Naděje na férový obchod pro ghanské pěstitele kakaa, kteří jsou dodavateli firmy Cadbury

African Update – 07/09/10

Reportáž Davida Gregory, BBC News

Stephen Osuw je jedním z pěstilelů kakaa v Ghaně, kteří měli štěstí. V jeho vesnici Adjeikrom, která se nachází dvě hodiny cesty z hlavního města Akkry, žije asi 200 pěstitelů kakaa a firma Cadbury se rozhodla, že se bude snažit zlepšit jejich výnosy. Přichází tak s nadějí, že jednoho dne se všichni pěstitelé stanou součástí systému Fairtrade, který jim zajistí garantované příjmy a tzv. prémiový příplatek za sklizeň.

Když se pana Osuwu zeptáte, jestli jeho kakaovníky mohou zajistit dost peněz pro jeho rodinu, jednoduše odpoví, že ne.

Pěstování kakaa se v Ghaně potýká s problémy. Kakaovníky stárnou a každý rok produkují méně a méně plodů. Stromky kakaovníku, stejně jako farmáři, se dožívají průměrně padesáti let. Snižující se výnosy znamenají snížení příjmů pěstitelů, kteří v důsledku nemohou investovat do hnojiv či zasazení nových stromků, aby trend zvrátili. Cadbury doufá, že 100 ghanských vesnic se brzy stane součástí systému Fairtrade. Pro mnoho mladých lidí v těchto vesnicích není pěstování kakaa atraktivní. Raději se vydávají za světly hlavního města Akkry než by se starali o stromky, které přináší stále menší a menší odměnu za jejich každoroční těžkou práci.

Firma Cadbury se od roku 2005 snaží místním pěstitelům, kteří jsou jejich dodavateli, pomáhat. Začala s tím právě ve vesnici pana Osuw. Dobrovolníci ze závodu Bournville v Birminghamu v jeho vesnici strávili několik týdnů budováním nové studně. Měl to být začátek propojení tohoto gigantu s těmi, kdo dodávají kakaová zrna pro výrobu cukrovinek.

Namísto budování dalších nových studní a škol, však firma vybrala 100 vesnic, které se stanou součásti programu, jehož cílem bude zvýšit výnosy při pěstování kakaa. Cadbury plánuje v průběhu dalších deseti let do tohoto programu investovat 45 miliónů liber. Jeho hlavní myšlenkou je, že pěstitelé zvýší produkci kakaa, vydělají více pěněz a následně sami rozhodnou, za co je utratí. Kromě programu Cocoa Partnership Scheme firma vloni oznámila, že veškeré kakao použité při výrobě známé tyčinky Dairy Milk pochází z komunit, které produkují kakao certifikované značkou Fairtrade. Mezi ně by v budoucnu měly patřit i vesnice vybrané do partnerského programu. 18 měsíců po té, co se tyčinka Dairy Milk stala “férovou”, firma Cadbury oznámila, že ghanští farmáři dohromady vydělali o 2,5 miliónů liber více a rozhodli se peníze utratit za různé projekty včetně mobilního zdravotního střediska.

Firmu Cadbury nedávno koupila americká firma Kraft. Harriet Lamb, výkonná ředitelka Fairtrade nicméně sebevědomě říká, že firma Kraft ze závazků vůči Fairtrade neodstoupí a že mu zůstane “dlouhodobě věrná”.

Jesliže bude více peněz investováno do zlepšení výnosů a vyšší ceny za kakao budou garantované prostřednictvím Fairtrade, je tu naděje, že mladí lidé v oblasti zůstanou a budou v tradici pěstování kakaa pokračovat. A pan Osuw by měl z produkce kakaa vydělat dostatek peněz pro sebe a svou rodinu.

Zdroj: www.bbc.co.uk

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz