Velká chvíle afrického fotbalu je tady

African Update – 10/06/10

Mistrovství světa ve fotbale hostuje každé čtyři roky země vybraná v rámci soutěže, kterou FIFA organizuje několik let před samotnou událostí. Šampionát byl oficiálně zahájen v roce 1930 v jihoamerickém Uruguayi, který mistrovství poprvé hostoval a také vyhrál.

Brazílie je historicky nejvíce oceněnou zemí světového šampionátu, která s rekordním počtem pěti titulů zůstává jedinou zemí, která se této soutěže zúčastnila pokaždé od samého počátku. Obhájce titulu Itálie zvítězila čtyřikrát, po ní následuje Německo se třemi tituly, Argentina se dvěma tituly, zatímco Uruguay, Anglie a Francie získali po jednom titulu.

Od 11. června do 11. července, 2010 se bude pozornost celého světa upínat na Afriku, zejména Jihoafrickou republiku. Důvodem je fakt, že poprvé za dobu své osmdesátileté historie tato nejkrásnější hra na světě dorazila do Afriky.

V roce 1934 byl Egypt první africkou zemí, která na mistrovství světa přijela. Tehdy prohrál s Maďarském 2-4. Po té se až do roku 1970 žádná africká země na šampionát nedostala. Až v roce 1970, kdy se šampionátu konaném v Brazílii, zúčastnilo Maroko. V prvním kole bylo ale vyřazeno. V roce 1974, dorazil na mistrovství světa Zair (nyní Kongo), který na šampionátu v tehdejším Západním Německu jako jediný reprezentoval subsaharskou Afriku. Ve skupině, kterou kromě Zairu tvořila Brazílie, Skotsko a bývalá Jugoslávie, utrpěl 14 bodů bez toho, aby sám dal gól. To bylo pro Afričany bolestnou zkušeností, na kterou chtěli rychle zapomenout. Na druhou stranu ale byl tento šampionát průlomový, co se týče účasti afrických týmů.

Velké chvíle afrického fotbalu začaly už v roce 1978, kdy se Tunis stal první africkou zemí, která kdy vyhrála zápas na mistrovství světa a porazila v Argentině Mexiko 3-1.Alžírsko převzalo štafetu od Tunisu na světovém šampionátu ve Španělsku, kde pokořilo Německo výsledkem 2-1, který ještě dnes vzbuzuje šok v celém fotbalovém světě. Štěstí se na Afričany poprvé usmálo v roce 1986, kdy se Maroko stalo první zemí kontinentu, která se dostala do druhé řady zápasů po té, co porazila Portugalsko 3-1.

V roce 1990 Kamerun Afričany velmi potěšil tím, že v úvodním zápase porazil obhájce titulu Argentinu. Po tomto zápase se také Roger Milla nesmazatelně zapsal do srdcí všech Afričanů. Kamerunu byl pak odepřen vstup do semifinále soutěže po nezapomenutelně hořkém zápase s Anglií. Afričané ale přesto jeli domů s hlavou vzhůru. V roce 1998 Nigérie porazila Španělsko 3-2 během pulsujícího zápasu. Africký fotbal se pak ocitl na vrcholku, když v roce 2002 Senegal pokořil Francii hned v úvodním zápase. V době, kdy Ghana vyhrála nad Českou republikou v roce 2006, se svět již smířil s tím, že africké týmy představují v rámci mistrovství skutečnou výzvu a hrozbu. Zároveň se lidé na celém světě také začali těšit ze zábavy, kterou africký fotbal představuj – a jsou to nejen oslavy gólů, ale i nádherné pestré barvy a zanícení afrických fotbalových fanoušků.

Předpověď Edisona Arantese Do Nascimento (zvaného Pele), že africký tým vyhraje světový šampionát ještě před koncem minulého století, se bohužel nesplnila. Zůstává tedy nadějí každého Afričana, že čas na splnění Peleho snu se přiblížil. Krásná chvíle, na kterou jsme všichni čekali, je zde.

Navzdory zlým jazykům oznamujeme dobrou zprávu, že Jihoafrická republika (a s ní celá Afrika) je připravena na to, pozvat celý svět. Za to jsme nejvíce vděčni prezidentovi FIFA Seppovi Blatterovi, bývalému prezidentu Nelsonu Mandelovi a obyčejným Afričanům.

Jako kontinent přejeme šesti zúčastněným africkým zemím (Jihoafrické republice, Kamerunu, Alžírsku, Nigérii, Pobřeží Slonoviny a Ghaně) hodně zdaru. S velkým očekáváním se těšíme na mistrovství světa, které zanechá trvalý odkaz. Ano, přišla opravdu naše chvíle, africká chvíle.

Lets go South Afrika.

Lets go Afrika

A vítězem je Afrika.

Afrikatu Kofi Nkrumah

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz