Fotbalový svátek v JAR končí

African Update – 11/07/10

Tuto neděli 11. července se zavřela opona za fotbalovým mistrovstvím světa v Jihoafrické republice, které poprvé pokojně proběhlo na africkém kontinentě. Byl to vskutku skvělý fotbalový svátek, který začal dvouhodinovou kulturní šou plnou okázalosti a lesku na stadionu Soccer City v Johannesburgu zrekonstruovaném ve tvaru pestrobarevného kalabaše.

Cesta, která šampionát přivedla do Afriky však byla dlouhá. Začala 15. května 2004, kdy prezident FIFA Sepp Blatter vyhlásil, že další šampionát bude hostovat Jihoafrická republika. Tento moment znamenal pro mnohé neuvěřitelnou úlevou a spustil euforické oslavy po celém kontinentě. Dosáhnout tohoto cíle, tedy vyhrát v soutěži, však nebylo snadné. Celé věci pomohla především angažovanost a síla osobnosti bývalého prezidenta JAR Nelsona Mandely. I přes obrovskou sílu jeho osobnosti tu byla celá řada těch, kteří toto rozhodnutí kritizovali a tvrdili, že Afrika šampionát nedokáže úspěšně zrealizovat.

Věnujte mi, dámy a pánové, trochu pozornosti a slyšte, že bilance je už známa a obsahuje i toto prohlášení: fotbalové MS 2010 bylo po všech stránkách nejúspěšnějším v historii Mezinárodní federace fotbalových asociací - Federation Internationale De Football Association (FIFA). Organizačně proběhl šampionát bez problémů a na výbornou. Divácká účast na zápasech byla nad očekávání velká a překonala rekord z Ameriky (1994). Kde jinde než v Africe byste našli tolik nadšených a pestrých fanoušků, kteří by po celý měsíc žili v atmosféře bujarých fotbalových nálad. Ano, Afrika umí přivítat hosty a taky umí rozjet pořádnou oslavu.

Nyní tedy už rozpoznáte zvuk vuvuzely a pravděpodobně jste během akce zaregistrovali jabulany. Byla to výborná a kvalitně zorganizovaná fotbalová fiesta, která do Afriky přivedla a sblížila lidi z celého světa v duchu filosofie Ubuntu. Sport, zejména fotbal, může sjednotit zemi, kontinent a různé kultury. V tomto směru dělá FIFA skutečně dobrou práci.

Popřejme tedy při této příležitosti všem zúčastněným týmům a jejich fanouškům šťastnou cestu domů a pogratulujme Španělům k výhře první trofeje na MS. V očekávání dalšího šampionátu v Brázílii v roce 2014 můžeme jen doufat, že africké týmy tam budou mít více štěstí.

Skvělý výkon afrických týmu se nekonal. Můžeme však najít útěchu v tom, že Jihoafrická republika za celý africký kontinent světu ukázala senzační a bezvadný šampionát. Zpochybňovat schopnost Afričanů dosáhnout úspěchu v jakýchkoliv snahách je nyní mnohem těžší, ne-li nemožné. A to je právě to, v čem spočívá trvalý odkaz tohoto šampionátu. Prezident Zuma dokonce už začal mluvit o tom, že by Jihoafrická republika mohla hostovat olympiádu. A proč ne?

Pokud se budeme stále zlepšovat, budou naše snahy možná konečně korunovány první africkou trofejí na fotbalovém MS v Brazílii v roce 2014.

Nakonec nezapomeňme vyjádřit dík

bývalému prezidentu Nelsonovi Mandelovi,

prezidentu FIFA Seppu Blatterovi,

Jihoafrické republice

Africe

a lidem po celém světě, kteří Africe věřili. Uvidíme se na fotbalovém karnevalu v Brazílii.

Afrikatu Kofi Nkrumah

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz