Komla Afeke Dumor, reportér BBC, zemřel. Budeme navždy vzpomínat.

African Update – 14/04/14

Komla Afeke Dumor, byl jmenován jako jeden z nových afrických lidí mezi 100 nejvlivnějších Afričanů v roce 2013. Ghanské vysílání, které " hraje jedinečnou roli v transformaci pokrytí Afriky, a to nejen pro BBC, ale v celém vysílání “, podle jednoho šéfa BBC, náhle zemřel v Londýně 18.ledna ve věku 41let. V článku publikovaném v mezinárodně vydávaném měsíčníku New African vzdává Komlovi poctu jeho editor Baffour Ankomah.

Když dobrý člověk zemře, část světa, zemře s ním. To je to, co se stalo s předčasnou smrtí Komly Afeke Dumora, který zemřel ve spánku na infarkt dne 18. ledna, ve věku 41 let, vysílalo ghanské vysílání na BBC. To, že takto temperamentní člověk může zemřít, v poměrně útlém věku 41 let, tím bylo šokováno tolik lidí v Ghaně, Velké Británii i mimo ní, že z mnoha vyplacených milostivých holdů od jeho smrti. Komla se stal jakýmsi Nelsonem Mandelou z médií.

Jako ghanský člověk, který se setkal s Komlou třikrát v posledních několika letech, si nemůžu vzpomenout, v celém svém životě a to já nejsem dost mladý, že ghanský novinář, jehož smrt vzbudila takovou širokou pozornost v rámci ghanského politického spektra - od vlády, vládnoucí strany, opoziční strany až po obyčejné lidi. Ukazuje hloubku veřejné vážnosti jakou tento muž vykonal v průběhu svého krátkého života, ale bohatého na události.

Za normálních okolností, novináři jsou “nuceni” uprchnout z Ghanské vlády (zejména před demokratickým vývojem v roce 1992), které byly ohrožovani jejich zatýkáním. Za současné vlády , sám prezident, vládnoucí strany NDC, dvouch hlavních opozičních stran ( NPP a CPP ) a prezidentské uchazeči země k zastavení práce a vydávat příkazy a pocty jejich normální den v počest padlých novinářů, dokazuje, jak velký Komla Dumor byl a výšky co dostal jako profesionální a jako lidská bytost.

To se nikdy předtím v Ghaně nestalo. Nová Afrika tedy přímo z jeho citace od Komly v 2013 ze 100 nejvlivnějších Afričanů ze seznamu. "To byl příchod věku pro Komlu Dumora v letošním roce, “řekl nám. "Moderátor pro Zaostřeno na Afriku se etabloval jako jeden z rozvíjejících se v africké tváři v celosvětovém vysílání. Jako vedoucí moderátor pro BBC World, Dumor má značný vliv na kontinent."

Ve 41 letech, měl problémy se srdcem a protože do té doby to nebylo odhaleno, trápilo ho to po celou dobu. Komla výjimečně dobře uměl dosáhnout výšek, doma v Ghaně a na BBC, v procesu projektování Ghana a Afrika, že globální diváci a posluchači ho použili před jeho příjezdem na BBC v roce 2006.

Když v loňském roce, jeho otec, Ernest Dumor, penzionovaný profesor sociologie, poté co ho sledoval na BBC World, poslal mu textovou zprávu, řekl: “... No Komla, v mé chvíli štěstí, říkám ... není to známý ghanský novinář, ale jsem rád, že tohoto bodu dosáhl ve věku 40 let, a přesto pokořil vaše úspěchy. Co si ještě můžu přát? Musím mu dát své požehnání. Zůstaňte požehnaní. Jeho syn dělal to - díky naprosté tvrdé práci a odhodlání k jeho profesi.

HISTORIE ŽIVOTA

Komla se narodil 3.října 1972 do rodiny akademiků. Jeho otec, Ernest, jak je uvedeno výše, je bývalý profesor sociologie. Jeho matka, Cecilie, která zemřela v roce 2009, byla pedagogem a spisovatelkou / editorkou dětských knih. Jeho bratr, Korshie, je lékař se sídlem v USA. Jeho sestra, Mawuena, je geoložkou, která je nyní šéfkou Ghana Investment Promotion Centre. A vdova, Kwansema Quansah, je právničkou (oni maji tři děti).

Na prahu nezávislosti Ghany v roce 1957, zakládající otec vlasti, prezident Kwame Nkrumah, požádal Komlova dědečka, Philipa Gbeho, o vytvoření nové hymny pro zem, která je zdrojem velké hrdosti na Komlu v pozdějších letech.

Jeho formální vzdělání začalo v Nigérii, kde byli jeho rodiče na delší dobu. Jeho první vášní bylo, aby se stal lékařem, ale Jos univerzita v Nigérii, kde navštěvoval lékařskou školu v roce 1988, on zjistil po třech letech, že nebyl stvořený pro práci lékaře.

Jak sám vyprávěl v roce 2007: "Nevěděl jsem, jak složit zkoušky. Neměl jsem disciplínu studovat medicínu. Medicína je neuvěřitelně obtížná a existuje určitý stupeň zralosti, který je potřebný pro Vás, aby jste mohli strávit ty dlouhé hodiny pitváním mrtvol, a studováním biochemie.

"Byl jsem velmi mladý, když jsem vstoupil na univerzitu [at 17] ... V době, kdy bych se obešel bez druhé odborné zkoušky, opakoval jsem je, prošel svou anatomii a psychologii, ale nemohl jsem překročit biochemii byla překážkou. Takže jsem nebyl ponechán [jak je uvedeno], jsem byl vyhozen z lékařské školy".

A zklamání i bolest nebyla jen jeho. Vyprávěl o setkání s jedním ze svých nigerijských profesorů v té době, který mu řekl, v šoku:" Ty si neměl selhat, ghanský chlape!" Zatímco na BBC, Komla řekl tazatelům, kteří se ho zeptali, co byla ta věc, být ghanský: “Myslím, že jsem zklamal národ v té době. [Jako ghanský] lidé očekávají, že se vám bude dařit dobře, jste talentovaný a pracovitý – nebo jako driblovat fotbal se soupeři, co nemohu dělat - . Protože naše pověst nás předchází”

Po zklamání v Nigérii, Komla se vrátil do své rodné Ghany, kde vystudoval Universitu of Ghana v Legon s BSc v oboru sociologie a psychologie, pak dělal MA v oboru veřejné správy na Harvardově univerzitě v USA .

Zajímavý příběh je vyprávěn jako, když požádal o přijetí do Harvardu, a při čekání na odpověď, se Komla rozhodl ukázat Američanům, jak moc chtěl udělat MA tím, že letí do Bostonu, kde je vysoká škola založená, bez pozvání a camping mimo přijímací kancelář ", aby se známý ", jako jeden z jeho přátel.

"Tato úroveň odhodlání a ryzí chut je zřídka viděna," vypráví nigerijský přítel, Rolake, se sídlem v Londýně.” Vyplatilo se, protože kromě své zjevné a přirozené inteligence a nadání, které dostal ho připustili. Také udělal hvězdný dojem na [] Harvard Přijímací [Office]."

ŽURNALISTIKÁ KARIÉRA

Ale vstup Komly do žurnalistiky byl náhodou. Vzpomněl si, jak zatímco ještě na univerzitě v Ghaně, šli lektoři do stávky a jak studenti čekali profesory, na ukončení stávky, uviděl inzerát v novinách na" dopravního reportéra" od Joy FM, Ghanského vedení komerční rozhlasové stanice. Měl co dělat, aby se přihlásil a dostal práci.

Stejně jako jeho šéf v BBC, Solomon Mugera, vedoucí africké služby, líčil po jeho smrti:" Komla začal vysílání na zadní straně skútru, vyjednávání v přeplněných ulicích ghanského hlavního města Accra, říká posluchačům Joy FM, jak porazit dopravní zácpy a závodění o to navštěvovat přednášky na univerzitě v Ghaně. V době, kdy mu nabídl Joy FM roli hostitele na jeho ranní show v roce 2001, Komla se stal jménem domácnosti tak začal svoji kariéru."

To bylo, když se hodně držel zuby nechty - co miloval, vysílání věnované pravdě, rovnováhou a objektivitou - proč jsou velmi rozporuplné ghanské politické strany, mluvil s jedním hlasem na jeho počest, když zemřel dne 18.ledna. Byl už hvězda ve své domovské zemi, než nastoupil do BBC v roce 2006.

V Londýně BBC zpočátku rekrutoval jako rozhlasový hlasatel v africké službě, kde vynikal nad očekávání, hostováním slavného programu Network Africa. O dva roky později, Komla byl přesunutut do televize, aby předložil v dnešním světě obchodní zprávu o Africe BBC World. Dne 16.ledna 2014 pouhé dva dny před svou smrtí, byl povolán ke svému šéfovi a řekl mu, že on byl vybrán jako /vedoucí/ moderátor BBC pro mistrovství světa ve fotbale v Brazílii letos v létě.

Extatický Komla na sociální síti oznámil dobrou zprávu pro mnoho jeho fanoušků po celém světě. "Bůh je ke mě velmi dobrý," řekl jim. "Minulý rok jsem měl spoustu nemocí. Můj BP [krevní tlak] mi málem zapříčinil mrtvici, ale já jsem šlápl na plyn, po probuzení ve 2 hodiny ráno, mířím do práce. Vyčerpaný někdy s bolesti ve svém těle a duši, mentálně a emocionálně, ale stále budu pracovat.

"Usmál jsem se na kameru. Nabídl jsem se pro extra směny. A chtěl mít respekt svých kolegů, od ředitelů až po ostrahu. Vyslechl jsem si spoustu žárlivých, zlých dobře řízených urážek a podrážejících podlostí od drobných lidí, nechal jsem to bez odpovědi. Mlčel jsem ve svém osobním sporu a bídy. Dlouhé dny a frustrující čas, ale i přesto já šel dál, přes krytí Westgate Mall [v Keni], přes pohřeb Mandely. I když  mě nemoc polykala, nepřijímal jsem jí.

"Dnes, můj šéf televize, mi volal - o minutové schůzce mi řekl: "Komlo, rozhodli jsme se, aby jste byl hlavní /vedoucí/ moderátor pro naše pokrytí mistrovství světa v Brazílii." Potřásli jsme si rukama a já odešel. Podíval jsem se na oblohu a řekl: "Děkuji ti Pane za připomenutí, že jsi na mé straně. Nepřítel bude rozptýlen. "Selah! Selah! Chvalte ho. Zítra je taky den."

Ředitel BBC zpráv James Harding řekl, Komla "byl uctíván lidmi, kteří s ním spolupracovali, hluboce si ho vážili ", také mám dojem, že BBC pořádala zádušní mši pro něj 20.ledna že byl "velmi milovaný muž ", všeobecně milován svými kolegy a šéfy BBC, není to tak úplně pravda - jde o Komlovo vlastní zúčtování výše.

Ale to by se dalo očekávat. Africké vysílání pocházející z Ghany naučilo arogantní lidi na BBC , jak prezentují Afriku, jak by to mělo být - ne jako "beznadějný kontinent", kde byly použity - bylo vázáno na příjem "zlých urážek", "do zad" a hned poté, dodávát práci!

MEZI POCTY

Uprostřed vší nepřízně osudu - a do zad nemoc - Komla zářil majestátně na obrazovce a dělal to každý hrdý Africký a černý člověk. Není divu, že jeho předčasná smrt způsobila tolik bolesti pro tolik lidí.

Když zprávou zlomený, Ghanský prezident John Mahama, zastavil svůj nabitý program a psal na Twitter: "Náš národ ztratil jednoho ze svých nejlepších velvyslanců, “napsal prezident." Komla Dumor měl výjimečné kvalitní vysílání a byl to Ghanský dárek pro svět."

Bývalý prezident země, John Kufuor, souhlasil: "zpráva je tak šokující. Bylo mu teprve 41let a vypadal tak fit. Je neuvěřitelné, že se s ním stane taková věc ... Byl to společenský člověk a to vždy s úsměvem. Světlo vysílání s velkým příslibem, který byl odříznut od středního proudu."

Ghanská asociace novinářů (GJA), jehož "Best Journalist Award" získal Komla v roce 2003 , šel kousek dál: "18.ledna 2014 se zapíše do historie jako jeden z nejsmutnějších dní v ghanské žurnalistiky, den kdy jsme ztratili jednoho z našich nejčistších skvostů všech dob," řekla GJA. "Tím, že jeho náhlá smrt, byla Ghana okradena o vysílání par excellence a svého nejlepšího novináře bude mít v paměti."

GJA vyzvala vládu, aby Komla měl státní pohřeb i národní cenu po smrti “profesionální hrdina“.

Kofi Annan, bývalý generální tajemník OSN, popsal Komlu jako “inspirativního novináře, vždy odhodlaného najít fakta a nahlásit pravdu ... Afrika ztratila jednoho ze svých nejjasnějších a mladých talentů. Bude mi chybět jeho úsměv a nádherný smysl pro humor."

Dr. Mahamadu Bawumia, porazil vice kandidátů na prezidentský úřad ve volbách v roce 2012 v zemi, mluvil za většinu lidí, když popsal Komlu jako "velkého národního zástupce v globálním mediálním prostředí".

“Proč tak dobří lidé umírají tak mladí?” Šokovaný Bawumia se zeptal na jeho počest." To slouží jen, aby se nám připomněl, jak křehký je naše život zde na zemi a proč bychom měli strávit naše životy snaž, aby lidský život byl lepší, jako to udělal Komla ... Svět ztratil člověka."

Bawumia šéf, Ghany je hlavní opoziční vůdce, Nana Akufo - Addo, vydal prohlášení, řekl: "Komla byl zdrojem velké hrdosti a radosti pro všechny Ghaňany ... Byl to někdo, jsem hrdý na to, že mě oslovoval příteli ... Jeho náhlý odchod je velká ztráta nejen pro žurnalistiku v Ghaně, ale i pro Afriku jakož i v celém světě."

Dokonce i na americkém velvyslanectví v Akkře bylo dostatečně řečno, na Twitteru:  “Komla Dumor, byl velký velvyslanec Ghany a vzor pro novináře ve světě”

Politické strany ghany si nechtěli nechat ujít a tak vydal prohlášení. Vládnoucí strana, Národní demokratický kongres, popisující Komlu jako “angažovaného do vysílání a nesporného výkonu kardinálních principů jeho profesi - [jako] loajalitě k lidem.” Hlavní opozice Nové vlastenecké strany přistoupily v roce: "Ghana je vděčná za jeho obětavost, hrdost na svou zemi a služby pro Afriku a celý svět.”

CPP, strana Komla byl hrdina, Kwame Nkrumah, řekl: " [Komla] žil pro lidstvo a ovlivnil pozitivně mnoho životů milionů lidí na celém světě. On se zaměřil na otázky důležité pro Ghanu a Afriku ... Ozvěnou je jeho jméno, které cestovalo kaňony světa a zpět, aby ho čekalo v tichém hrobě. Ale tep jeho srdce bude navždy v paměti jako jeho refrén."

JEHO FANOUŠCI PO CELÉM SVĚTĚ

Komlovi přátelé a fanoušci po celém světě, byly v šoku, když slyšeli o jeho smrti jako i pro krajany z Ghany. Chimamanda Adichie, nigerijský spisovatel, připomenul jejich přátelství s velikym mužem. “Byl to člověk na kterého není snadné zapomenout, “napsal Adichie.” Díval se, se zaměřením na Afriku s hrdostí. Zde byl konečně Afričan - dobře zaměřen. I když jsem nikdy neviděl Komlu, aby byl hrdý na svou práci...

“Jako syn země se zvědavosti s autoritou typickou náklonností pro jeho západní Afriku, prostor učinil ve svém srdci pro neplechu a radosti. On říkal náš příběh a vyprávěl nám příběhy co nás zastupují. Komla věděl, že máme mnoho poruch, ale také věděl, že je naděje, kterou lze vyrvat z afrických příběhů. Měl podíl, a to dělalo rozdíl”.

Adichie pokračoval: "Komla uvedl do světa, styl a s jeho velkým smíchem, světlo v jeho očích, bylo skutečně pro lidi dobré vůle a i s smích. Neměl falešnou skromnost, ale byl roztomilý nejistota skrytá pod jeho flair play - naplněno důvěrou. Měl také něco podobného jako nevinnost, nádhernou schopnost údivu. A teď je pryč. Ztratili jsme hvězdu."

Další nigerijský přítel, Rolake, napsal: "Naše přátelství bylo vzděláním v mém životě. Jeho láska k lidem a ke své milované Ghaně a Africe nemělo obdoby ... Co se týkalo jeho, dělal vše dobře nebylo toho nikdy dost i my by jsme měli udělat to ještě nejlepší...

“Jen málo novinářů mezi africkým vedením vzbuzovalo respekt, jako to co dělal. Ale jeho dosah překračuje Afriku. Milovníci jeho díla na BBC mohli nalézt všude, z Japonska do Austrálie, a pravidelné průzkumy BBC svědčili o tom. "

Především,” mnoho lidí vzhlíželo k němu, vzpomíná Rolake. BBC skutečně ztratila jednoho z nejlepších. Sledováním [jeho] přítomnosti a tohoto bezproblémového a charismatického způsobu, vždy budeme tak pyšný ... Říká se, že to není roky ve svém životě, že je jedno, ale život ve vašich letech. [Komla] žil naplno."

NA BBC

Komla má mnoho přátel a kolegů na BBC a ty byli stejně ohromený jeho smrti. Peter Horrocks, ředitel BBC Global News, popsal Komlu jako “přední světlo africké žurnalistiky - usilující o vyprávění příběhu o Africe, jak to opravdu je. Afriká energie a nadšení se zdálo, jako když prosvítá každý příběh řekl. Komla bude chybět."

James Harding, ředitel BBC zpráv, se shodli: “Je těžké uvěřit, že Komla již není s námi, protože v každém směru, je větší než život. Měl takové infekční nadšení pro život, pro Afriku, pro příběh."

Harding pokračoval: "Byl to inspirující novinář a to jak na obrazovce i mimo ni. On hrál jedinečnou roli v transformaci pokrytí Afriky, a to nejen pro BBC, ale v celém vysílání. A přinesl hloubku porozumění, hodně odvahy, radostné kouzlo, a bezmené charisma ke své práci."

Komla byl bezprostřední šéf v africké službě, Solomon Mugera, řekl “byla to nová tvář s novým podnikaním v Africe. Byl to ohromný přínos pro televizi a nejlepší talent BBC, Afrika musela říct kontinentu příběh - ať už ze svých paláců i slumů. Komla byl respektován bohatými a chudými, silnými a bezmocný a to ve stejné míře."

Mugera zjistil, že Komlu někdy nazývají “šéf”, návrat k jeho dnům v Nigérii jako za mládí. V kontrastu Horrocks, ředitel globálních zpráv, že i když protestoval nevedlo to žádnému závěru, že Komlu nazývají "šéf", vždycky mu říkali "šéfe".

Komla si "razí cestu pro mnoho dalších," řekl Horrocks a jako jeho trvalý památník, BBC by měla vytvořit “stipendium nebo nadaci” na jeho počest pro začínající africké novináře. George Alagiah, kolega BBC, který strávil část svého mládí v Ghaně, popsal Komlu jako “člověka, pro kterého Afrika nebyla jen příběhem, to bylo to, co se chystá. On symbolizoval novou Afriku, změnu Afriky. Našel způsob vyprávění příběhu o Africe v celé jeho rozmanitosti."

Lerato Mbele, který v roce 2011 převzal africké Obchodní zprávy z Komlova, tweeted: “Odpočívej v pokoji Komlo. Tvým cílem bylo rozbít skleněné stropy, takže zbytek může vstoupit. Závod si dobře rozběhl. Požehnání vždy. "

Liliane Landor, regulátor BBC jazyků na globální zprávy, vhrkly slzy do mnoha očí, když popsala Komlu jako “muže velkého vzrůstu, intelektu a srdce“.

Ostatní kolegové chtěli připomenout Komla měl “medvědí objetí, který by sál z vás život” a jeho "teplý úsměv a hravost”. Měl “infekční osobnost”, řekli.

Jako ghanský sám, a novinář, byl jsem hrdý na to, vidět jak můj krajan dělá v televizi, co jsme se snažili dělat v tisku v New Afriky.

Jistě poslední slovo musí patřit do Ghany hudební hvězdě, Kojo Antwi. “Když [Komla] hlásil věci o Africe, to bylo více vnímání Afriky, “řekl hudebník.” Byl to někdo, kdo je africký, který zde žil, a zná Afriku velmi dobře. To je to, co potřebujeme...

“Potřebujeme profesionály, lidi, kteří přijdou a budou mít stanovené normy, kteří pozvednou obraz nás Afričanů ... Komla nám zanechal nějaké stopy chci, aby se mládež podívala na ty stopy a šla dále než on. To je možné."

Autor: Baffour Ankomah, New African

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz