Keňa hlasuje pro nezávislost a ignoruje Mezinárodní trestní soud

African Update – 16/03/13

Keňská láska k prosazování své vlastní nezávislosti a suverenity byla zřetelná ve výsledcích nedávných voleb, pozorně sledovaných západním světem. Keňané šli k volebním urnám 4.března 2013 s myšlenkou na jedinou věc, že jejich osud je v jejich vlastních rukou.

Zvolili Uhuru Kenyattu keňským prezidentem navzdory ICC v Haagu. Udělali to navzdory zlověstnému varování, které přicházelo z mezinárodních tlaků mimo africký kontinent. Keňa dospěla!

Bylo to poprvé, kdy Keňané hlasovali podle nové ústavy přijaté v roce 2010. Ta byla přijata na podporu míru a jednoty po hrozném krveprolití, jenž následovalo výsledky předchozích voleb. Vítěžný kandidát musí dle ústavy vyhrát 50 % plus jeden hlas ve 24 ze 47 nově vymezených krajů. Nakonec kandidovalo osm kandidátů a každý z nich považoval za svou výhru 50 % plus jeden hlas za reálnou.

V čele však byli dva veteráni z keňské politické scény, Raila Odinga a Uhuru Kenyatta. Nejedná se o žádné obyčejné občany. Šli do voleb jako premiér a  místopředseda vlády. Jejich postavení ovšem není nahodilé, je genealogické. Uhuru je syn prvního prezidenta nezávislé Keni Mzee Jomo Kenyatty, zatímco Raila je synem Jaramogi Oginga Odingy, prvního viceprezidenta Keni a vůdce opozice.

Jednoduše řečeno, Uhuru a Raila jsou děti státních záležitostí. Jako děti si hráli v koridorech moci mnohokrát. Jako dospělí tahali za provazy keňské politiky s takovým rozdílem, jako když soutěží dva matadoři ve vyrovnaném závodě.

Obvinění Uhury a jeho kamaráda Williama Ruty ICC bylo považováno za trest v základní hrací době proti Uhurovi a jeho Jubilee Coalition. Duo bylo obžalováno za zločiny proti lidskosti v povolebním násilí 2007. Západ v čele s Velkou Británií a Spojenými státy naznačili neblahé následky, které by zvolení Uhury a Ruty znamenalo.

To bylo, jak někteří argumentovali, tichým potvrzením podpory Raila a jeho reformní a demokratické koalice. Zprávy naznačují, že ani on tuto skutečnost nevyvrátil. Místo toho se vysmíval Uhurovi, když vyřizoval keňské státní záležitosti přes Skype z Haagu. To bylo trestné střílení, kterým keňští diváci nebyli moc pobaveni. Jubilee Coalition obvinila  Raila z podbízení se Západu s možnou podporou ICC. To Raila vehementně popřel a představoval se jako panafrikanista.

Když byly vyhlášeny výsledky voleb Uhurovi fanoušci nešetřili eufórii, a to z dobrého důvodu. Získal nejvyšší volební výsledek 50,06 %. Bahno ICC se očividně nedokázalo na Uhurovi udržet a nepůsobilo ani jako nevychované varování zahraničních mocí. Pokud to či ono mělo nějaký vliv vůbec, byl to vliv spíše kosmetický a nepodlomil podporu juniora Kenyatty.

Naopak jsou slyšet i názory, že Raila se sám poškodil pomluvou Uhury a hraním do karet ICC. Jiní věří, že hlasy ze zámoří rozhořčily keňské vlastenectví a hrály tak na vrub Uhury. Byly to zbytečné a dráždivé zásahy do fungování nezávislého státu, které se neopomíjí. Afričané koneckonců vždy vnímali ICC podezíravě. To je pro mnohé falešný nástroj pro selektivní spravedlnost zaměřený proti  Africe a africkým vůdcům.

Je ještě příliš brzy na empirické závěry nakolik hrála obžaloba ICC pro či proti těmto dvěmi kandidátům. Bylo by velké zjednodušení hodnotit výsledky voleb pouze měřítkem  ICC.  Samozřejmě, že musí být brány na zřetel i jiné faktory mající vliv na verdikt dobrých lidí v Keni. V neposlední řadě je  to ekonomika, mír, bezpečnost a případně osobnosti a charisma kandidátů.

Keňané možná ani nehlasovali v zášti k ICC, ale určitě hlasovali tomu navzdory. Jejich volba lídra udržela Keňu suverénní , když se nenechali zbaběle ovlivňovat světem mimo ní. Hvězda Afriky "svítí a osud Afriky je nyní v našich rukou" pronesl Uhuru ve svém vítězném projevu.

Samozřejmě, že ICC zastupuje oběti a volby nemusí nechat Uhuru a Ruta ze soudního obliga. Nicméně se teprve uvidí, jak bude moci ICC stíhat demokraticky zvoleného prezidenta a jeho místopředsedu, aniž by ohrozil svobodnou vůli keňského lidu. Bude stejně tak zajímavé sledovat, jak se cizí mocnosti postaví k situaci, kdy se proti jejich vůli postavil lid suverénního státu.

S tímto problémem se bude muset ICC a mezinárodní společenství vypořádat samo. Keňané mají zjevně jiné představy, které  vyjádřili ve svobodných, spravedlivých a věrohodných volbách. Uhuru Kenyatta je prezidentem jejich první volby.

Poté, co vyhrál s velmi těsným rozdílem nad svým rivalem již Keňany haagské obvinění netrápí. Jejich primárním cílem jsou samozřejmě domácí  záležitosti a očekávají, že Uhuru sjednotit národ a posune Keňu kupředu. To je to, co je pro většinu běžných Keňanů podstatné a je to také jeden z důvodů, proč stálo ve volebních frotnách rekordních 86 % voličů.

Uhuru ví lépe než kdokoli jiný, že je nutné pracovat v "přátelství a spolupráci" se svými politickými protivníky. Triumf ekonomiky, míru a bezpečnosti pro všechny jsou dividenda, která Keňané očekávají z výhry volební demokracie. Uhuru musí naplnit očekávání keňské společnosti a sliby jeho vlastní kampaně dříve než později.

Raila si je take vědom svých povinností. Vyzval lid ke klidu a představil mírovou iniciativu, když napadnul výsledky voleb u Nejvyššího soudu, čímž se podřídil právnímu státu. Takovéto kroky podlomily pozici předvolebních skeptiků a proroků o povolebním násilí, zatímco se Keňané  smáli celou cestu k nové éře národního konsensu.

Je to zlomový bod pro Keňu, je to vskutku okamžik pro Afriku.

Samwin Banienuba

Mezinárodní mluvčí Humanitas Afrika

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz