Suché záchody pro obyvatele Lilongwe

African Update – 17/08/10

Průjmová onemocnění způsobují více úmrtí než malárie a AIDS dohromady, přesto financování boje s těmi dvěma chorobami v poslední době prudce vzrostlo, zatímco zdroje pro financování hygienických zařízení, kanalizace a čisté pitné vody žalostně chybí.

Podle UNICEF umírá v Malawi dvanáct tisíc dětí ročně na onemocnění, která souvisí s průjmy. V hustě zabydlených oblastech předměstí hlavního města Lilongwe je velká potřeba čistých toalet a bezpečné pitné vody: tyto čtvrtě jsou tak přeplněné, že se sotva najde místo, kde je vybudovat. Jednou takovou neformálně osídlenou oblastí je Mgona. Na malém prostoru blízko opuštěné železnice tu žije odhadem 36 000 obyvatel. Lidé se tu živí jak umí – prodávají zeleninu, provozují malé obchůdky a nadávají na ostatní, kteří se dívají na pirátské kopie hollywoodských, nigérijských a čínských filmů.

Jen velmi málo obyvatel si může dovolit dům z cementových nebo nepálených cihel. Dostupnost pořádné toalety je téměř nemyslytelná. Respektive alespoň do nedávna byla. Mezinárodní nezisková organizace WaterAid spolu s místním partnerem Training Support for Partners začala s proškolováním místních lidí ve výstavbě kompostových toalet zvaných Skyloos.

Toalety se skládají ze dvou cihlových děr uzavřených betonovými deskami a kovovým poklopem v zadní části. Odpad propadá otvorem v betonové desce do jedné z děr a navrh se pak hází popel z ohně, který byl použit při vaření. Popel zvyšuje zásaditost a spolu s vysokými teplotami ze slunečního záření ničí škodlivé patogeny. Tyto toalety nezapáchají a přitahují jen malé množství much.

Pokud se jedna z děr zaplní, začne se plnit druhá. Fekálie se rozkládají a vzniká bezpečné a bohaté hnojivo, které lze vykopat a použít při pěstování plodin. Vyprázdněnou díru lze opět znovu použít.

Konstrukce je obehnána zdí z pálených cihel pro ochranu soukromí uživatelů toalety. Místní obchodnice Falesi Jeffrey uznává, že tyto toalety zaberou opravdu málo místa.

„Hnůj můžeme získat po šesti měsích. Odpad je nejprve smíchán s popelem a hlínou aby ztvrdl a po té jej lze použít.“

Podle organizace WaterAid je neuvěřitelných 80% afrických zemí pozadu s plněním rozvojových cílů tisíciletí, které se týkají hygieny. Jednoduché a levné programy, které hygienu zajišťují, mohou nejen snížit počet průjmových onemocnění, ale i významně přispět ke snížení dalších příčit dětských úmrtí jako je podvýživa a zápal plic.

Martin Meke, pracovník programu WaterAid pro Malawi, říká, že díky podpoře komunit při výstavbě vlastních toalet jsou v lidé schopni v projektu pokračovat a zkvalitnit tak vlastní životní podmínky. Údržba toalet nic nestojí. Místní pouze přidávají popel a později vykopávají hotové hnojivo.

Tito lidé jsou schopni přijmout programy k zajištění přístupu k pitné vodě a hygienickým zařízením a vzít je za své. Školí i své sousedy a tím činí tyto programy dosažitelnými,“ říká Meke.

Esther Sakala je jednou z mnoha obyvatel, kteří si postavili vlastní toaletu. Velmi dobře si vzpomíná na smrt svého čtyřměsíčního vnoučete v důsledku průjmu. „Spěchala jsem s dítětem do nemocnice, ale veškeré snahy na jeho záchranu selhaly, teprve dva dny po té, co se nakazilo. Apeluji proto na vládu, aby investovala více do těchto moderních toalet, aby úmrtí bylo méně.“

Stížnosti se zřejmě donesly i na vodohospodářský úřad v Lilongwe, který má na starosti vodní zdroje a kanalizace v hlavním městě. Tento úřad plánuje spustit čtyřletý projekt, který za finanční pomoci Evropské unie pomůže pokračovat v práci, kterou neziskové organizace dosud na tomto poli udělaly.

Mluvčí úřadu Trevor Phoya sdělil IPS, že díky finanční podpoře z EU úřad plánuje vybudovat na 500 vodních kiosků, které by místní obsloužily pitnou vodou. Obyvatele Mgony a jiných neplánovaných oblastí pozornost vlády vítají. Pozdě, ale přece. Do roku 2015 je času málo.

Zdroj: IPS NEWS AFRICA

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz