Největší země Afriky zažívá po více než 20 letech volby

African Update – 19/04/10

Poprvé po dvaceti letech mají občané Súdánu šanci vybrat si mezi kandidáty různých politických stran. Ve volbách se volí kromě súdánského prezidenta a Národního shromáždění i prezident poloautonomního jižního Súdánu, poslanci jihosúdánského parlamentu, guvernéři 25 států země a státní shromáždění.

Favoritem hlasování je nynější prezident Umar Bašír, který je u moci od vojenského převratu v roce 1989, kdy svrhl civilní vládu premiéra Sádika Mahdího. Na Umara Bašíra vydal mezinárodní tribunál v Haagu zatykač pro zločiny proti lidskosti, zločin genocidy a válečných zločinů. Všechna obvinění proti Umaru Bašírovi jsou spojována s válkou v Dárfúru.

Jeho vyhlídky na volební vítězství stouply poté, co jeho dva hlavní rivalové z voleb odstoupili kvůli jejich údajné neregulérnosti. Do volebního klání se nezapojí Jásir Arman, kandidát bývalého povstaleckého Súdánského lidového osvobozeneckého hnutí (SPLM), a Sádik Mahdí, předseda Lidové strany a bývalý premiér, jehož civilní vládu v roce 1989 Bašír svrhl.

Oba obviňují Bašíra z volebních podvodů a soudí, že v zemi nejsou podmínky pro svobodné a spravedlivé volby. Hlavně se to týká Dárfúru, kde byl kvůli občanské válce vyhlášen výjimečný stav. Jejich bojkot sice otevírá Bašírovi cestu ke znovuzvolení, zřejmě ale oslabí jeho demokratický mandát, který kvůli mezinárodnímu zatykači potřebuje.

Zatímco vítěz prezidentských voleb je v podstatě znám, překvapení mohou nastat v hlasování o 450 poslancích Národního shromáždění a guvernérech a poslancích jednotlivých států největší africké země.

Volební systém je mimořádně složitý především v jižním Súdánu, kde někteří voliči budou muset volit dvanáctkrát. Komplikuje ho i fakt, že jména stažených kandidátů zůstala na hlasovacích lístcích vytištěných v arabštině, zatímco v jižním Súdánu je oficiálním jazykem angličtina a místní dialekty. Problémem je také negramotnost mnoha Súdánců.

Volby jsou považovány za test křehké jednoty súdánského státu, který se po několikaletém konfliktu sjednotil začátkem letošního roku. Prezident Súdánu Umar Bašír podepsal v únoru příměří s dárfúrským Hnutím pro spravedlnost a rovnost, nejsilnější povstaleckou skupinou, a oznámil konec války v Dárfúru.

Občanská válka v provincii Dárfúr na západě Sudánu trvala od roku 2003. Rozpoutaly ji spory o půdu mezi arabským etnikem a africkým černošským obyvatelstvem. OSN odhaduje, že za sedm let občanské války zahynulo přes 300 tisíc lidí.

Volby, které byly původně stanoveny na tři dny od 11. do 13. dubna, byly prodlouženy do 15. dubna kvůli pomalému průběhu. Vyhlášení výsledků, ke kterému mělo dojít dojít 18. dubna, bylo odloženo.

Zdroj: www.ct24.cz, aktuálně.cz, BBC

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz