New African/recenze červnového čísla

African Update – 13/06/10

V červnovém čísle časopisu New African najdete mimo jiné tyto články: * Dopad bonanzy MS ve fotbale *Je rozhořčení somálských pirátů oprávněné? * Úskalí volného obchodu v Africe *Zaměřeno na zdravotní péči * fotbalová příloha

Čtěte recenzi Daniela Kivairo.

Význam fotbalového svátku

New African se ve svém hlavním článku zabývá otázkou, jaký dopad bude tato událost mít na Jihoafrickou republiku. Přestože se soustředí především na období po skončení šampionátu, považuje za správné zahrnout do hodnocení i přípravy. Zde se komentátoři zjevně rozdělují na dva tábory: ty, jejichž “očekávání, co šampionát přinese nyní i později, jsou velké” a ty, kteří v pozitivní dopad nevěří a komentují dění v JAR ponurými prognózami a skepsí. Co je však zřejmé je fakt, že JAR dokončila přípravy před zahájením uprostřed celosvětové hospodářské krize a to potvrdilo její “ekonomickou zdatnost a stabilitu.”

Špatné priority?

Plýtvala JAR prostředky, když vynaložila šest miliard dolarů na organizaci MS ve fotbale, místo aby tyto peníze určila na zlepšení životní úrovně svých obyvatel? Bylo by zřejmě nutné vědět, kolik z této sumy investovala FIFA a jaká část přišla od jihoafrické vlády. New African nicméně konstatuje, že “výsledky těchto šesti miliard dolarů jsou impozantní – dokonce velmi impozantní.” Dodává však, že tato impozantnost je zastřena “už ne tak pozitivní sociální realitou uprostřed této fotbalové eufórie” - nezaměstnanost, špatné bydlení, nerovnost v příjmu obyvatel, HIV a tuberkulóza, vysoká kriminalita, rozezlené komunity a nefunkční školy. Jednoduše všechny přívlastky chudoby!

Je rozhořčení somálských pirátů oprávněné?

Jde o známý příběh, poznamenává New African: “bezejmenní somálští piráti, jejichž plenění dělá z Adenského průlivu podél somálského pobřeží jednu z nejnebezpečnějších zón pro plavbu lodí.” Kolik toho však víme o realitě od samotných pirátů? New African se ptá: “Jsou to jen kriminálníci nebo je jejich rozhořčení legitimní?”

Zdá se, že za překroucenými zprávami o obrovském výkupném, které požadují a které jim je vyplaceno, “je nevyslyšený příběh mužů, kteří hovoří o tom, že už 18 let dochází k vyhazování toxického odpadu a nelegálnímu neregulovanému rybolovu v somálských vodách.”

Používá Evropa a Asie somálské vody jako skládku pro nebezpečný odpad? (uranový odpad, těžké kovy jako kadmium a rtuť, odpad z nemocnic atd) Zprostředkovává italská mafie tyto služby? Zdá se, že existují důkazy, které to potvrzují. New African dále konstatuje, že “aby mezinárodní společenství omezilo pirátství, musí Somálcům pomoci vyčistit jejich pobřeží od nelegálního rybolovu a vyhazování toxického odpadu.”

Úskalí volného obchodu v Africe

V tomto článku New African zkoumá dopad volného obchodu na africkou ekonomiku. Na základě odhadů organizace Christian Aid informuje o tom, že za poslední dvě desetiletí ztratila subsaharská Afrika 272 miliard kvůli dopadu liberalizace obchodu. Bohužel, co Afrika ztratila bylo “převedeno do bohatých korporátních kapes v rozvinutých zemích.”

New African také upozorňuje na fakt, že rozvinuté země neustále tlačí na liberalizaci afrických ekonomik, „zatímco žádná z ekonomik těchto států se nerozvinula díky politice liberalizace obchodu.“ Naopak, tyto země dodnes doma prosazují ochranářskou politiku. Na jedné straně nutí africké vlády, aby přestaly subvencovat své zemědělce a samy poskytují velké dotace svým zemědělcům. To je jen jeden příklad za všechny. Díky politice volného obchodu jsou africké státy chudšími a západní země bohatšími.

Trvalé řešení dilemat afrického zdravotnictví

New African ve své zvláštní zprávě o zdravotnictví v Africe zmiňuje známým fakt, že „Afrika nese největší tíhu problémů v oblasti zdravotní péče a že v této oblasti pokulhává v realizaci rozvojových cílů tisíciletí.“ Jaké jsou tedy ústřední problémy zdraví a systému zdravotní péče v Africe? Kolik zdravotní péče, ať už státní nebo soukromá, v Africe stojí? Je zdravotní pojištění dostupné? Jaký je stav farmaceutického sektoru? Jak odliv mozků ovlivňuje zdravotnictví? Odpovědi na tyto otázky najdete ve zvláštní příloze NA.

Fotbalová příloha přináší profily jednotlivých afrických fotbalových týmů, které se zúčastní letošního MS v JAR.

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz