Příliš mnoho otazníků kolem boje EU s pirátstvím

African Update – 24/06/10

11. června stanulo před soudem v německém přístavním městě Hamburg deset somálských námořníků včetně nezletilých. Poprvé v moderních dějinách tak německá justice řeší případ pirátství a loupeže karga v Indickém oceánu.

Obvinění jsou prvními somálskými občany, kteří jsou v Německu souzeni v rámci tzv. operace Atalanta, v rámci níž vojenské jednotky EU vykonávají dohled v Indickém oceánu a která byla oficiálně založena za účelem „odvracení, prevence a potlačování pirátských činů a ozbrojených loupeží při pobřeží Somálska.“ Podle hamburského žalobce měli piráti v dubnu tohoto roku přepadnout přepravní loď Taipan. Ta byla stejného dne osvobozena holanskými vojáky sloužícími v rámci operace Atalanta. EU tvrdí, že cílem této mise je přispět k „ochraně ohrožených plavidel Světového potravinového programu dodávající potravinovou pomoc vysídleným osobám v Somálsku, dále k ochraně dalších ohrožených lodí plavících se při somálském pobřeží a k odvracení, prevenci a potlačování pirátských činů a ozbrojených loupeží při somálském pobřeží.“

Od prosince roku 2008 proto vojenské lodě, letadla a několik stovek vojáků EU hlídkuje v Indickém oceánu a honí 'somálské piráty'.

Kritici však poukazují na to, že skrytou misí této operace je ochrana evropských lodí, které somálští námořníci a mezinárodní organizace obviňují z jiného pirátství: nelegálního rybolovu a vyhazování toxického odpadu, včetně radioaktivního materiálu do somálských vod.

Příkladem takové ochrany lodí, které nelegálně loví ryby ve vodách afrického rohu je španělská rybářská loď Alakrana. V říjnu 2009 ji somálští piráti obsadili s tím, že v somálských vodách operovala nelegálně. Za dva měsíce ji propustili za výkupné ve výši čtyř milionů dolarů po té, co ztroskotalo několik pokusů španělské armády loď osvobodit. Obvinění, které Somálci vznesli, však nebyla nikdy vyšetřována. Jack Thurston, londýnský aktivista, který monitoruje dotace EU evropským firmám říká, že „je téměř jisté, že Alakrana lovila ryby, které se nacházejí na seznamu ohrožených druhů nebo k tomu nemají daleko.“

Thurston je zakladatelem a výkonným ředitelem Fishsubsidy.org - organizace, která monitoruje a zkoumá dotace EU pro odvětví rybolovu. IPS sdělil, že "stavba lodi Alakrana byla částečně financována evropskými daňovými poplatníky ve výši více než 4,2 milionů euro". Obvinění, že evropské firmy provozují nelegální rybolov a zbavují se toxického odpadu v somálských vodách jsou častá už od roku 2004, kdy v Indickém oceánu udeřilo tsunami a moře na pobřeží vyvrhlo kontejnery s radioaktivním a chemickým odpadem. Toto zjištění bylo později potvrzeno Programem OSN pro ochranu životního prostředí (UNEP). „První zprávy mluví o tom, že vlny tsunami otevřely kontejnery s toxickým odpadem a jejich obsah se následně rozšířil. Mluvíme zde o libovolném odpadu – od odpadu ze zdravotnických zařízení po chemický odpad,“ sdělil v prohlášení mluvčí UNEP Nick Nuttal. „Víme, že tento materiál se dostal na pevninu a je nyní větrem šířen do okolí a možná se dostane až do vesnic.“ Důkazy, které shromáždila evropská strana zelených a dalších environmentální organizace, potvrzují, že se švýcarské a italské firmy zbavují toxického odpadu v Indickém oceánu.

Zvláštní zástupce pro Somálsko u OSN, Ahmedou Ould-Abdallah také opakovaně poukazoval na problém nelegálního rybolovu a zbavování se toxického odpadu v somálských vodách. Během konference OSN v červenci 2008 řekl médiím: „jelikož nemáme (v Somálsku) výkonnou vládu, evropské a asijské země hojně nelegálně loví ...“ Ould-Abdallah také odsoudil nelegální rybolov v somálských vodách před úřady Evropské unie. Během schůzky s nejvyšším velitelem mise Atalanta v keňské Mombase v roce 2009 Ould-Abdallah řekl, že "není pochyb, že Asie a Evropa nelegálně loví ryby.."

O tom, že se evropské rybářské lodě dopouštění nelegálního rybolovu i jinde ve světě svědčí trestní řízení vedená proti těmto firmám v Kanadě, Norsku, USA a dalších zemích. Vzhledem k úbytku ryb v evropských vodách jsou evropské lodě nuceny pouštět se na rybolov dál – do afrických vod, do oblastí od Kanárských ostrovů až po angolské pobřeží. Somálského pobřeží je bohaté na různé druhy tuňáka – všechny druhy jsou na mezinárodním trhu vysoce ceněné. Zpráva organizace, která se zabývá výzkumem mořských zdrojů MRAG odhaduje, že somálská ekonomika ročně přichází o 90 milionů dolarů za rok právě kvůli nelegálnímu rybolovu. UNEP odhaduje až 300 milionů dolarů ročně. Tato čísla přiměla německého vysloužilého admirála Lutze Feldta apelovat na evropské úřady, aby rozšířila mandát Operace Atalanta na boj s nelegálním rybolovem. „Pro mnoho lidí je nelegální rybolov příležitostí, jak rychle vydělat peníze, ale pro mnohé lidi v Somálsku je to těžká ztráta,“ řekl Feld v německém televizním pořadu Fakt.

Feldt také připomněl, že "podle mezinárodního práva je nelegální rybolov trestným činem a mělo by se podle toho také jednat".  Dokonce samotné evropské firmy přiznávají, že loví ve vodách Indického oceánu a že tam provozují nelegální rybolov. Během slyšení před Evropským parlamentem v dubnu 2009, které se týkalo operace Atalanta, zástupci organizací sdružujících francouzské a španělské vlastníky lodí sdělili, že v Indickém oceánu operuje na 40 rybářských lodí ze zemí EU, které loví tři nebo čtyři druhy tuňáka. V rámci Operace Atalanta však zatím nebyl odhalen žádný případ nelegálního rybolovu v Indickém oceánu a ani při tom žádná z evropských lodí nebyla přistižena.

Mluvčí vojenské mise sdělil serveru IPS, že "francouzské a španělské lodě, které loví ryby v Indickém oceánu, operují v mezinárodních vodách." "Pokud by provozovaly rybolov nelegálně, bylo by na národních úřadech zemí ze kterých pocházejí, aby je zastavily."

(Zdroj: IPS)

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz