Afrika slaví 50 let nezávislosti

African Update – 24/05/10

Raději si budeme vládnout sami, i když to bude znamenat jistá rizika, než abychom žili v tichosti jako poddaní.” Dr Kwame Nkrumah, zakladatel a první prezident Ghany.“

Raději si budeme vládnout sami, i když to bude znamenat jistá rizika, než abychom žili v tichosti jako poddaní.” Dr Kwame Nkrumah, zakladatel a první prezident Ghany.“

V Africe letos vládne slavnostní nálada a občanské sdružení Humanitas Afrika by se chtělo s Vámi – našimi přáteli a podporovateli podělit o tuto radost prostřednictvím několika úvah nad touto velkou událostí.

Mnoho historiků bez váhání prohlásilo rok 1960 rokem africké nezávislosti a mají k tomu pádný důvod. V tomto roce dosáhl rekordní počet afrických zemí nezávislosti. Mezi země, které si našly své místo ve společenství svobodných národů, patří Čad, Benin, Nigerie, Pobřeží Slonoviny, Madagaskar, Středoafrická republika, Mali, Niger, Senegal, Burkina Faso, Mauritánie, Togo, Demokratická republika Kongo, Somálsko, Konžská republika, Gabon a Kamerun. Právě toto zlaté jubileum přitahuje v Africe velkou pozornost.

Před rokem 1960 získalo nezávislost pouhých osm afrických zemí: pět z nich se nachází v severní Africe a pouze tři v subsaharské Africe. Jednou z nich byla i Ghana, pokud nebere v potaz Libérii; Ghana je známá nejen jako první země v subsaharské Africe, která získala nezávislost, ale také tím, že přispěla k radikalizaci boje za osvobození celého kontinentu. Dr. Kwame Nkrumah, který dovedl Ghanu k nezávislosti, velmi dobře vystihl toto kolektivní hnutí, když prohlásil, že “nezávislost Ghany nemá smysl, pokud nebude spojena s úplným osvobozením afrického kontinentu.”

Brzy po té, v dubnu 1958, Dr Nkrumah zorganizoval první Konferenci nezávislých afrických států na africké půdě. Tato konference byla významná tím, že ukázala “kolektivní odpor Afričanů ke koloniálnímu systému a imperialismu, které lidem přinesli tolik utrpení a stala se také vyjádřením kolektivní vůle zbavit se kolonialismu natrvalo” thetalkingdrum.com Ve stejném roce, krátce po konferenci v Akkře, se Guinea vzepřela de Gaullovi a následovala Ghanu na cestě k nezávislosti. V roce 1960 ji následovalo sedmnáct dalších zemí. Jen samotný počet zemí, které dosáhly nezávislosti v tak krátkém období, znamenal fenomenální úspěch.

Kolonialismus a boj za nezávislost jsou zkušenosti, které v mnoha ohledech sdílí více afrických zemí. Kolonizátoři se chovali v podstatě všude stejně. Hnáni chamtivostí si podrobovali domorodce s podobnou brutalitou. Během tohoto procesu byl Afričan vnímán a zobrazován jako méněcenný člověk, který není hoden lidské důstojnosti. Dopad zabrání afrických zemí kolonizátory, jejich vliv na africkou populaci a dlouhodobé psychologické trauma s tím spojené se prakticky téměř neliší, ať už byl kolonizátor Francouz, Angličan, Belgičan, Portugalec nebo Búr.

Je však opravdu čas na oslavy na kontinentě, který i po 50 letech stále sužuje hlad, špatná infrastruktura, korupce, negramotnost, nízká průměrná délka života, slabé instituce a nedostatečná zdravotní péče? Co bychom měli slavit, když naše státy nemohou připravit národní rozpočet bez mezinárodní pomoci, když nemůžeme zpracovávat ani oceňovat produkty, které pochází z našich zemí, z našich přírodních zdrojů? Toto jsou věci, které se možná zdají nadnesené či poplatné stereotypnímu vnímání Afriky. Jsou však součástí reality, se kterou se můžeme v různém měřítku setkat po celém kontinentu a vytváří nelichotivý obraz Afriky, která se ocitla v úzkých snad ve všem, kromě národních hymen a vlajek.

I přesto však máme důvod k oslavám. Slavíme novou Afriku “po 500 letech nejhoršího utrpení, které lidstvo zná; po jejím znásilnění a následném obchodu s otroky” thetalkingdrum.com. Oslavujeme to, že jsme Afričané - naši identitu. Oslavujeme naše dědictví, naše místo na zemi, které jsme si silou vydobyli zpět po té, co bylo uzurpováno a znesvěceno. Oslavujeme snahy znovu vybudovat naši kulturu, neboť nemůžeme být národem, který se sžije s kulturou, která mu byla vnucena a která je mu cizí. Oslavujeme mír a stabilitu - některé z oněch sedmnácti afrických států jich dosáhly. Oslavujeme výzvy demokracie a dobrého vládnutí v ostatních zemích.

Oslavuje i přesto, že jsme si vědomi, že jsme se ještě nevymanili z koloniálních přežitků, které nás mentálně zotročují a z ekonomického zřízení, které po Africe chce záměrně neustále šlapat. Slavíme a zároveň si klademe tyto těžké otázky a snažíme se na ně najít odpovědi. Slavíme, protože je to správné a když už nic jiného, slavíme, protože „raději si budeme vládnout sami, i když to bude znamenat jistá rizika, než abychom žili v tichosti jako poddaní.”

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz