Suché záchody pro obyvatele Lilongwe
African Update – 17/08/10
Průjmová onemocnění způsobují více úmrtí než malárie a AIDS dohromady, přesto financování boje s těmi dvěma chorobami v poslední době prudce vzrostlo, zatímco zdroje pro financování hygienických zařízení, kanalizace a čisté pitné vody žalostně chybí.
Podle UNICEF umírá v Malawi dvanáct tisíc dětí ročně na onemocnění, která souvisí s průjmy. V hustě zabydlených oblastech předměstí hlavního města Lilongwe je velká potřeba čistých toalet a bezpečné pitné vody: tyto čtvrtě jsou tak přeplněné, že se sotva najde místo, kde je vybudovat. Jednou takovou neformálně osídlenou oblastí je Mgona. Na malém prostoru blízko opuštěné železnice tu žije odhadem 36 000 obyvatel. Lidé se tu živí jak umí – prodávají zeleninu, provozují malé obchůdky a nadávají na ostatní, kteří se dívají na pirátské kopie hollywoodských, nigérijských a čínských filmů.
Jen velmi málo obyvatel si může dovolit dům z cementových nebo nepálených cihel. Dostupnost pořádné toalety je téměř nemyslytelná. Respektive alespoň do nedávna byla. Mezinárodní nezisková organizace WaterAid spolu s místním partnerem Training Support for Partners začala s proškolováním místních lidí ve výstavbě kompostových toalet zvaných Skyloos.
Toalety se skládají ze dvou cihlových děr uzavřených betonovými deskami a kovovým poklopem v zadní části. Odpad propadá otvorem v betonové desce do jedné z děr a navrh se pak hází popel z ohně, který byl použit při vaření. Popel zvyšuje zásaditost a spolu s vysokými teplotami ze slunečního záření ničí škodlivé patogeny. Tyto toalety nezapáchají a přitahují jen malé množství much.
Pokud se jedna z děr zaplní, začne se plnit druhá. Fekálie se rozkládají a vzniká bezpečné a bohaté hnojivo, které lze vykopat a použít při pěstování plodin. Vyprázdněnou díru lze opět znovu použít.
Konstrukce je obehnána zdí z pálených cihel pro ochranu soukromí uživatelů toalety. Místní obchodnice Falesi Jeffrey uznává, že tyto toalety zaberou opravdu málo místa.
„Hnůj můžeme získat po šesti měsích. Odpad je nejprve smíchán s popelem a hlínou aby ztvrdl a po té jej lze použít.“
Podle organizace WaterAid je neuvěřitelných 80% afrických zemí pozadu s plněním rozvojových cílů tisíciletí, které se týkají hygieny. Jednoduché a levné programy, které hygienu zajišťují, mohou nejen snížit počet průjmových onemocnění, ale i významně přispět ke snížení dalších příčit dětských úmrtí jako je podvýživa a zápal plic.
Martin Meke, pracovník programu WaterAid pro Malawi, říká, že díky podpoře komunit při výstavbě vlastních toalet jsou v lidé schopni v projektu pokračovat a zkvalitnit tak vlastní životní podmínky. Údržba toalet nic nestojí. Místní pouze přidávají popel a později vykopávají hotové hnojivo.
Tito lidé jsou schopni přijmout programy k zajištění přístupu k pitné vodě a hygienickým zařízením a vzít je za své. Školí i své sousedy a tím činí tyto programy dosažitelnými,“ říká Meke.
Esther Sakala je jednou z mnoha obyvatel, kteří si postavili vlastní toaletu. Velmi dobře si vzpomíná na smrt svého čtyřměsíčního vnoučete v důsledku průjmu. „Spěchala jsem s dítětem do nemocnice, ale veškeré snahy na jeho záchranu selhaly, teprve dva dny po té, co se nakazilo. Apeluji proto na vládu, aby investovala více do těchto moderních toalet, aby úmrtí bylo méně.“
Stížnosti se zřejmě donesly i na vodohospodářský úřad v Lilongwe, který má na starosti vodní zdroje a kanalizace v hlavním městě. Tento úřad plánuje spustit čtyřletý projekt, který za finanční pomoci Evropské unie pomůže pokračovat v práci, kterou neziskové organizace dosud na tomto poli udělaly.
Mluvčí úřadu Trevor Phoya sdělil IPS, že díky finanční podpoře z EU úřad plánuje vybudovat na 500 vodních kiosků, které by místní obsloužily pitnou vodou. Obyvatele Mgony a jiných neplánovaných oblastí pozornost vlády vítají. Pozdě, ale přece. Do roku 2015 je času málo.
Zdroj: IPS NEWS AFRICA