Francouzská státní firma odmítá odpovědnost za dopady těžby uranu v Nigeru
African Update – 05/05/10
Francouzská státní firma Areva těžící v Nigeru uran za sebou zanechává města kontaminovaná vyšší úrovní radioaktivity. Odpovědnosti se vyhýbá především díky tomu, že o úmrtích způsobených únikem radioaktivity neexistují žádné oficiální statistiky. Organizace Greenpeace International zveřejnila nedávno výsledky průzkumu, podle kterého mohou být některé oblasti, kde se těží nebo těžil uran (zejména města Arlit a Akokan na severovýchodě Nigeru), stále kontaminovány.
Zjištění Greenpeace přichází po té, co vloni na podzim Areva prohlásila, že v Akokanu pod dohledem nigerských úřadů realizovala důkladný dekontaminační program. K tomu byla donucena po zveřejnění zprávy nezávislé investikativní komise CRIIRAD a nigerské environmentální organizace Aghir In’Man, která v roce 2007 zjistila vysoké hodnoty radioaktivity v ulicích města Akokan.
Na základě osobních svědectví se odhaduje, že na rakovinu v posledních letech zemřely stovky nigerských i francouzských občanů, kteří v uranových dolech pracovali nebo blízko nich žili. Při každodenním kontaktu s vysoce radioaktivním materiálem tamní dělníci neměli k dispozici ochranný oděv ani rukavice. Do dnešního dne lékaři placení společností Areva odmítají jakoukoliv souvislost mezi pracovními podmínkami v dolech, radioaktivitou a četnými případy onemocnění rakovinou mezi dělníky. Podle některých svědectví bylo nemocným místo rakoviny diagnostikováno HIV-AIDS.
Francouzská zdravotnická organizace Medecins du Monde společně s Francouzskou asociací právních zástupců se snaží s Arevou spolupracovat a dohlížet na dodržování hygienických předpisů a zásad bezpečnosti práce v uranových dolech v Nigeru, Gabonu a dalších afrických zemích. V tomto ohledu však společnost nadále kritizují za nečinnost.
Podle indexu lidského rozvoje, jak jej vydává OSN prostřednictvím rozvojového programu OSN, se Niger řadí mezi deset nejchudších zemí světa. 40% dětí je podvýživených, je tam velmi špatný přístup k bezpečným zdrojům pitné vody a tři čtvrtiny obyvatel jsou negramotní.
Zdroj: IPS News
Zprávu Greenpeace International si můžete stáhnout zde.
Související článek: Boj o uran ve střední a západní Africe