New African, recenze srpen-září 2010
African Update – 02/09/10
Výběr z článků:
Mandela: Co se skrývá pod legendou;Africe je 50 let: Ztrácíme koloniální mentalitu;Zdraví: Afričtí lékaři a zdravotní sestry mohou nyní klidně spát;Uganda: Je věno špatná věc?
Mandela: Co se skrývá pod legendou
Hlavní článek aktuálního čísla New African byl motivován recenzí knihy Davida Smithe Mladý Mandela a zabývá se druhou ne příliš známou stránkou života této legendy, o které se málo mluví. Autor knihy se soustředí na období Mandelova života před jeho uvězněním v roce 1964. New African cituje autora, který mluví o „citlivých osobních problémech, které se týkají nejen Mandely, ale také dalších lidí – vypovídají o skryté tragédii a zničených životech.“
Kniha je vlastně doplněním Mandelovi autobiografie Dlouhá cesta za svobodou, která vyšla v roce 1995 a ve které, jak se zdá, „Mandela neřekl celou pravdu o určitých událostech a jeho osobním životě.“ Veškeré zdroje, na jejichž výpovědi celá kniha stojí, „pocházejí z okruhu lidí, kterým Mandela důvěřuje....aniž by ho někdo z nich zradil, všichni upřímně promluvili o jeho životě a jeho napjatých a složitých vztazích s jeho manželkami a dětmi.“ Lady Nadira Naipul, choť slavného spisovatele V.S. Naipula, která letos na jaře zveřejnila kontroverzní interview s Winnie Mandela v deníku The Evening Standard napsala: „Je těžké srazit legendu. Jen manželka nebo milenka mohou mít to privilegium. Jen ty jsou důvěrnicemi intimity muže.“
Africe je 50 let: Ztrácíme koloniální mentalitu
Tento článek byl napsán v době, kdy několik afrických zemí oslavilo 50 výročí nezávislosti a je vlastně resprospektivou kontinentu a jeho místa v současném světě a zároven “výzvou mnohým lidem, kteří Afriku stále považují za temný nebo dokonce beznadějný kontinent, aby se nad sebou zamysleli.“ Dívá se na vývoj trendů v označování kontinentu a na roli, kterou sehrála západní média při propagaci negativního obrazu Afriky. Článek nezapomíná na kolonialismus a jeho určující vliv při zakládání ekonomik jako výrobců surovin pro export bez možnosti vlivu na stanovení ceny těchto surovin. Na závěr pak doporučuje všem, kdo mají vážný zájem o Afriku, aby tento kontinent navštívili a přesvědčili se sami na vlastní oči.
Afričtí lékaři a zdravotní sestry mohou nyní klidně spát – více
Uganda: Je věno špatná věc?
Africké země mezi ostatními státy vynikají především díky bohatým a hluboce zakořeněným tradicím, které jsou stejně rozmanité jako etnické skupiny žijící po celém kontinentě. Afrika má vlastní unikátní kulturní bohatství a mnoho činností vlastní symbolický význam v kultuře komunit. Jednou z mnohaletých tradic je darování věna – v moderní době často mylně popisováno jako „cena za nevěstu“. Clánek se věnuje případu, který řeší ugandský soud a ve kterém skupina žen bojuje za to, aby byla platba „věna“ postavena mimo zákon. New African zde přináší na světlo rostoucí rozkol mezi modernismem a tradiční vírou a praktikami.
Recenzi připravil Swegenyi S.K.Daniel
Další zajímavé články v tomto čísle:
Etiopie: Kontroverzní přehradaSpecial report: Sociální odpovědnost firem v AfriceRozhovor o vlivu zahraniční pomoci na image AfrikyUmění: Vítěz ceny pro africké autory Caine Prize ze Sierra LeoneFotbalová rubrika věnovaná MS v JAR