Afričtí lékaři a zdravotní sestry mohou nyní klidně spát

African Update – 07/09/10

Africké a další chudé země poprvé v historii vyjednaly spravedlivější globální kodex, který stanovuje pravidla pro nábor lékařů a zdravotních sester pocházejících z těchto zemí. Členka vyjednávajícího týmu, zimbabwská lékařka Dr. Lenias Hwenda, v aktuálním čísle časopisu New African popisuje význam tohoto kodexu.

Členské státy Světové zdravotnické organizace (WHO) v květnu tohoto roku přijaly globální kodex praxe při mezinárodním náboru zdravotnického personálu (Global Code of Practice on the International Recruitment of Health Personnel). Důležitou roli při dosažení konsensu při vyjednávání tzv. „globálního kodexu“ sehrála africká skupina, jejíž členy byli odborníci z JAR, Zimbabwe, Botswany a Keni. Tento kodex reaguje na celosvětový nedostatek zdravotnického personálu a navrhuje strategie pro zvyšování počtu kvalifikovaných zdravotnických pracovníků, mezinárodní spolupráci na poli jejich vzdělávání a následném „udržení“ v zemi původu s cílem zajistit uspokojení potřeb obyvatel v oblasti základní zdravotní péče. Dalším přínosem je boj s diskriminací zdravotnického personálu pocházejícího z chudých zemí v destinačních zemích a v neposlední řadě zlepšení mechanismů pro monitorování nepoměru v počtu zdravotnického personálu na počet obyvatel po celém světě.

Přestože se jedná o dobrovolný legislativní nástroj, obsahuje závazná ustanovení, která umožňují monitorování snah jednotlivých států, které mají vést ke sladění jejich vládní politiky s ustanoveními globálního kodexu. Diskuse, které podnítily jednání o globálním kodexu, začaly po té, co se přišlo na to, že migrace zdravotnického personálu zhoršuje nedostatek zdravotnického personálu v chudých zemích, a tak podkopává funkčnost místního zdravotnictví. Podle zdroje z ghanského ministersva zdravotnictví v roce 2008 emigrovalo 95% lékařů - absolventů státem dotovaných lékařských fakult. Tento problém je typický pro mnoho afrických zemí. Cílem globálního kodexu je zmírnit dopad migrace zdravotnického personálu a posílit tak systémy zdravotníctví fungující především na úrovni základní zdravotní péče.

Podle doktorky Hwenda je příčinou hromadného odchodu zdravotnického personálu z chudých zemí poptávka v zemích s vysokými příjmy obyvatel, které se musí vyrovnávat s problémem stárnutí populace a s ním spojenou zvýšenou poptávkou po zdravotním personálu. Například Kanada měla v roce 2002 v porovnání s ostatními rozvinutými zeměmi nejméně všeobecných lékařů. Do pěti let by počet obyvatel Kanady ve věku nad 65 let měl přesáhnout počet dětí do 15 let. Na tento trend země s podobným problémem jako Kanada reagovaly aktivním náborem lékařů z chudých zemí. Nedostatek zdravotnického personálu v Kanadě se ještě zhoršuje vzhledem k nedostatečnému financování jejich vzdělávání a neschopností tamní vlády zavést koplexní politiku v této oblasti.

„Důvodem podfinancovávání vzdělávání zdravotnického personálu v bohatých zemích jsou úsporná opatření. Stát v tomto případě ušetří náklady pokud vzdělá jen část potřebného počtu lékařů a zbytek doplní náborem lékařů z chudých zemí. Ti jsou navíc většinou placeni méně než místní lékaři a nemají nárok na odměny a výhody, které dostávájí jejich místní kolegové.“ Aktivní nábor zdravotnického personálu z chudých zemí do zemí jako je Kanada je podle doktorky Hwendy obrovský problémem, protože vytváří situaci, ve které chudé země takto subvencují fungování zdravotnictví v bohatých zemích a poskytování zdravotní péče tamních obyvatel. V mnoha afrických zemích, ve kterých je počet zdravotnického personálu menší než je minimum požadované WHO, lidé denně zbytečně umírají následkem onemocnění, která lze běžně léčit.

Více o jednáních, které vedly k přijetí Globálního kodexu, najdete v aktuálním čísle časopisu New African, který je k dispozici v knihovně Afrického informačního centra.

www.africasia.com

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz