FIFA zakročuje proti obchodování s mladými fotbalisty
African Update – 10/11/10
Abidjan – Když mu bylo 15, Maurice Koné snil o tom, že se stane skvělým fotbalistou. Díky svým technickým schopnostem a smyslem pro góly, které obdivovali jeho fanoušci v Kumassi jižně od Abidjanu, snil o dráze profesionálního fotbalisty v zahraničí.
„Jednou večer přišel za mými rodiči starší muž ze sousedství, aby jim řekl, že o mě slyšel hledač talentů a chtěl by se mnou podepsat smlouvu do Švýcarska,“ vzpomíná Koné. „Nebyl jsem jediný. Podle tohoto zprostředkovatele nás bylo sedm...Jedinou věc, kterou jsme museli udělat, bylo sehnat 1,5 CFA (okolo 3,2 milionu dolarů) za dva týdny.“
„Jednou večer přišel za mými rodiči starší muž ze sousedství, aby jim řekl, že o mě slyšel hledač talentů a chtěl by se mnou podepsat smlouvu do Švýcarska,“ připomíná si Koné. „Nebyl jsem jediný. Podle tohoto zprostředkovatele nás bylo sedm...Jedinou věc, kterou jsme museli udělat, bylo sehnat 1,5 milionů CFA (okolo 3200 dolarů) za dva týdny.“
Podle webových stránek Association foot solidaire, neziskové organizace se sídlem v Paříži, která bojuje proti krutému zacházení s mladými africkými fotbalisty, se již více než desetiletí spoustu z nich, jimž je v naprosté většině méně než 18 let (více než 3000 od roku 2000), vydává z Afriky do Evropy a Asie, aby zkusili své štěstí.
Mafiáni, kteří získají peníze od často chudých rodičů, vezmou mladé Afričany do Asie a Evropy a slíbí jim, že budou hrát pro velký klub. Nakonec mnoho z nich skončí opuštěno na ulici s nulovými prostředky.
I s pomocí rodičů měl Koné problémy splnit agentovy požadavky. „Měsíčně jsem vydělával 135 000 CFA (290 dolarů),“ říká hořce Habib Koné, otec Maurice. „Kvůli němu jsem se zadlužil a doufal, že někdy v budoucnu se postará o svých sedm sester a bratrů.“
Když přišel den, kdy měli odletět z Abidjanu, k překvapení Koného a jeho dalších spolucestovatelů nezamířili do Evropy, ale do Pattayi, Thajska. „Měsíc po našem příletu a několik bezvýsledných pokusů v klubech Pattayi, se náš průvodce vypařil. Předtím, než jsme byli deportováni do Tuniska, jsme byli čtyři měsíce žili v nejistotě a dělali cokoliv jen abychom přežili,“ říká Koné. „ A když jsme dali vědět rodičům, dva z nás se dostali zpátky do Abidjanu.“
Koné říká, že další dva odjeli do Španělska, zatímco dalším třem se podařilo najít únikovou cestu trénováním s místním tuniský klubem. O těchto třech nic neslyšel už dva roky. „Nevím, jestli si splnili sen nebo ne.“
FIFA (Mezinárodní fotbalová federace) nyní zavedla nový systém Transfer Matching System-TMS, který sbírá informace o hráči. K tomu, aby byl přechod hráče do jiného klubu uznán, musí se data obou klubů perfektně shodovat. „Od té doby, co se tento proces zavedl, to pro hráče znamená, že nemohou přejít z jednoho klubu do druhého (do jiné země), aniž by za sebou zanechali stopu,“ říká Alain Malan, sportovní konzultant v Abidjanu. „Aby byl hráč převeden, musí být dospělý, nebo mít souhlas rodičů, stejně jako souhlas národní federace.“„Již neexistuje prodej hráčů na dřevo. Pakliže se nějaký klub snaží vyjednat cenu tak, aby pak hráče mohl prodat za mnohem víc, tak musí změnit svou politiku,“ říká Malan.
Podle nových pravidel FIFA nový systém již neumožní přechod mladého hráče, který nepatří do klubu registrovaného u národní federace. A federace jsou teď součástí sledování přechodů.
Emmanuel Koffi, agent z Abidjanu, řekl IPS (Inter Press Service), „Je konec kšeftaření s africkými fotbalisty, konec brutálního exodu mladých talentů.“
„Čekali jsme dlouho na opatření jako jsou tato,“ říká Eric Kacou, mluvčí FIF - fotbalové federace z Pobřeží slonoviny. Odhaduje, že ročně ze země odejde 10 až 15 mladých fotbalistů. „Kluby jsme vyškolili a tak žádný fotbalista již nebude obcházet nynější systém.“
„Tento systém měl být zaveden již dávno. Pomohlo by to vyhnout se mnoha nepříjemnostem,“ říká Abib Koné. Obviňuje africkou vládu z neschopnosti zaujmout pevné stanovisko k tomuto fenoménu, který se vymyká kontrole.
Zdroj: IPS News