„New African“ neboli Nová Afrika - poohlédnutí

African Update – 05/04/13

My, v Humanitas Afrika, i nadále děkujeme našim příznivcům, děkujeme za Váš zájem o naši práci a činnosti, které jsou spojené s Afrikou a s jejími obyvateli, jak na pevninském kontinentě, tak i v cizích zemích, kde žijí lidé z různých částí Afriky.

Již několik let děláme recenzi v časopise„New African“, měsíční africký časopis, ve kterém prozkoumáváme několik vybraných článků, kde se obvykle kryje jeden nebo několik příběhů. Byly měsíce, kdy se nám nepodařilo spustit vyhodnocení,  a nebo jsme ho spustili pozdě, ale vy jste s námi i přesto zůstali. Jsme upřímně vděční, že jste si našli, čas podívat se na naší recenzi časopisu „New African“ v průběhu několika let, a pro některé z vás uchováváme kopii časopisu v naší kanceláři. V tomto přehledu se opět rychle podíváme na celkovou strukturu časopisu z celkového pohledu jak pro nás, tak i pro vás - dychtivé čtenáře a příznivce, které považujeme za velmi důležité.

Dopisová část otevírá stránky časopisu, zahrnuje výběr názorů od čtenářů, obvykle v reakci na minulé články – sondující, pobuřující a hloubavé. V tomto přehledu přetiskujeme (viz níže) dopis zveřejněný v únorovém vydání od čtenáře „New African“, který vyvolává otázky, které s sebou přinášejí spíše více zpytování svědomí než okamžité odpovědi. Baffourova stížnost je více než sloupeček textu -  je zvídavý, investigativní, zkoumavý a konfrontace je do jisté míry satirou. Příběhy jsou vždy podstatou časopisu, příběhy se pohybují v různých tématech, místech původu a pohledů. Ať už historické, ekonomické, politické a sociální jsou záležitostí počtu kusů.  Například: V titulním příběhu uvedeného v únorovém čísle časopisu (2013) „Naši muži na půdě OSN“ Celhia de Lavarene psal o svých zjištěních z vyšetřování v OSN. Jeho úkolem bylo vyšetřit vliv Afriky v OSN, jakou váhou je věnována pozornost příspěvkům africkým velvyslancům a jakou mají účast v rozhodování. Poznamenal, že v době, kdy došlo k významným změnám v OSN, "jsou zde stále přetrvávající problémy s ohledem na Afriku". Poznamenal, že stále poráží logiku, uvedl jako příklad, že „kontinent s 54 členskými zeměmi OSN ještě nemá stálé místo v Radě bezpečnosti." I když uznává, že Afrika má nyní větší vliv na rozhodování v rámci OSN než měla před dvaceti lety. Přesto říká, že je zcela jasné, že v řadě oblastí jako je ekonomie, hlas Afriky není tak silný, aby byl slyšet u velkých mocností. Příběh vzrůstal a zabýval se řadou otázek: Jaké jsou výzvy, které afričtí velvyslanci u OSN budou muset řešit? Jak dobře s nimi vypořádat? Pomocí kterých zdrojů budou vykonávat své povinnosti? Existují vůbec zdroje, které mají k dispozici a jsou dostatečné? Mají afričtí velvyslanci pocit, že se s nimi zachází jako s rovnými vůči ostatním velvyslancům?

Zvláštní sekce obvykle zachycuje příběhy z různých oblastí v jednotlivých afrických zemích. Často je doprovázena speciálními sekcemi, které se týkají jedinečných aktualit  - někdy národních zpráv nebo speciálních analýz politických, ekonomických a sociálních problémů. Sekce TRH je důležitá část časopisu, která se specificky snaží, aby se na africký trh v zemi pohlíželo na úrovni regionální a občas kontinentální, jako tomu je ve zbytku světa. Jedná se o informativní obchodní sekci především pro investory a čtenáře, kteří mají zájem o informace o rozvíjejících se trzích. Sekce Úvahy / Pod stromem Neem / Nezapomínejme / Zpět do budoucnosti New African’s jsou blogy k sloužící k zamyšlení, z čistě osobního hlediska, hledání odpovědí na řadu otázek - jsou stejně probouzející, informativní a provokativní, nebo se jednoduše obracejí do minulosti. Po tom všem si říkáte, zda stojí za to prožít život bez jakéhokoliv zamyšlení?

Sekce ARTS obsahuje knižní recenze afrických umělců nebo umělců afrického původu a jejich práci v Africe, ale především na celosvětové scéně. Diaspora je sekce věnovaná příběhům o nebo z Afriky – ukazuje zkušenosti a úspěchy. Čas od času „New African“ provozuje uvnitř časopisu "malý časopis", který je vložený do jejích stránek. Není to tak dávno, kdy tam byl článek o afrických ženách, který se nakonec ujal a postavil se na vlastní nohy a nyní se vydává jako čtvrtletní publikace. Pak je tu sekce „nový africký fotbal“, který se vydává především po hlavních fotbalových turnajích, zejména po Africkém poháru národů. V únorovém čísle (2013) hlavní zprávou byla zpráva o fotbale, kdy se psalo o tom, jak špinavé peníze kazí hru (fotbal v Africe). Africký fotbal nebyl ušetřen a byl odhalen celosvětový zápasový skandál.

A teď, abychom to dovedli do zdárného konce, přetiskneme dopis čtenáře, který ukazuje závažnost konfliktu ve sporu afrických lidí. Jaký je váš názor? Myslíte si, že otázky jsou relevantní a jsou ve správné souvislosti nebo jsou chybné? Čtenář, Arthur Cromwell Toronto Kanada, napsal: Prosím, dovolte mi, abych využil prostor a položit pár otázek týkajících se Afriky a Afričanů. Doufejme, že čtenáři „New African“ budou reagovat na tyto otázky, které je třeba řešit, pokud se chce Afrika sjednotit a stát se nezávislým a prosperujícím místem pro svůj lid.

 Jak mohou vaši lidé dobře a kvalitně jíst, když je živí někdo jiný?

 Jak se Afričan může stát dobře vzdělaným, když je učen v cizím jazyce a s cizími učebními osnovami?

 Jak se můžete stát bohatými, aniž byste použili vlastní zdroje a někdo jiný kontroluje váš tok peněz?

 Jak můžete zatajit rozsah vašich zdrojů, když mají ostatní přehled, výčet a rozsah vašeho majetku?

 Jak můžete udržet a rozvíjet africké kulturní hodnoty, když dovolíte, aby v zemi převládaly cizí vlivy?

 Jak můžete být skutečným Afričanem, když pokračujete v módě, která je založená na ideologiích a dogmatech jiné společnosti?

 Jak můžete rozvíjet africký kontinent, když nebudete ukazovat schopnosti a nebudete projevovat důvěru ve vaše absolventy, když budete pokračovat v dovážení lidí zvenčí kvůli návrhům, plánům, těžbě, stavbám, opravám, průvodcovství, průmyslovému zpracování, inženýrství a dělat tím kontinent bohatší?

V originále napsal Swegenyi Shivairo pro Humanitas Afrika

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz