Lekce Spisovatele Achebeho Africe

African Update – 11/06/13

Chinua Achebe bude opravdu postrádán. Nejen jako autor románu Things Fall Apart, spíš v jiných souvislostech. Zanechal po sobě totiž mnoho moudrých ponaučení, která napsal během své příkladné kariéry a která by neměla být opomíjena.Byl to on, kdo vyslovil větu "Chcete-li vydrancovat obydlí svého souseda, najměte si dobrého vypravěče příběhů."  A měl pravdu.

Co dělá vypravěč? Pilně dává do oběhu nepravdivé zprávy o vašem sousedovi."Je to překupník drog. Je to brutální zločinec, který organizuje vykrádání všech domů. Dokonce pije krev svých obětí, které zavraždí."Když vypravěč splní roli, můžete spokojeně vybalit svou velkou bouchačku, souseda zastřelit a ukrást mu všechen majetek. Okolí vám bude aplaudovat.Viděli jsme to vícekrát za dob kolonialismu, apartheidu, imperialismu a nyní neokolonialismu. Kwame Nkrumah prý byl zlým diktátorem.  Nelson Mandela byl teroristou. Všichni víme, co bylo se Saddamem Husseinem a jeho zbraněmi hromadného ničení. Všichni známe, co se stalo Gaddafimu, jemuž v evropských vládních sídlech podkuřovali, než ho svrhnuli.

POUČENÍ Č. 1: Jestliže chceme Africe prospět, potřebujeme své vlastní vypravěče, jinak budeme znovu a znovu olupováni.  Hyeny opět krouží se zprávami o africkém vzestupu.

A pak tu máme tu báječnou historku o Hadu a žábě. Žába se sluní u cesty a spatří hada, jak jede na koni, svinutý v sedle. Žába hadovi předhazuje, že neumí jezdit na koni. A že mu ukáže, jak se to dělá. Had poslušně sklouzne ze sedla, načež do sedla zasedne obkročmo žába, uchopí otěže a majestátně a pyšně se s koněm promenuje sem a tam. "Takhle se jezdí na koni", prohlásí pak vítězně.

"Umíš to", zatleská had.  "A nyní můžeš slézt dolů". Had se opět usadí v sedle a odjede tak, jak byl zvyklý. Ještě se ohlédne a žábu poučí:  "Vlastnit je lepší, než vědět. Co máš z toho, když umíš jezdit na koni, když koně nemáš?"

POUČENÍ Č. 2:  Velké africké kapacity by si měly vyhrnout rukávy a sjet do továrního poschodí.  Afrika se dostane dál,  jen když bude vyrábět, vymýšlet a inovovat.  Věčně plánovat na přípravných setkáních další setkání, nekonečné konference, summity, workshopy, talk shopy a retreaty, to moc neprospěje. Jídlo tím nevyprodukujeme. Je na čase trávit více času konvertováním nápadů do výroby prvotřídního zboží a služeb pro celý svět za přijatelnou cenu. Na koni umět jezdit a koně vlastnit. Chinua Achebe nám bude velice chybět.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Pusch Commey, zakladatel a prezident jihoafrického nakladatelství Real African Publishers, je zastáncem "vyprávění afrického příběhu".  Jeho nová edice pro děti Real African Writers Children’s Series, vlastněná stoprocentně Afričany, připravuje řadu inspirujích a povzbudivých příběhů pro africké děti, které je navedou k úspěchu.  A jeho knižní novinka 100 GREAT AFRICAN KINGS AND QUEENS bude k mání ve všech významných internetových knihkupectvích www.amazon.com,www.barnesandnoble.com, www.kobo.com, www.sony.com, www.gardners.com, www.scribd.com,www.ibookstore.com, www.esentral.com www.bakersandtaylor.com, www.copia.com,www.ebookpie.com

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz