Obchodní politika EU ohrožuje africký přístup k lékům

African Update – 05/11/10

EU a Indie jednají o smlouvě o volném obchodu. Uwe Kekeritz, člen německého Bundestagu, tvrdí v exkluzivním článku pro The African Courier, že jakákoliv dohoda, která omezuje vstup běžných léků na trh, ohrozí veřejné zdraví v Africe, a alarmuje parlamenty a občanské společnosti, aby spojili síly a tím zajistili, že rozvojový svět i nadále bude mít přístup k životu důležitým běžným lékům vyrobených v Indii.

Smlouva mezi Indií a Evropskou Unií by mohla ohrozit přístup pacientů po celém světě k běžným lékům, včetně milionů lidí nakažených virem HIV/AIDS v Africe. Přísné předpisy ohledně patentů, které omezují vstup na trh s běžnými léky, mohou vést ke kolapsu indického běžného průmyslu, který slouží milionům pacientů v rozvojových zemích k dostání dostupných léků. Indie je známá jako „světová lékárna“: mezinárodní organizace jako UNICEF kupují okolo 70% svých léků v Indii. Podobně je na tom nezisková organizace Lékaři bez hranic, která se spoléhá na indické výrobce v případě 70% antiretrovirových léků používaných pro léčbu pacientů s HIV/AIDS po celém světě. Podle statistik Světové zdravotnické organizace bylo v Sub-saharské Africe 65% léků získaných mezi lednem 2004 a březnem 2006 dodáno běžnými společnostmi, z nichž 85% pocházelo z Indie. Běžné léky vyrobené v Indii stojí pouze zlomek ceny značkových léků, což umožňuje léčit mnoho pacientů se stejným množstvím peněz. To je zásadní výhoda, vezmeme-li v úvahu přísný zdravotní rozpočet mnoha afrických států. Ve vztahu k HIV/AIDS, zatímco se míra léčebného pokrytí velmi liší v zemích sub-saharské Afriky, většinou pouze 44% z lidí, kteří ji potřebují, mají přístup k antiretrovirové terapii. Proto navzdory dosažitelnosti běžných léků jsme stále daleko od dosažení universální dostupnosti léčby, tak jak to bylo vymíněné v Rozvojových cílech tisíciletí OSN.

Indický běžný průmysl se mohl rozvinout díky předchozímu patentnímu zákonu, který neumožňoval patentovat farmaceutické produkty. Nicméně, nejistota indických výrobců stoupá od vylepšení Zákona o indickém patentu, který prošel v roce 2005, aby vyhovoval indickému závazku pod smlouvou TRIPS (Smlouva o trhu vázaném na aspekty práv intelektuálního vlastnictví Světové obchodní organizace).

Nový patentový zákon zahrnuje patenty na farmaceutické produkty a prodlužuje trvání patentového období ze sedmi na dvacet let. To vede ke starosti výrobců, že by patentové přihlášky mnoha výrobců značkových léků mohly být uznány, a tím tak zamezily běžnému průmyslu vyrobit nové a lepší léky na HIV/AIDS.

Zatímco se v indické patentové legislativě udává mnoho změn, smlouva o volném obchodu s Evropskou unií může ovlivnit vymáhání práva intelektuálního vlastnictví způsobem, který by mohl být fatální pro veřejné zdraví – s potenciálně vážnými důsledky v Indii,v Afrických zemích a celosvětově.

Ve vyjednáváních, jejichž konec je očekáván na podzim roku 2010, EU požaduje předpisy na práva intelektuálního vlastnictví, které by si od indické vlády vyžádaly zavázaní se k přísnějšímu vymáhání patentů v Indii. To by mohlo vést k tomu, že výroba běžných léků by se v Indii stala nelegální.

Vymáhání práv intelektuálního vlastnictví je klíčovým prvkem strategie externího obchodu „Globální Evropy“ EU. Vzhledem k tomu, že evropské firmy mají sklon být silnější v inovaci a mají mnoho práv intelektuálního vlastnictví, je jasně v zájmu těchto firem posílit ochranu intelektuálního vlastnictví celosvětově. Týkající se možného dopadu smlouvy o volném obchodu mezi EU a Indií na veřejné zdraví v rozvojových státech, rozvojový výbor německého Bundestagu a jeho podvýbor na zdraví a rozvoj anonymně schválil, 7 července 2010, rezoluci, která požaduje od německé vlády a Evropské komisi ujištění, že smlouva zabezpečí přístup k lékům.

Veřejnému zdraví musí být dána priorita nad ekonomickými zájmy evropských firem vymáhat práva intelektuálního vlastnictví! Je čas, aby parlamenty a občanské společnosti společně sebrali síly a zajistili účinnou demokratickou kontrolu vyjednáváních tak, aby pacienti v afrických zemích a na světě měli i nadále přístup k běžným lékům vyrobených v Indii.

Zdroj: The African Courier October/November 2010

Nejbližší akce AIC
Momentálně se žádné akce nechystají.
Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz