Afrika v Brazílii a Světový pohár 2014 – Proměny Afro-brazilských vztahů

African Update – 31/05/14

Již za několik týdnů, ale můžeme už klidně říkat i dnů, se lidé z celého světa sjedou do Brazílie, kde zaměří svou pozornost na tolik očekávané Mistrovství světa ve fotbale 2014. Ti z nás, kdo sledovali, jak Real Madrid vyrval trofej evropských mistrů Atletico Madrid, mají v živé paměti, jak fotbal dokáže v jediném okamžiku způsobit bolest, zoufalství, radost i euforii podle toho, který z týmů je „ten váš“. Právě to, že nikdy nevíme,  co se může stát v příští minutě, poutá naši pozornost k této krásné hře, známé jako fotbal.

Patrně nikde jinde není napětí ze hry tak uchvacující jako na Mistrovství světa, kde každý z 32 zúčastněných týmů ponese břemeno své národní vlajky, hrdosti, naděje a očekávání milionů krajanů. Z těchto 32 vlajek jich pouhých pět bude vlát pro kontinent Afriky, domov přibližně 1, 033 miliardy lidí, z velké části zapálených fotbalových fanoušků, žijících napříč 54 suverénními státy, devíti teritorii a dvěma de facto nezávislými státy. „Suverénní“ je naštěstí pouze politické označení, které nevystihuje kulturu a význam fotbalu v Africe.

Ačkoliv uvedených pět vlajek ponese barvy Alžírska, Kamerunu, Pobřeží Slonoviny, Ghany a Nigérie, všechny budou v odstínu Afriky a většina Afričanů bude sledovat osudy všech těchto pěti zemí se stejným nadšením a radostí přesouvaje svou podporu od jednoho týmu k druhému tak, jak se mezi nimi budou naklánět misky vah úspěchu a nezdaru. Vzpomeňme, co se stalo před čtyřmi lety, kdy celá Afrika, ale zejména hostitelská země Mistrovství světa, Jihoafrická republika, upínala ve čtvrtfinále své naděje ke ghanskému týmu. Tento tým ze západní Afriky byl označován přezdívkou BaGhana BaGhana, čímž byl v duchu soudržnosti sentimentálně přirovnáván k vlastnímu národnímu týmu Jihoafrické republiky - Bafana Bafana. Takovýto postoj a soudržnost je v případě Afričanů dobře znám.

Co by ale mohlo fotbalovým znalcům a komentátorům uniknout, je, že pro Afriku bude na Mistrovství světa vlát ještě jedna vlajka. Tou bude v očích Afričanů a afrikanistů vlajka brazilská. A to navzdory tomu, že je Brazílie jihoamerickou zemí! Afrika a Brazílie byly rozděleny před miliony let, kdy se rozpadl společný kontinent a vstoupil mezi ně Atlantik. Přesto jsou mezi Brazílií a Afrikou silné vazby. Koneckonců, tato jihoamerická země je domovem pro více Afričanů a lidí afrického původu, než kterákoli jiná země na světě, s výjimkou Nigérie.

Podle sčítání lidu z roku 2010 tvoří „Afro-brazilci“ přibližně 50,7 % populace, což představuje asi 97 milionů lidí. Skutečností je, že do otroctví v Brazílii bylo přivezeno o mnoho více Afričanů, než kamkoliv jinam. Pro lepší představu to bylo například čtyřikrát více než do Spojených států.  Již v této době se začaly mezi Afrikou a Brazílií vytvářet hluboké a nevratné kulturní vazby zjevné počínaje karnevaly, sambou, jídlem ale i náboženství. Ve skutečnosti je africká stopa v Brazílii tak silná,  že je mnohem obtížnější si ji nevšimnout než naopak.

Na druhou stranu také Brazílie zanechala a stále prohlubuje své vlastní stopy v Africe. Jazyk společný s pěti africkými státy zajišťuje této jihoamerické zemi velmi dobrý přístup a sociální kapitál na černém kontinentu. V roce 1996 lusofonní, jinými slovy portugalsky mluvící africké země Angola, Kapverdy, Guinea-Bissau, Mosambik, Princův ostrov a Sao Tome posílily brazilskou přítomnost, když společně s Portugalskem a právě Brazílií vytvořily Společenství lusofonních zemí. Toto společenství zajistilo  více přímých a pevnějších propojení  s Brazílií prostřednictvím sdíleného jazyka, což je společné dědictví vlivu portugalské koloniální historie. V Angole a Mosambiku je ale brazilská přítomnost výrazně spojena také s brazilskými podniky, které jsou aktivně zapojeny v místní ekonomice.

Spolu s africkou přítomnosti v Brazílii a kulturními vazbami, které spolu sdílejí, byly silnější ekonomické vztahy se zbytkem kontinentu vždy jen otázkou času a zdá se to tak nejlogičtější. V nedávné minulosti jsme byli svědky významného oživení ekonomické diplomacie a rozvoje spolupráce mezi Brazílií a Afrikou v duchu vztahu jih s jihem. Přítomnost 37 brazilských ambasád v Africe podtrhuje rostoucí pozornost, kterou Brazílie Africe věnuje.

Někteří pozorovatelé popisují toho sblížení jako uplatňování brazilských nároků na podíl ve slibně rostoucí ekonomice Afriky, zatímco jiní mají zato, že jde o gesto smíření a splácení dluhu za nešťastné roky a historii otroctví.  Oba tyto argumenty mají své opodstatnění a vzájemně se nevylučují. Ať je ale původ rozvíjející se spolupráce jakýkoliv, pravdou je, že Afrika potřebuje brazilské odborné znalosti a technologie pro rozvoj infrastruktury a udržitelného těžebnímu průmyslu, stejně jako Brazílie potřebuje podíl na trhu afrických nerostných surovin. Bodem kritiky často bývá úroveň ekonomických vazeb a vztahů, ve smyslu tom, že by státy Afriky a Brazílie mohly a měly daleko více využívat výhod a pozitiv, které jim přináší obchodní aktivity mezi státy jihu, ale i kulturní vazby a spřízněnost, která mezi nimi panuje.

Ale vraťme se k fotbalu. Mnoho afrických zemí, zejména Ghana, o sobě rádo smýšlí jako o Brazilcích Afriky. Afrika má svůj otisk v Brazílii již staletí a Brazílie je zlatým standardem afrického fotbalu po dekády. Afričané se velmi jednoduše identifikují s legendárním brazilským Pelém, který pro mnohé zůstává vzorem. Zatímco vedení velkých korporací, stejně jako to politické, zůstává u přizpůsobování a úprav jejich společných záležitostí v hospodářské oblasti, obyvatelé Afriky se snaží o utužení vztahů na základě společné pokrevní i kulturní DNA, která je spojuje s 97 miliony lidí brazilské diaspory. Pro ně je Mistrovství světa nejen svátkem fotbalu, sportu tak drahého Afričanům i Brazilcům, ale také žádanou příležitostí k obnovení a posílení vzájemných vztahů.

Jak z dosavadního vyplývá, mnoho Afričanů bude v roce 2014 fandit Brazílii podobně, jako se budou modlit za vítězství kterékoliv africké země, která by mohla přivést trofej z mistrovství světa na africký kontinent. Ať už pohár získá po šesté Brazílie nebo poprvé v historii některá ze zemí Afriky, prohra bude pro Afričany to, pokud vítězem nebude ani jedna z těchto zemí.

Mistrovství světa má nepochybně mnoho společného s otázkou lidských práv a národní pýchou, ale stále je to především fotbal, hra a svátek. V Humanitas Afrika přejeme Africe, Brazílii, všem zúčastněným národním týmům, a i vlastně celému světu radostný fotbalový svátek, tentokrát spojený se sambou, karnevaly a vším tím, co Brazílie nabízí. Užijte si to!

Samwin Banienuba, mezinárodní mluvčí Humanitas Afrika

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz