký kontext držel otázku lidské existence“, řekl Lewis Gordon, profesor filozofie, náboženství, židovských studií a africko-amerických studií na „Temple University“. „Jeho práce mohla začít v Africe, ale rozšířila se do celého lidstva“, říká Gordon, „což je důvod, proč se dá román „Svět se rozpadá“ číst po celém světě“.

Gabela Baderoon, odborná asistentka studií ženských, africko-amerických studií na Pennsylvánské státní univerzitě, řekla prostřednictvím e-mailů: „Jsem tak smutná kvůli odchodu spisovatele, kterého v africké literatuře považujeme za nezbytnou a důležitou postavu. Profesor Achebe nás všechny inspiroval, jak být nebojácnými a originálními už od začátku.“

Rodák z nigerijské Ogidi považoval svůj život jako směňování mezi konfliktními kulturami. Hovořil o „dvou typech hudby“ ve své mysli, Ibo legendy a prózu Dickense. Byl také vystaven různým vyznáním. Jeho otec pracoval v místní misii a byl mezi prvními v jejich vesnici, kdo konvertoval ke křesťanství.

Svůj veřejný život začal v jeho 20 letech, když Nigérie byla ještě pod britskou nadvládou. Byl obyvatelem Londýna, když dokončil svůj rukopis „Svět se rozpadá“, krátký román o pádu nigerijského domorodého kmene, který je v rukou britských kolonialistů.

Zprvu byl odmítnut několika vydavateli. Kniha byla nakonec přijata vydavatelem Heinemannem a v roce 1958 bylo vydáno 2 000 výtisků. Jeho počáteční kritika v New York Times měla méně než 500 slov, ale román se brzy stal jednou z nejdůležitějších knih 20. století a je všeobecně uznáván jako výchozí bod pro post-koloniální africkou beletrii, prorocké unie britských písmen a africkou ústní slovesnost.

Knihy „Svět se rozpadá“ se prodalo více než 8 milionů kopií po celém světě a kniha byla přeložena do více než 50 jazyků.

Psal také povídky, básně a příběhy pro děti. Politická satira „Mraveniště Savany“, vydaná v roce 1987, byla posledním celovečerním hraným filmem v jeho životě.

Po autonehodě v roce 1990 byl ochrnutý od pasu dolů a posléze žil několik let severně od New Yorku v chatě, postavené jen pro něj na kampusu Bard College, neboť byl členem fakulty.

Na Brown nastoupil v roce 2009 jako profesor jazyků a literatury.

Ve svých pozdějších letech používal invalidní vozík a prohlásil, že fyzické problémy a jeho vytlačení z domova potlačilo jeho vynalézavou schopnost.

Gordon uvedl, že díky přímočarosti a univerzálnosti beletrie se pan Achebe stal důležitým esejistou: “Jako Jean-Paul Sarte a Jean-Jacques Rousseau viděl román jako akt odvahy a esej jako prostředek přímého hovoru s lidmi.“

Pan Achebe nikdy neobdržel Nobelovu cenu, ačkoli si mnozí mysleli, že by si ji zasloužil.  V roce 2007 mu byla udělena cena: „MAN-Booker International Prize“ a obdržel 120 000 dolarů jako vyjádření cti za celoživotní přínos.

„Světu bude chybět jako odvážný a obrovský talent,“ řekl Baderoon.

„Svět se bez něj cítí nezakotvený.“

Originální článek v anglickém jazyce múžete číst zde Chinua Achebe, 82, Africa's voice of conscience

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz