Afrika potřebuje více žen ve výzkumu v oblasti zemědělství

African Update – 10/08/10

Vědecká pracovnice z malé vesničky blízko Kisumu v Keni, Mary Anyango Oyunga, tráví většinu svého času školením místních žen v něčem, co od nepaměti dělají – pěstování sladkých brambor.

Poselství paní Oyungy je pro ženy ve vesnici Kisian nové, přestože je založeno na poznatcích jejího vědeckého výzkumu zveřejněného v roce 2009 v Africkém žurnálu pro potraviny, zemědělství, výživu a rozvoj. Výzkum, který ukázal na skutečnost, že oranžová odrůda sladkých brambor (OFSP) obsahuje velké množství vitamínu A, je pravděpodobně znám již dlouho, ale ženy v Kisianu o tom dosud nic nevěděly.

Pro paní Oyunga je implementace poznatků jejího výzkumu stejně důležitá jako výzkum samotný: „Zpracování studie je důležitý krok. Výzkumná práce by ale nebyla kompletní, pokud by poznatky nebyly uplatněny pro zlepšení životních podmínek skutečných lidí.“

Paní Oyunga se naučila, jak toho dosáhnout, díky stipendiu z programu Africké ženy v zemědělském výzkumu a rozvoji (AWARD). Program sdružuje africké ženy z 20 různých zemědělských oborů, které se věnují výzkumné práci v oblasti zemědělství.

Dr Akinwumi Adesina, místopředsedkyně Aliance pro zelenou revoluci v Africe, říká: „Vědečtí pracovníci se nacházejí velmi blízko řešení potravinové krize v Africe. Potřebujeme se ale rychle vypořádat s gendrovou nerovností ve vědecké komunitě. Potřebujeme více žen, které se věnují kariéře v zemědělství, poněvadž v Africe jsou ženy tváří zemědělství.“

Paní Oyunga je jednou ze 180 nejlepších vědeckých pracovnic, které získaly stipendium od programu AWARD. To, co se v rámci programu naučila, už nyní uvádí do praxe.

Ve vsi Kisian je ostudou, pokud žena na svém poli nemá výhonky sladkých brambor. Lidé brambory jsou v této části světa opravdu cení. Pěstují se po celý rok a jsou vhodným doplněním často velmi skrovné stravy. Paní Oyunga, která je zaměstnána v Keňském instutu pro výzkum v zemědělství (KARI), nyní šíří výsledky svého výzkumu mezi ženami, které vlastní malé farmy. Přesvědčuje je o tom, že určitý druh sladkých brambor má důležitou výživnou hodnotu, která by měla být základem stravy především dětí.

Výsledky tohoto výzkumu by v subsaharské Africe mohly zachránit 43 milionů dětí do pěti let, které jsou ohroženy nedostatkem vitamínu A (VAD). Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) způsobuje nedostatek vitamínu A poškození zraku a výrazně zvyšuje riziko těžkých onemocnění, dokonce i úmrtí v důsledku tak běžných dětských infekcí jako je průjem nebo spalničky. U těhotných žen pak zapříčiňuje noční slepotu a též může zvýšit riziko úmrtí.

Prostřednictvím programu, který se věnuje pěstování sladkých brambor pro potravinovou bezpečnost a zdraví, paní Oyunga získala grant na podporu popularizace pěstování oranžvé odrůdy sladkých brambor (OFSP) v regionu. V rámci pilotního projektu realizovaného ve východní Keni dostanou všechny ženy, které navštěvují zdravotnická střediska, poukázku, se kterou se mohou dostavit k vybraným pěstitelům bramborového osiva a obdrží 120 výhonků oranžové odrůdy.

„Pokud se tato metoda osvědčí, uplatníme jí po celém subsaharském regionu,“ říká paní Oyunga a dodává: „Když se studie, na které pracujete, zaměřuje na chudé obyvatele venkova, je to jako byste stavěli most, díky kterému mohou lidé přejít z chudoby k ekonomickému rozvoji. Je to velmi uspokojující práce.“. Zpráva, kterou zveřejnila organizace ActionAid International v červnu 2010, ukázala, že drobní zemědělci, většinu z nichchž tvoří ženy, zajišťují 90 procent produkce potravin v Africe a asi polovinu světové produkce. Přesto je však jen málo žen, které jsou zapojeny do výzkumu v oblasti zemědělství nebo zastávají vedoucí pozice v tomto oboru.

Vickie Wilde, ředitelka programu Gender a diverzita, který rozvinula konzultační skupina věnující se mezinárodnímu výzkumu v oblasti zemědělství, a zároveň zakladatelka AWARD souhlasí s tím, že je čas na změnu. „Investování do afrických žen je chytrou investicí... ale investování do afrických vědeckých pracovnic ještě lepší.“

Program AWARD byl vyvinut v roce 2008 za účelem podpory výzkumné činnosti a posílení manažerských schopností afrických žen, které se věnují zemědělství. Vědeckým pracovnicím z celé subsaharské Afriky, včetně západní Afriky, nabízí dvouleté stipendium zaměřené na partnerství v oblasti poradenství. Účastnice programu spolupracují s vysoce kvalifikovanými poradci, kteří je školí v různých oblastech, např. psaní příspěvků do odborných žurnálů, rozvoj konkurence schopných návrhů na financování realizace výzkumu v praxi a spolupráce s chudými komunitami při samotné implementaci.

Cesta k ukončení chudoby v Africe vede přes posílení postavení žen, které hrají důležitou roli v produkci potravin,“ říká Dr Ephraim Mukisira, ředitel KARI.

Aishatu Bashir Ardo, muslimka a příslušnice kmene Fulani ze Severní Nigérie je další účastnicí programu. Bourá tradiční překážky tím, že se přidala k mužům a provádí umělé oplodnění dobytka. Je jedinou ženou v tomto regionu, která se věnuje činnosti, která tradičně přísluší mužům.

Zdá se, že se situace žen na celém kontinentě pomalu mění. Podle průzkumu z roku 2008, který po osm let probíhal po celé subsaharské Africe a který byl realizován programem AWARD ve spolupráci s organizací Agricultural Science and Technology Indicators, počet afrických žen zaměstnaných v zemědělském vědeckém výzkumu vzrostl o osm procent, zatímco počet mužů v oboru jen o dvě procenta. Přestože tedy dochází ke zužování gendrové propasti, průzkum ukázal, že ženy stále tvoří méně než čtvrtinu afrických vědeckých pracovníků, kteří zastávají funkci v oblasti výzkumu v zemědělství a pouze 14% žen zastává manažerské pozice.

Článek zveřejněn v srpnu 2010 na servru www.ipsnews.net

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz