Kamerunský vědec získal cenu "Afrického hrdiny" ("African Hero" Award) za rok 2013

African Update – 09/05/13

Mezinárodně uznávaný antropolog Univerzity Kapského Města, profesor Francis Beng Nyamnjoh, byl nedávno Africkou studentskou unií (African Student Union, ASU) na Univerzitě Ohio v USA jmenován "Africkým hrdinou" za rok 2013.  V rámci Dne Afrického hrdiny, každoročně pořádaného ASU, je pravidelně vyznamenávána jedna osoba afrického kontinentu, která se význačně zasloužila o zlepšení života tamějších obyvatel.  Rodák z Kamerunu Nyamnjoh se tím zařazuje do dlouhé řady vyznamenaných Afrických hrdinů, z nichž jako první figuroval bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela v roce 1993.

Nyamnjohovo vyznamenání svědčí o jeho "významném přínosu pro vzestup Afriky prostřednictvím vynikající erudice a vzdělávací činnosti", jak zní nápis na medaili.  "Vyznamenání pro mě znamená mnoho - už tím, že pochází od studentů, kteří sledovali moji práci na dálku a dokážou ji ocenit", říká Nyamnjoh.  "Toto vede ke skromnosti a povzbuzuje. Doufám, že budu schopný překonat laťku, kterou mi nastavili", dodal vědec.

Nyamnjoh předsedá katedře Sociální antropologie na fakultě Afrických a genderových studií, antropologie a lingvistiky Univerzity Kapského Města a může se vykázat plodnou publikační činností.  Jeho úctyhodná bibliografie obsahuje práce z okruhu médií, demokracie, mobility, občanství, sociálního formování informací a komunikačních technologií.  Jeho vědecká kariéra začala na Univerzitě v Yaoundé v Kamerunu, kde získal 1984 titul BA a 1985 titul MA, načež studia zakončil 1990 s titulem PhD na Univerzitě v Leicesteru ve Spojeném království, takže na stupnici jihoafrické Národní nadace pro výzkum (National Research Foundation) zaujímá pozici B2.  Než nastoupil svou činnost na Univerzitě Kapského Města, vyučoval Nyamnjoh sociologii, antropologii a komunikační vědy na univerzitách v Kamerunu, včetně Univerzity v Buea, na Univerzitě Botswany, a v letech 2003 až 2009 působil jako vedoucí publikačního oddělení Rady pro rozvoj výzkumu v sociálních vědách v Africe (Council for the Development of Social Science Research in Africa, CODESRIA), sídlící v Dakaru.

V srpnu 2011 mu bylo uděleno členství v Kamerunské akademii věd , v říjnu 2012 obdržel na Univerzitě Kapského Města vyznamenání Excellence Award, udělené za "výjimečný příspěvek jako profesor fakulty humanitních studií". V Botswaně jej za výzkumnou činnost vyznamenali medailí Senior Arts Researcher of the Year.

Nyamnjoh odmítl stálá vyučovací místa na amerických i evropských univerzitách.  Zastával názor, že by raději prohluboval svou kvalifikaci v Africe, a vyučoval pak na různých univerzitách na tomto kontinentu.  Má velkou důvěru v rostoucí roli Afriky na akademickém poli.  Také Africká studentská unie ASU konstatovala v tiskové zprávě , že "v Africe máme vědce a vědní obory ve všech disciplínách na světové úrovni a Afrika je kontinentem, který rychle získává nové teoretické přístupy a poznání světa.  Každodenní příklady ukazují, jak komplexní, rozmanitá a přizpůsobivá je souhra tisíců přínosů obyčejných lidí."

Nyamnjoh psal rozsáhle na různá témata, jako demokratizace, etnicita, regionalizmus v Africe, globalizace, role a postavení médií v Africe.  Jeho nejnovější knihy jsou Negotiating an Anglophone Identity (2003), Rights and the Politics of Recognition in Africa (2004), Africa’s Media, Democracy and the Politics of Belonging (2005).  Je autorem pěti literárních děl - divadelní hry The Convert a čtyř románů: Mind Searching (1991), The Disillusioned African (1995), A Nose for Money (2006) and Souls Forgotten (2008).

V letech 1996-2003 byl místopředsedou Afrického výboru pro komunikační vzdělávání (African Council for Communication Education, ACCE).  Je plodným spisovatelem, sociálním a politickým komentátorem, jeho práce jsou společensky relevantní a zajímavé i pro neodborníky.  Je členem vícerých významných vědeckých grémií ve světě a profesionálních asociací v Africe:  IAI, IFC, AGGSS, ACCE, CIKO, CODESRIA, HSRC, PAAA, SARCHI, jakož i edičních rad několika celoafrických odborných časopisů: Critical Arts, Ecquid Novi, International Journal of Comic Art, Africa Affairs, African Studies, Media Development, American Ethnologist, African Diaspora, Journal of Transnational Africa in a Global World, African Studies Review, Journal of Modern African Studies, Journal of African Media Studies, Zed Books a dalších.

Letošní převzetí ceny "Afrického hrdiny" se konalo 16. března na Univerzitě Ohio v USA.

Zpráva převzata z CAMEROONIAN SCHOLAR WINS 2013 ‘AFRICAN HERO’ AWARD

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz