Beletrie Knihy pro středoškoláky

No Turning Back

Beverley Naidoo

Dvanáctiletý Sipho, který utekl od svého násilnického nevlastního otce, se vydává do Johannesburgu, kde se chce připojit k dětským pouličním gangům. Cesta tam však není vůbec snadná, stejně tak i život na ulici.

The Bird Boy´s Song

Steve Chimombo

Autor v této povídce vychází z původního lidového malavijského příběhu známého pod názvem „Sirotek a otrok“. Upravil ho však do modernější a pro čtenáře zajímavější formy užitím soudobých vypravěčských technik za účelem zdramatizování děje.
Povídka vypráví o otrokovi, který si na krátkou dobu uzme místo svého pána. Nové postavení si však neužívá dlouho a zakrátko je odhalen.

When Lion Could Fly - And other tales from Africa

Told by Nick Greaves, Illustrated by Rod Clement

Tato ojedinělá kniha kombinuje povídky o zvířatech, vycházejících z afrického lidového umění, s faktickými údaji o jednotlivých živočišných druzích žijících na afrických savanách a v pralesech. Autor se inspiroval lidovým vyprávěním různých afrických kmenů a proto je možné, že o jednom druhu existují dva zcela odlišné příběhy. Každá povídka je také opatřena mapkou, kde je vyznačen výskyt daného zvířecího druhu a ilustracemi jednotlivých zvířat. Četbou této knihy se vám tak naskytne jedinečná možnost proniknout do tajů bohaté africké fauny.

The Asuogya Gang

G. D. Lutterodt

Příběh se odehrává v prostředí univerzitního kampusu v ghanském městě Kumasi, kde se setkává šest chlapců z různých koutů světa, aby zde navázali nerozlučné přátelství. Společně pak založí společenství Asuogya, aby tím stvrdili svou nerozlučnost. Setkávají se zde i s místním chlapcem Kwame-Danso, který, jako většina chlapců z venkova, neumí číst ani psát, zato má však velmi dobré znalosti místních rostlin a zvířat. I přesto, že se Kwame-Danso velmi snaží stát se členem společenství Asuogya, ho chlapci mezi sebe nepřijmou.
V příběhu Kwame-Dansa a společenstva Asuogya je tak vyobrazena konfrontace tradiční kultury kmene Asante s moderním světem.

Call me by my name

Lindiwe Mthembu-Salter

Chcete-li se dozvědět, jak vznikají a co znamenají rozličná africká jména, tato kniha vám nabídne abecední i tématický přehled více než 2000 jmen s jejich anglickými překlady.
Možno využít jako pomůcku při výkladu o africké kultuře.

The Junior African Writers Series

Povídky situované do afrického prostředí ve čtyřech úrovních jazykové obtížnosti. Na konci každé knížky jsou připraveny otázky a úkoly pro pozorné čtenáře spolu s malým výkladovým slovníkem nejobtížnějších anglických výrazů. Doporučujeme jako četbu pro zdokonalení anglického jazyka.

Úroveň 4

The Innocent Prisoner

Kwasi Koranteng

Brakwa čeká na letišti ve frontě na odbavení. Těší se na nový život, který ho čeká daleko od své rodné země. Jeho plány mu však překazí policista, který ho zatkne za převážení drog, které mu byly nalezeny v kufru. Kdo je tam dal? Podaří se Brakwovi dokázat, že je nevinný?

Úroveň 3

Miss John

Yaw Ababio Boateng

Joanna miluje dobrodružství, vždy se však dostane do problémů. Všichni jí proto říkají, že se chová příliš jako kluk. Ona na tom však nevidí nic špatného. Proč by také nemohla závodit s ostatními nebo se účastnit školních výletů? Proto se Joanna rozhodne všem dokázat, že dokáže cokoliv co umí převážně jen kluci.

The Haunted Taxi Driver

Kofi Sekyi

Baba Oko je řidič taxi. Jeden večer si sedne za volant opilý, jede moc rychle a způsobí dopravní nehodu, při které srazí mladou dívku. Ze strachu z problémů s policií ujede a dívce nepomůže. Neví, že tím jeho problémy nekončí, ale teprve začínají.

Úroveň 2

Masquerade Time

Cyprian Ekwensi

Dva kamarádi, Ihanyi a Andy, se chtějí jít podívat na karneval Akataka, ale mají to od rodičů zakázané. Tento karneval je pro dospělé a může být někdy i nebezpečný. Oni se však rozhodnou utéct a jít i přes zákaz rodičů. Problémy však na sebe nenechají dlouho čekat.

Úroveň 1:

Twins in Trouble

Amu Djoleto

Lawo se chystá hrát fotbal, když v tom za sebou uslyší cizí kroky. Uvidí velkého muže, který ho sleduje. Kdo je to a co od něj může asi chtít?

Nothing Ever Happens Here

Patricia Sealey

Malý Madume nikdy neprožil žádné dobrodružství. Jako obvykle je se svou malou sestrou a přemýšlí, jak se zabavit. V tom uslyší křik. Jeho tři kamarádi jsou ve velkém nebezpečí a on jim musí nějak pomoci.

The Paper Chase

Dianne Stewart

Jacob žije se svou rodinou, která nemá peněz na zbyt. Proto každou sobotu chodí prodávat noviny. Jednou jde opět prodávat noviny, ale po namáhavém týdnu ve škole je velmi unavený. Ke všemu je venku zima a silný vítr. Problémy na sebe nenechají dlouho čekat.

African update

Povýšit heslo „Vždy kupředu“ na další level. Ghana to znovu dokázala, Ayekoo!

Dne 7. prosince 2016 proběhly v Ghaně další pokojné volby, téměř na slepé straně světa, v době, kdy se zraky mnohých upínali k překvapení amerických voleb, jež předtím proběhly, a k trapnému zmatku spojenému s volbami v sousední Gambii. Osmé kvadrienále proběhlo v Ghaně bez větších zádrhelů, jakoby uplatnění demokratického principu předávání moci prostřednictvím volebních uren bylo Ghaně vlastní.Více

Kniha měsíce

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya Kwasekhaya

Xoliswa Ndoyiya: Ukutya KwasekhayaTastes from Nelson Mandela’s kitchen

Kniha s oblíbenými recepty osobního kuchaře Nelsona Mandely představuje pokrmy, které byly servírovány politikům, celebritám a dalším osobnostem, jež Mandela hostil během posledních 20 let. Např. dršťkovou polévku, farmářské kuře, krevety na kari a řadu dalších delikates. Chutné, výživné a zdravé čtení!Více

Nové tituly

Nové tituly ve fondu knihovny, prosinec 2016

Knihovna

Naše knihovna opatřila v tomto roce celou řadu zajímavých knižních titulů. Zde přinášíme přehled těch, které jsme obdrželi na konci roku.

 • Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X by Randy Roberts and Johnny Smith
 • Fashion Cities Africa by Hannah Azieb Pool
 • Frantz Fanon: Toward a Revolutionary Humanismby Christopher Lee
 • Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
 • Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty by Robinson, James A., Acemoglu, Daron
 • Shakespeare in Swahililand: Adventures With the Ever-Living Poet by Edward Wilson-Lee
 • A History of Modern Africa: 1800 to the Present by Richard J. Reid
 • Authentically African: Arts and the Transnational Politics of Congolese Culture by Sarah Van Beurden
 • Children in Slavery through the Ages by by Gwyn CampbellSuzanne MiersJoseph C. Miller
 • Global Health in Africa: Historical Perspectives on Disease Control by Tamara Giles-Vernick
 • Rumba on the River: A History of the Popular Music of the Two Congos by Gary  Stewart
 • Women and Slavery, Vol. 1: Africa, the Indian Ocean World, and the Medieval North Atlantic by Gwyn Campbell
 • Women and Slavery, Vol. 2: The Modern Atlantic by Gwyn Campbell
 • Cahier d'un Retour Au Pays Natal by Aimé Cesaire
 • Healing Traditions: African Medicine, Cultural Exchange and Competition in South Africa, 1820-1948 by Karen Elizabeth  Flint
 • Global Education Policy and International Development: New Agendas, Issues and Policies by Antoni Verger
 • Black Skin, White Coats: Nigerian Psychiatrists, Decolonization, and the Globalization of Psychiatry by Matthew M. Heaton
   

Africké informační centrum

Ječná 2, 120 00 Praha 2

Otevírací doba

Úterý, Čtvrtek: 14 – 18

Humanitas Afrika, občanské sdružení

Podporují nás:

Pokladní systémy

Hl. m. Praha Česká rozvojová agentura

Fair Trade Logo

AIC je prodejním místem
produktů fairtrade

Naši partneři:

 • Afro.cz